Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PiS obali rząd Tuska? Politycy ujawniają, jak to się skończy

0
Podziel się:

Partia Jarosława Kaczyńskiego nie ukrywa, że chce doprowadzić do wcześniejszych wyborów.

PiS obali rząd Tuska? Politycy ujawniają, jak to się skończy
(PAP/Tomasz Gzell)

Politycy krytycznie oceniają pomysł złożenia przez PiS wniosku o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu. Taki wniosek mają jutro złożyć politycy Prawa i Sprawiedliwości. Wniosek PiS będzie liczył kilka stron. W uzasadnieniu znajdą się najważniejsze przyczyny odwołania i podstawa prawna. Szerszy dokument PiS przedstawi podczas sejmowej debaty - poinformował Adam Hofman.

Jacek Sasin z PiS tłumaczy, że jego ugrupowanie chce w ten sposób skłonić parlament do odsunięcia od władzy Donalda Tuska. _ Chcemy też dokonać sprawdzenia intencji innych sił politycznych, które nazywają się opozycją. Te partie powinny zagłosować za tym wnioskiem _ - przekonuje Jacek Sasin. Jak zaznacza, nie oznacza to poparcia PiS-u, będzie to tylko opowiedzenie się za wcześniejszymi wyborami.

Eurodeputowany PO Jacek Protasiewicz uważa ten pomysł za zupełnie nieuzasadniony. _ PiS nie wierzy w powodzenie tego wniosku, bowiem gdyby było inaczej, to już dawno byłby złożony. Po negocjacjach budżetowych ta inicjatywa jest absurdalna _ - ocenia polityk PO.

Również Stanisław Żelichowski z PSL jest zdania, że Jarosław Kaczyński nie bardzo wie, co robi. _ PiS stracił zdolności koalicyjne i nie ma szans na przeprowadzenie tego wniosku _ - mówi Stanisław Żelichowski.

W opinii Andrzeja Rozenka z Ruchu Palikota, wniosek PiS jest _ raczej zabawny _. _ Jarosław Kaczyński wraca w kabaretowym stylu, a konstruktywne wotum nieufności to wyłącznie happening _ - zaznacza rzecznik Ruchu Palikota.

Eurodeputowany SLD Wojciech Olejniczak uważa, że Jarosław Kaczyński popełnia błąd, wysuwając propozycję wotum nieufności wobec rządu. _ To pokazuje, że PiS po utracie władzy nie odnalazł się w rzeczywistości jako partia opozycyjna i popełnia błędy _ - ocenił Wojciech Olejniczak.

Także Andrzej Dera z Solidarnej Polski jest zdania, że pomysł PiS jest niepoważnym projektem politycznym. _ Jest to przestrzelony wniosek, złożony w złym terminie, to nie jest droga do rzeczywistego i skutecznego odsunięcia PO od władzy _ - mówił Andrzej Dera.
Termin zgłoszenia wniosku o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu z profesorem Piotrem Glińskim jako kandydatem na premiera był kilkakrotnie zmieniany.

Termin zgłoszenia wniosku o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu z prof. Piotrem Glińskim jako kandydatem na premiera był kilkakrotnie zmieniany.

Najpierw Gliński, potem Kaczyński_ Wniosek, który złożymy w poniedziałek będzie miał krótkie, formalne, konstytucyjne uzasadnienie. Dodatkowe, obszerne, merytoryczne uzasadnienie do wniosku jest gotowe. To bardzo obszerny dokument dotyczący wszystkich resortów, dziedzin życia. On zostanie ujawniony w momencie wystąpienia Jarosława Kaczyńskiego przed Sejmem _ - powiedział rzecznik PiS Adam Hofman.

Pytany dlaczego PiS nie zawrze wszystkich zarzutów wobec rządu w uzasadnieniu do wniosku, odpowiedział: _ Nie chcemy dawać Platformie i rządowi okazji, żeby cały czas do debaty nad wnioskiem zajmowali się analizą wniosku, tylko rządzeniem _.

Nad dokumentem, który PiS upubliczni podczas debaty nad wnioskiem pracowały tematyczne, kilkuosobowe zespoły posłów PiS. Wniosek o konstruktywne wotum nieufności może być poddany pod głosowanie nie wcześniej niż po upływie 7 dni od dnia jego zgłoszenia. Kolejne posiedzenie Sejmu zaplanowano w dniach 19-22 lutego; następne - 7-8 marca. Marszałek Sejmu Ewa Kopacz mówiła, że wniosek PiS nie będzie raczej rozpatrywany w tym miesiącu, a stanie się to raczej na pierwszym posiedzeniu w marcu.

Zgodnie z artykułem 158. konstytucji Sejm wyraża Radzie Ministrów wotum nieufności większością ustawowej liczby posłów (231 posłów) na wniosek zgłoszony przez co najmniej 46 posłów i wskazujący imiennie kandydata na premiera.

Czytaj więcej w Money.pl
Jutro runie rząd Tuska? Tak chce prezes PiS Prezes PiS, dopytywany na konferencji prasowej, czy nastąpi to w piątek, odparł: tak można przypuszczać.
Chcą dymisji ministra. Wprowadził w błąd? Ruch Palikota chce odwołania ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina. Klub zapowiada złożenie wniosku o wotum nieufności.
Sejm zdecydował o losie Arłukowicza Opozycja uważa, że minister doprowadził służbę zdrowia do zapaści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)