Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PiS: Wyroki powinny zawierać PESEL i numer KRS

0
Podziel się:

Posłowie PiS zapowiedzieli, że złożą projekt ustawy, który zobowiąże sądy, aby w wyrokach w sprawie egzekucji komorniczych publikowały takie dane, jak PESEL czy numer KRS.

PiS: Wyroki powinny zawierać PESEL i numer KRS
(Reporter)
bEUdIasB

Posłowie PiS zapowiedzieli dzisiaj, że złożą projekt ustawy, który zobowiąże sądy, aby w wyrokach w sprawie egzekucji komorniczych publikowały takie dane, jak PESEL czy numer KRS. Ich zdaniem pozwoli to m.in. uniknąć pomyłek przy identyfikacji dłużnika.

_ - Przygotowaliśmy projekt zmiany kodeksu postępowania cywilnego mówiący, jakie elementy mają być publikowane w wyroku. Nie wystarczy imię i nazwisko, czy nazwa podmiotu. Publikowane musiałyby być numer KRS i PESEL _ - powiedział poseł Przemysław Wipler na konferencji prasowej w Warszawie.

Posłowie PiS zapowiedzieli, że projekt trafi do Sejmu najpóźniej w ciągu miesiąca. Zwrócili uwagę, że takie rozwiązanie obowiązuje w większości państw Unii Europejskiej.

bEUdIasD

Według posłów PiS zmiana prawa jest konieczna, żeby nie dochodziło do takich sytuacji jak w sprawie Danuty Bińkowskiej, która straciła swoje oszczędności ulokowane w bankach PKO BP i BGŻ. Stało się tak - twierdzą posłowie PiS - ponieważ pomylono ją z osobą, która nazywa się tak samo i była ścigana przez komornika.

Zdaniem posła Macieja Matuszewskiego banki wydały komornikowi dorobek życia kobiety, mimo że nie zgadzały się jej dane adresowe.

_ - Sąd wydał wyrok zasądzający płatność od dłużniczki, która nazywała się tak samo jak pani Danuta. W wyroku nie było adresu, numeru PESEL. Pełnomocnik wierzyciela dostał z sądu informację z ksiąg wieczystych o osobach o takim samym imieniu i nazwisku. Przy jednej z tych osób figurował PESEL, to była pani Danuta. Jednak sąd zaznaczył, że nie zgadza się adres. Mimo to pełnomocnik wierzyciela przekazał te dane komornikowi, a komornik dokonał egzekucji w bankach _ - powiedział Matuszewski.

Posłowie PiS domagają się od banków, aby zwróciły Danucie Bińkowskiej pieniądze, wypłaciły zadośćuczynienie i przeprosiły ją. Wysłali listy do prezesów BGŻ i PKO BP, Związku Banków Polskich, Komisji Nadzoru Finansowego i samorządów komorniczych i adwokackich oraz ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego.

bEUdIasJ
Czytaj więcej w Money.pl
Julia Pitera musi przeprosić PiS za... Posłanka PO ma przeprosić za swe słowa, że podejrzewany o pedofilię ówczesny stołeczny radny _ jest w PiS _.
Czego PiS chce od ministra sprawiedliwości? Politycy PiS zaapelowali do ministra sprawiedliwości o odwołanie prezesa Sądu Okręgowego w Gdańsku. Domagają się również wszczęcia postępowania dyscyplinarnego wobec sędziego.
Lech Wałęsa musi przeprosić polityka PiS _ Wałęsa nie jest nadczłowiekiem, który może obrażać kogo chce i jak chce. _
bEUdIate
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)