Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PiS: rozszerzyć prawo do zasiłku rodzinnego

0
Podziel się:

O rodziny, w których dochód na osobę nie przekracza 50 proc. pensji minimalnej.

PiS: rozszerzyć prawo do zasiłku rodzinnego
(Alexshalamov/Dreamstime)
bESWRFYl

Rozszerzenie prawa do zasiłku rodzinnego, tak by obejmowało ono więcej dzieci niż obecnie przewiduje projekt, który klub PiS przedstawił w Sejmie. Polityka społeczna rządu jest bezduszna, bo przerzuca koszty utrzymania państwa na najbiedniejszych, argumentuje PiS.

Zgodnie z projektem, kryterium kwotowe uprawniające do otrzymania zasiłku, które teraz wynosi 504 złote dochodu na członka rodziny, zastąpione zostałoby kryterium procentowym. Zasiłek otrzymywałyby rodziny, w których dochód na jedną osobę nie przekracza 50 procent pensji minimalnej. W przypadku rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym, próg ten wynosiłby 60 procent pensji minimalnej.

Elżbieta Rafalska (PiS) argumentowała na konferencji prasowej w Sejmie, że od 2004 roku wysokość progu dochodowego nie zmieniła się, pomimo że pensje minimalne wzrosły, a w konsekwencji prawie dwa miliony rodzin straciło prawo do zasiłków, w tym rodziny z trójką i czwórką dzieci.

bESWRFYn

Rafalska podkreśliła, że kwota bazowa (504 złote) uprawniająca do zasiłku w 2004 roku, kiedy została ustalona, stanowiła 61 procent wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. W 2005 roku było to już 59 procent, a w tym roku wysokość kwoty bazowej, w stosunku do minimalnego wynagrodzenia, w wysokości 1.386 złotych, wyniesie tylko 36 procent.

Jej zdaniem, obecna polityka społeczna rządu jest _ bezduszna, bo przerzuca koszty utrzymania państwa na najbiedniejszych _. Rafalska dodała, że nawet podczas kryzysu państwo musi spełniać swoje obowiązki wobec obywateli. _ - Ta pomoc państwa musi być, państwo nawet w czasie kryzysu funkcjonuje i nie we wszystkich obszarach tak konsekwentnie oszczędza, jak w tej właśnie dziedzinie _ - podkreśliła.

Projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych autorstwa PiS ma trafić do laski marszałkowskiej jeszcze w tym tygodniu.

bESWRFYO
kraj
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)