Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PiS zyskuje w sondażach, PO leci w dół. Dlaczego?

0
Podziel się:

Gdyby wybory odbyły się dziś, do Sejmu weszłyby tylko cztery partie. Jak przestawia się czołówka?

PiS zyskuje w sondażach, PO leci w dół. Dlaczego?
(Witold Rozbicki/Reporter)

PiS osiąga lepsze notowania w sondażach. * *Z majowego badania CBOS wynika, że w wyborach parlamentarnych na partię Jarosława Kaczyńskiego zagłosowałoby 26 procent ankietowanych, którzy zadeklarowali udział w wyborach parlamentarnych. Na PO głos oddałoby 23 procent wyborców.

Oprócz tych dwóch partii, do Sejmu weszłyby jeszcze tylko: SLD - z 9-proc. poparciem i PSL, które w sondażu otrzymało 6 proc.

Ten wzrost poparcia dla PiS-u tłumaczył Radosław Sikorski w radiowej Jedynce: _ Koledzy z Prawa i Sprawiedliwości osiągają ostatnio lepsze notowania. Osobiście przypisuję to temu, że schowali medialnie swojego prezesa. Prezes Kaczyński się nie wypowiada i od razu PiS-owi urosło. Gdy ludzie widzą, kim jest Jarosław Kaczyński, jak skrajne ma poglądy, jak dzieli Polaków, to widzą, że takiej alternatywy by nie chcieli. Gdy się chowa za prof. Glińskim czy wycofuje się ze sceny - zapominają. Ale mam dziwną pewność, że Jarosław Kaczyński przypomni o sobie _ - powiedział Sikorski, pytany o sondaż.

Minister mówił też o tym, jak na spadające poparcie powinna reagować PO. _ - To, co nam potrzeba, to konsekwentna realizacja celów _ - powiedział Sikorski. Podał przykład budowy gazoportu w Świnoujściu, którą w piątek odwiedził minister transportu Sławomir Nowak. - _ Inni o tym mówili, my - robimy. Kończymy drogi, modernizujemy Polskę. Mam nadzieję, że w dniu wyborów, a nie w sondażach, ludzie to docenią _ - mówił Sikorski.

_ - Atutem PO jest to, że daliśmy Polakom poczucie stabilności, to jest też wielkim atutem w Europie. Rzadko który rząd był wybrany w ostatnich latach ponownie. Musimy konsekwentnie realizować to, co premier w swoim "drugim expose" obiecał _ - podkreślił.

Pytany o możliwość wcześniejszych wyborów odpowiedział: _ nie sądzę _. Sikorski zauważył też, że fenomenem jest to, że po sześciu latach PO idzie łeb w łeb z opozycją. Zaznaczył, że wyniki jego partii na tle Europy nie są złe.

Tym niemniej notowania PO spadają. _ - Przyczyny tego spadku poparcia dla Platformy są dla mnie oczywiste. Po pierwsze, to jest fiasko polityki ciepłej wody w kranach, która zbyt często Polakom zaczyna się kojarzyć z dreptaniem w miejscu i zamiataniem problemów pod dywan. Po drugie, wystarczy przeanalizować ten szczegółowy sondaż CBOS-u, żeby znaleźć drugą odpowiedź na pytanie o przyczyny spadku popularności mojej partii. Otóż w ciągu kilku miesięcy dramatycznie spadło poparcie dla Platformy wśród wyborców, którzy swoje poglądy określają jako prawicowe _ - oceniał w RMF FM były minister sprawiedliwości Jarosław Gowin, uważany za lidera konserwatystów w Platformie.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/251/m264187.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/z;glinskim;wyszla;farsa;kiedy;pis;siegnie;po;wladze,172,0,1264556.html) *Z Glińskim wyszła farsa. Kiedy PiS sięgnie po władzę? * 83 procent Polaków źle ocenia rząd PO-PSL - wynika z badania na zlecenie Money.pl. To szansa dla PiS-u? Na uwagę, że PO skręca w lewo, Gowin mówił, że od dawna przestrzega przed tym _ dryfem w lewo _. Jego zdaniem jednak ten spadkowy trend jest do odwrócenia, choć - zastrzegł - potrzeba dogłębnych zmian programowych i powrotu do rządu Grzegorza Schetyny.

_ - Dla mnie nie ulega wątpliwości, że w tej chwili ta tendencja spadkowa jest na tyle poważna, że nie wystarczy zmiana makijażu. Potrzebne są naprawdę głębokie zmiany. Po pierwsze, zmiany programowe, czyli koniec z polityką ciepłej wody w kranach, czas na politykę prawdziwych, odważnych decyzji. Po drugie, ja myślę, że ta prawdziwa, zauważalna przez Polaków zmiana w rządzie to byłby powrót do rządu Grzegorza Schetyny _ - powiedział. Chwalił Schetynę za to, że - choć światopoglądowo się z nim nie zgadza - był dobrym ministrem spraw wewnętrznych i wicepremierem.

_ - Jestem w pewnym sporze z Grzegorzem Schetyną w sprawach światopoglądowych. Mam do niego trochę pretensji, że w takich sprawach jak związki partnerskie czy in vitro przeciąga nas nieco za bardzo na lewo. Ale też doskonale pamiętam poprzednią kadencję, wtedy kiedy on był wicepremierem. Kiedy chciało się rozwiązać jakiś problem, to trzeba było iść do Grzegorza Schetyny. On był świetnym ministrem. Bardzo dobrym wicepremierem _ - podkreślał Gowin.

Pytany, czy to premier Donald Tusk powinien odejść z rządu i wybrać karierę na jakimś stanowisku unijnym, Gowin zauważył, że pozycja Tuska za granicą jest wysoka. _ - Donald Tusk cieszy się wyjątkowo dużym autorytetem za granicą, co jest jego ogromnym osiągnięciem. To jest też atut dla Polski. To musi być decyzja pana premiera, czy chce ten atut wykorzystać, na przykład startując do PE i następnie będąc jednym z naturalnych kandydatów do najwyższych funkcji w instytucjach unijnych, czy też woli pozostać na stanowisku premiera i próbować odwrócić ten negatywny dla nas trend _ - mówił Gowin.

Czytaj więcej w Money.pl
PiS może rządzić samodzielnie. Oto dowód Taką diagnozę przedstawił posłom i senatorom PO profesor Janusz Czapiński z UW. Są one fragmentem badania polskiego społeczeństwa.
Platforma wygrywa. Co z poparciem dla PiS? Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w pierwszej połowie kwietnia, wygrałaby je PO z 28 procentami poparcia. Na drugim miejscu znalazłoby się PiS z 24 proc. głosów.
Sondaż: PO odbydowuje przewagę. PiS w dół Poza Sejmem znalazłyby się: Solidarna Polska z 1 proc. poparcia oraz PJN - 1 proc.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)