Notowania

prawo
25.03.2013 14:12

PiS zawiadamia CBA o dotacji MSZ dla Fundacji Rozwoju Myśli Obywatelskiej

Poseł PiS przypomniał, że niedawno MSZ przejęło od Senatu całość finansowania pomocy dla organizacji polonijnych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AGENCJA SE/East News)

Marcin Mastalerek (PiS) ma zawiadomić CBA ws. przyznania Fundacji Rozwoju Myśli Obywatelskiej dotacji MSZ na współpracę z Polonią. W zawiadomieniu pyta: czy finansowanie Polonii przeniesiono z Senatu do MSZ, by osoby związane z urzędnikami resortu wygrywały intratne konkursy.

W swojej dzisiejszej publikacji _ Super Express _ napisał, że MSZ przyznało Fundacji Rozwoju Myśli Obywatelskiej dotację w wysokości 1,4 mln zł z puli środków przeznaczonych na projekt _ Współpraca z Polonią i Polakami za granicą _. Według gazety fundacja została zarejestrowana półtora miesiąca przed rozpoczęciem przetargu na przyznanie środków, a jej prezesem jest znajomy doradcy wiceministra spraw zagranicznych Janusza Ciska.

Poseł PiS przypomniał, że niedawno MSZ przejęło od Senatu całość finansowania pomocy dla organizacji polonijnych. _ Dziś chciałbym zapytać publicznie ministra Sikorskiego: po co było przenosić pomoc z Senatu do MSZ? Czy po to, by osoby związane z urzędnikami MSZ mogły wygrywać takie intratne konkursy warte 1,4 mln zł? _ - pytał Mastalerek.

_ Dziś składam zawiadomienie do CBA. Mam nadzieję, że zostanie to jak najszybciej wyjaśnione, bo sprawa jest w najwyższym stopniu podejrzana, jeżeli pieniądze publiczne, które są rozdzielane w konkursie, trafiają do fundacji, która powstała półtora miesiąca przed konkursem _ - powiedział Mastalerek.

W piśmie polityka PiS adresowanym do szefa CBA Pawła Wojtunika czytamy: _ Zwracam się zatem do pana, aby korzystając z przysługujących panu z mocy ustawy o CBA uprawnień, przeprowadził pan odpowiednie działania w przedstawionej sprawie, które pozwoliłyby wyjaśnić, czy nie doszło w opisanej sytuacji do popełnienia przestępstwa _.

Od 2012 roku - decyzją Sejmu - środki przeznaczone na wsparcie Polonii, którymi od 1990 roku dysponował Senat, zostały przekazane Ministerstwu Spraw Zagranicznych. Pod koniec stycznia MSZ ogłosiło rozstrzygnięcie konkursu na dotacje dla organizacji pozarządowych na współpracę z Polonią.

Czytaj więcej w Money.pl
Korupcja w ministerstwie sprawiedliwości? CBA bada, czy nie doszło do nadużyć przy przetargach na sprzęt komputerowy zakupowanych na wyposażenie ministerstwa.
Urzędnicy brali łapówki. Poszli siedzieć Część z oskarżonych opuściła areszt za poręczeniem majątkowym w wysokości 10 tys. złotych.
Sześć zarzutów dla szefa sił powietrznych W ubiegłym tygodniu zatrzymali go agenci CBA i żołnierze Żandarmerii Wojskowej.
Tagi: prawo, marcin mastalerek, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz