Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PiS: te zmiany to prezent dla lichwiarzy

0
Podziel się:

Senacka komisja budżetu i finansów publicznych pracowała nad nowelizacją ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym.

PiS: te zmiany to prezent dla lichwiarzy
(Stanislaw Kowalczuk/East News)

Nowela ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym i zrównanie obowiązków SKOK-ów z obowiązkami banków przy udzielaniu kredytów konsumenckich to prezent dla firm lichwiarskich - mówili senatorowie PiS na posiedzeniu komisji. Według MF celem zmiany jest ochrona klientów.

Senacka komisja budżetu i finansów publicznych pracowała nad nowelizacją ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym. Ustawa przewiduje m.in., że przy udzielaniu kredytów konsumpcyjnych należy dokonywać oceny zdolności kredytowej klientów. Rozwiązanie takie krytykowali podczas posiedzenia komisji senatorowie PiS. Henryk Cioch mówił, że przepis ten obejmie tylko SKOK-i, bowiem to jedyna instytucja ustawowo upoważniona do udzielania kredytów konsumenckich poza bankami. Obecnie SKOK-i dokonują oceny ryzyka kredytowego.

Zdaniem Ciocha zmiana jest niekorzystna dla SKOK-ów, dlatego złożył odpowiednią poprawkę. _ Niekorzystana dla SKOK-ów w tym sensie, że SKOK-i byłyby w istotny sposób ograniczone w udzielaniu kredytów konsumenckich _ - mówił. Grzegorz Bierecki (również PiS, b. szef Kasy Krajowej SKOK) powiedział, że osoby, które uzyskiwały kredyty w SKOK-ach, a nie mogły dostać kredytu w bankach, będą odsyłane do instytucji o charakterze lichwiarskim. _ Taki będzie skutek tej regulacji _ - ostrzegł.

Senator powiedział, że zna wiele osób, które wpadły w pułapkę zadłużenia przez takie instytucje. Zdaniem Biereckiego utrzymanie tego przepisu będzie oznaczało w praktyce, że SKOK-i nie będą mogły pomóc wyjść takim osobom z pułapki zadłużenia. W efekcie ludzie ci pójdą po kolejną pożyczkę do lichwiarza. _ Ta regulacja znosi konkurencję międzysektorową; prowadzi do tego, że banki i SKOK-i będą tak samo kredytowały konsumenta. Ta ustawa jest prezentem dla firm pożyczkowych, nieuregulowanych w Polce _ - dodał. Senatorowie PO podczas posiedzenia komisji prosili przedstawicieli KNF oraz resortu finansów o wyjaśnienia.

Przedstawiciele Komisji Nadzoru Finansowego tłumaczyli, że badanie oceny zdolności kredytowej ma za zadanie ochronę zarówno kredytobiorcy, jak i instytucji kredytującej. Wyjaśnili, że instytucje takie nie pożyczają swoich pieniędzy, ale swoich klientów, w związku z tym muszą być zabezpieczone przez ryzykiem. Według KNF zmiana dostosowuje też polskie przepisy do dyrektywy o kredycie konsumenckim.

Zdaniem wiceministra finansów Jacka Dominika ustawa ma na celu ochronę konsumentów i doprecyzowuje, że zarówno banki, jak i SKOK-i powinny udzielać kredytów na takich samych zasadach i badać, czy jest to dla nich bezpieczne. _ Na podstawie tych przepisów i jedni, i drudzy muszą uzależnić udzielenie kredytu od tego, czy osoba, która ten kredyt weźmie, ma odpowiednią zdolność kredytową _ - mówił. Dodał, że wykreślenie zmiany doprowadziłoby do sytuacji, w której banki będą musiały uzależnić kredyt od wyników badania zdolności kredytowej, a SKOKI-i - nie. Dominik zapewnił, że badanie zdolności kredytowej SKOK-i będą mogły prowadzić według własnej metodologii.

W nowelizacji uregulowano kwestie publikacji tzw. ostrzeżeń publicznych KNF, które można znaleźć na stronie internetowej Komisji. Projekt przewidywał pierwotnie, że KNF podawałaby ostrzeżenia także w mediach publicznych i niepublicznych, ale w trakcie prac podkomisji zrezygnowano z publikacji ostrzeżeń w mediach niepublicznych. W ustawie znalazł się też zapis zakazujący udzielania kredytów podmiotom, które nie posiadają zdolności kredytowej. Ustawa reguluje także kwestie ważności terminu obowiązywania formularza informacyjnego. Projekt umowy, który klient otrzymuje od instytucji kredytowej, obowiązywałby jeden dzień. Doprecyzowano też termin _ stopa oprocentowania kredytu _ oraz kwestie ochrony danych osobowych klienta i danych związanych z sytuacją klientów.

Czytaj więcej w Money.pl
Fatalna sytuacja portfela pożyczkowego Na koniec I półrocza 2013 roku aż 44 kasy były objęte postępowaniami naprawczymi.
PiS chce chronić konsumentów. Sprawdź, jak PiS proponuje przepisy, które mają zapobiec nadmiernemu zadłużaniu się kredytobiorców - poinformowała wiceszefowa partii Beata Szydło.
Ostrzegają przed kolejnym Amber Gold Rusza kampania ostrzegająca przed popularnymi chwilówkami. Instytucje finansowe i chroniące konsumentów ostrzegają, że pożyczając pieniądze na święta, można stracić dorobek całego życia.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)