Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PiS zaskarżyło Kodeks wyborczy do TK

0
Podziel się:

Chodzi m.in. o dwudniowe głosowanie, zakaz płatnych reklam wyborczych w radiu i telewizji jednomandatowe okręgi w wyborach do senatu.

PiS zaskarżyło Kodeks wyborczy do TK
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bEDcJTxN

PiS złożyło wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie Kodeksu wyborczego. Partia skarży m.in. możliwość dwudniowego głosowania, zakaz płatnych reklam wyborczych w radiu i telewizji oraz wybory do Senatu w jednomandatowych okręgach.

Wniosek, wraz z uzasadnieniem, liczy ponad czterdzieści stron. - _ W ubiegłym tygodniu złożyliśmy wniosek. W czwartek dostałem z Trybunału Konstytucyjnego pismo, że wniosek został przyjęty i będzie rozpatrzony w pełnym składzie _ - poinformował dziś poseł PiS Andrzej Dera.

Jak czytamy w uzasadnieniu wniosku, dwudniowe wybory to _ wielkie ryzyko fałszerstw wyborczych w nocy z pierwszego na drugi dzień głosowania _.

bEDcJTxP

- _ Konstytucja jednoznacznie stanowi, że akt wyborczy w wyborach parlamentarnych i w każdej z tur wyborów prezydenckich odbywa się jednego i tylko jednego dnia. Unormowanie to nie jest przypadkowe, lecz ma ścisły związek z kwestią rzetelności wyborów i jest głęboko zakorzenione w polskiej tradycji _" - napisali w uzasadnieniu posłowie PiS.

Posłowie PiS skarżą m.in. unormowanie dopuszczające głosowanie przez pełnomocnika oraz sposób jego ustanawiania. Za niekonstytucyjne uznają również rozwiązanie dopuszczające głosowanie korespondencyjne przez obywateli polskich przebywających za granicą w wyborach do Sejmu i do Senatu, w wyborach prezydenckich i w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

PiS zaskarżył też zakaz umieszczania billboardów w czasie kampanii wyborczych oraz zawarty w kodeksie nowy system wyborów do Senatu w 100 jednomandatowych okręgach wyborczych.

Ponadto wątpliwości posłów PiS budzi też pospieszny tryb uchwalenia nowelizacji kodeksu ustanawiającej zakaz rozpowszechniania w radiu i telewizji odpłatnych ogłoszeń wyborczych. PiS skarży też samo dopuszczenie zakazu reklam wyborczych.

bEDcJTxV

Przedstawiciele PiS wskazują również, że przyjmując poprawkę wprowadzającą jednomandatowe okręgi wyborcze, Senat mógł działać niezgodnie z przepisami, ponieważ, jak argumentują, _ mające ustrojowe znaczenie zmiany w prawie wyborczym nie mogą być inicjowane w trybie poprawek Senatu a inicjowanie takich zmian nie mieści się w pojęciu poprawki _.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/139/t130699.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/pis;alarmuje;demokracja;jest;zagrozona,106,0,766826.html) PiS alarmuje: Demokracja jest zagrożona Politycy PiS twierdzą, że PO wprowadza kodeks wyborczy, by osiągnąć lepszy wynik.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/9/t134409.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/pis;zlozy;wniosek;w;sprawie;malzenstw;gejow,12,0,790028.html) PiS złoży wniosek w sprawie małżeństw gejów Jarosław Kaczyński chce, by Trybunał Konstytucyjny zablokował ustawę, która jego zdaniem legalizuje małżeństwa homoseksualne.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/112/t90480.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/kpia;z;nieomylnosci;kaczynskiego,1,0,789761.html) Kpią z nieomylności Kaczyńskiego _ PiS boi się dwudniowych wyborów. Apelujemy do prezesa, aby ten wycofał się ze swoich słów o Kodeksie wyborczym _.
bEDcJTyq
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)