Notowania

Przejdź na
prokurator krajowy
19.05.2009 11:27

PiS żąda dymisji prokuratora krajowego

Zdaniem PiS Edward Zalewski w latach 80. był czynnie zaangażowany w walkę z opozycją.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Tomasz Gzell)

PiS żąda dymisji prokuratora krajowego Edwarda Zalewskiego - oświadczył poseł tego ugrupowaniaArkadiusz Mularczyk.

Według niego premierDonald Tuski wicepremier, szef MSWiA Grzegorz Schetynapowinni wyjaśnić powołanie na tak ważne stanowisko osoby odpowiedzialnej za oskarżanie opozycjonistów w PRL i doprowadzić do jego odwołania.

Według _ Superwizjera _ TVN obecny prokurator krajowy Edward Zalewski w latach 80. wydał zgodę oficerowi Służby Bezpieczeństwa Zbigniewowi G., okrytemu wyjątkowo złą sławą, na przesłuchanie aresztowanego, niepełnosprawnego opozycjonisty Stanisława Śniega, lidera podziemnej Solidarności w Lubinie.

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )

W czasach PRL Śnieg był prześladowany przez SB, wielokrotnie aresztowany, zatrzymywany i pobity; esbek próbował szantażem wymusić na nim współpracę z bezpieką - wynika z ustaleń _ Superwizjera _.

_ - Prokurator Edward Zalewski nigdy nie prowadził śledztw w sprawach politycznych, a w szczególności nie prowadził postępowania przeciwko Stanisławowi Śniegowi _ - oświadczyła w imieniu Zalewskiego prok. Szeska, rzeczniczka Prokuratury Krajowej. On sam do wieczora postanowił nie udzielać żadnych komentarzy w tej sprawie. Podobnie zdecydował minister sprawiedliwościAndrzej Czuma.

Rzeczniczka prokuratury podkreśliła zarazem, że dowodem nie może być zgoda dla oficera SB, o której mówią autorzy programu w TVN, bo jest to _ dokument czysto administracyjny, który jedynie uprawnia do wstępu na teren aresztu śledczego _.

TVN podał także, iż Zalewski był członkiem aktywu PZPR w legnickiej prokuraturze. W rozmowie z PAP Szeska przypomniała, że już wiele miesięcy temu mówił o tym sam Zalewski podkreślając, że nie ma nic do ukrycia.

Zalewski został Prokuratorem Krajowym w marcu. Zastąpił zdymisjonowanego prokuratora krajowego Marka Staszaka, który stracił funkcję wraz z ministrem sprawiedliwościZbigniewem Ćwiąkalskimi częścią kierownictwa resortu, po tym jak samobójstwo w więzieniu popełnił Robert Pazik, skazany na dożywocie morderca Krzysztofa Olewnika.

Tagi: prokurator krajowy, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz