Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PiS wnioskuje o likwidację sejmowej zamrażarki

0
Podziel się:

Projekt zmian w Regulaminie Sejmu autorstwa PiS, ma zwiększyć jawność prac parlamentu, wzmacnia kontrolę parlamentu nad rządem i daje większe prawa opozycji.

PiS wnioskuje o likwidację sejmowej zamrażarki
(Witold Rozbicki/REPORTER)

PiS apeluje do sejmowych klubów, aby poparły projekt zmian w regulaminie izby, który zakłada m.in. zakaz odrzucania w pierwszym czytaniu obywatelskich projektów ustaw. PO, PSL są sceptyczne, ale ostatecznych decyzji nie podjęły.

Projekt zmian w Regulaminie Sejmu autorstwa PiS, tzw. pakiet demokratyczny, ma zwiększyć jawność prac parlamentu, wzmacnia kontrolę parlamentu nad rządem i kontrolę procesu stanowienia prawa. _ Apelujemy do wszystkich sił politycznych, aby poparły coś, co dobrze służy polskiemu parlamentowi, jawności życia publicznego, rozszerzeniu praw obywateli. Głosowanie to będzie moment, w którym zdecydujemy, czy chcemy więcej demokracji, czy też nie _ - powiedział podczas konferencji prasowej w Sejmie poseł Kazimierz Michał Ujazdowski.

Nie ma jeszcze ostatecznej decyzji, czy na rozpoczynającym się posiedzeniu Sejmu posłowie będą głosować nad projektem zmian. Kluby PiS, SP i TR podczas prac nad projektem w komisji regulaminowej opowiadały się za przyjęciem zmian. Politycy PO zapowiadali, że zagłosują za odrzuceniem projektu. _ Nie wiem jak będziemy głosowali. Zdecydujemy podczas wieczornego posiedzenia klubu we wtorek. Generalnie mamy krytyczne stanowisko do tego projektu _ - powiedział wiceszef komisji regulaminowej Tomasz Głogowski (PO).

Również klub PSL, poinformował rzecznik Stronnictwa Krzysztof Kosiński, zdecyduje o tym na swoim wieczornym posiedzeniu. _ W klubie PSL przeważa sceptyczne stanowisko. Klub PiS miał świetną okazję, żeby wzmocnić opozycję parlamentarną w latach 2005-2007, ale nie zrobił tego _ - zaznaczył Kosiński. Niektóre rozwiązania projektu budzą wątpliwości klubu SLD. _ Musimy przedyskutować sprawę podczas posiedzenia klubu. W projekcie są niebezpieczne, naszym zdaniem, zapisy _ - powiedział rzecznik SLD Dariusz Joński. W tym kontekście wymienił propozycję przewidującą, że zgłoszenie wniosku mniejszości wymaga poparcia przynajmniej pięciu posłów.

_ W tej chwili każdy poseł może zgłosić wniosek mniejszości. W przypadku mniejszych klubów, gdy mają w komisjach jednego, albo dwóch przedstawicieli to warunek nie do przyjęcia. Nie wiem czy się nie wstrzymamy od głosu _ - zaznaczył Joński. Projekt zmian w regulaminie Sejmu przygotowany przez PiS przyznaje więcej uprawnień opozycji parlamentarnej. Według projektu, opozycja będzie miała większy wpływ na kształtowanie porządku obrad Sejmu - kluby miałyby prawo zgłoszenia do porządku każdego posiedzenia po jednym punkcie. Informację w tej sprawie kluby musiałyby zgłaszać marszałkowi na piśmie do godziny 18 na dwa dni przed początkiem obrad.

Jednym z postulatów PiS jest likwidacja sejmowej _ zamrażarki _. Według projektu pierwsze czytanie projektów ustaw i uchwał musiałoby odbyć się nie później niż 6 miesięcy od ich złożenia. Obecnie marszałek Sejmu może skierować projekt do pierwszego czytania dopiero po sprawdzeniu, czy spełnia on wszystkie wymogi formalne, a termin, w którym musi to ostatecznie nastąpić, nie jest określony. Kolejna propozycja ma na celu przyspieszenie prac nad projektami ustaw. Wymienione są konkretne terminy na przygotowanie sprawozdań przez komisje sejmowe: miałoby to nastąpić nie później niż 9 miesięcy od przeprowadzenia pierwszego czytania. Marszałek Sejmu mógłby na wniosek komisji wydłużyć ten termin, jednak nie więcej niż o 3 miesiące.

PiS chce też wprowadzić zakaz odrzucania w pierwszym czytaniu projektów złożonych w ramach obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej. Propozycja PiS przewiduje też nowe kompetencje sejmowej komisji ds. Unii Europejskiej. Zgodnie z projektem rząd musiałby przekazywać jej dokumenty związane z Radą Europejską wraz z informacją o stanowisku, jakie zamierza zająć podczas unijnego szczytu.

PiS chce też, aby praca parlamentu nad projektami zmieniającymi podatki była wydłużona w stosunku do zwykłych ustaw. Ma to wyeliminować zmianę podatków - jak tłumaczył Ujazdowski - _ przez zaskoczenie _. Klub PiS proponuje, aby pierwsze czytanie projektu ustawy podatkowej mogło się odbyć nie wcześniej niż trzydziestego dnia od doręczenia posłom druku projektu. Z kolei pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy podatkowej - nie wcześniej niż czternastego dnia od doręczenia druku.

Czytaj więcej w Money.pl
Najpierw OFE, teraz Lasy Państwowe. Rząd... Według PiS rząd chce, by Lasy Państwowe odprowadzały do budżetu państwa po 100 milionów złotych rocznie, a w latach 2014 i 2015 - po 800 milionów złotych.
"Antoni Macierewicz zasłużył na galery" Odszkodowania, zadośćuczynienia i publikacja przeprosin w prasie z tytułu weryfikacji WSI kosztowało ministerstwo obrony około miliona 200 tysięcy złotych.
Tak PO chce wygrać wybory. Przejrzeliśmy plan Za to, co partia premiera ma na kontach, można zorganizować kilka kampanii. _ Wykończy nas finansowo _ - alarmuje opozycja.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)