Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
protest sędziów
12.07.2011 06:49

PiS naciska Kwiatkowskiego. Chce nowej komisji

Prawo i Sprawiedliwość domaga się zwołania posiedzenia sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka w związku z wczorajszym protestem sędziów i prokuratorów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kprm.gov.pl)

Prawo i Sprawiedliwość domaga się zwołania posiedzenia sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka w związku z wczorajszym protestem sędziów i prokuratorów. Ugrupowanie chciałoby, aby wziął w nim udział minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski (na zdjęciu).

Protest sędziów i prokuratorów miał przypomnieć rządzącym i parlamentarzystom postulaty środowiska dotyczące kwestii wynagrodzeń i przygotowywanych zmian w prawie.

Posłowie PiS napisali list do szefa komisji sprawiedliwości Ryszarda Kalisza (SLD), w którym proszą go o zwołanie specjalnego posiedzenia w tej sprawie._ - Przyczyną akcji jest oceniany przez środowisko sędziowskie i prokuratorskie jako ekspresowy i niezgodny z konstytucją tryb prac nad nowelizacją ustawy o ustroju sądów powszechnych oraz o prokuraturze _ - napisali parlamentarzyści PiS.

Uchwalona na początku lipca nowelizacja ustawa o ustroju sądów, która dotyczy m.in. zmiany systemu oceniania sędziów i prokuratorów budzi sprzeciw środowiska. Protestujący przeciw niej uważają, że zwiększy ona wpływ polityków na sądy.

PiS przypomina też, że powodem protestu jest także zapowiedź zamrożenia funduszu wynagrodzeń we wszystkich jednostkach państwowej strefy budżetowej bez wyłączenia sądownictwa i prokuratury, w tym dla pracowników administracji i pracowników obsługi sądów i prokuratur.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/88/t77912.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/sedziowie;nie;chca;okresowych;ocen,128,0,783744.html) Sędziowie nie chcą okresowych ocen
Projekt budżetu państwa na 2012 r. przyjęty na początku maja zakłada m.in. zamrożenie waloryzacji płac we wszystkich sektorach publicznych, oprócz pensji nauczycielskich. Zamrożone miałyby być więc także płace sędziów i prokuratorów.

_ - W związku z powyższym prosimy o zaproszenie na nadzwyczajne posiedzenie komisji Ministra Sprawiedliwości Pana Krzysztofa Kwiatkowskiego w celu złożenia wyjaśnień na wyżej wymienione zarzuty stawiane przez środowisko sędziów i prokuratorów _ - napisali politycy PiS. Chcą także, by minister złożył wyjaśnienia na piśmie.

Posłowie PiS na posiedzenie komisji zamierzają też zaprosić prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta oraz przedstawicieli środowisk sędziowskich i prokuratorskich, będących inicjatorami akcji protestacyjnej. Chodzi o przedstawicieli Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia, Stowarzyszenia Komitet Obrony Prokuratorów, Niezależnego Stowarzyszenia Prokuratorów Ad Vocem, Związku Zawodowego Prokuratorów RP.

Wczorajsza akcja protestacyjna polegała na korzystaniu przez sędziów z urlopów na żądanie lub powstrzymywaniu się przez nich od czynności procesowych bądź ogłaszaniu 20-minutowych przerw w trakcie prowadzonych rozpraw. Z kolei prokuratorzy, oprócz korzystania z urlopów na żądanie i rezygnacji z czynności procesowych, honorowo oddawali krew w stacjach krwiodawstwa.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/89/t77913.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/protest;sedziow;sparalizuje;dzis;sady,123,0,870523.html) Protest sędziów sparaliżuje dziś sądy? Pracownicy wymiaru sprawiedliwości są przeciwni zamrażaniu waloryzacji pensji przez rząd.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/88/t77912.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/sedziowie;przeciwni;uchwalonemu;prawu,253,0,865789.html) Sędziowie przeciwni uchwalonemu prawu Polscy sędziowie nie zgadzają się na propozycję rządu, aby w 2012 roku zamrozić waloryzację ich wynagrodzeń.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/152/t32920.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/pis;przeciwko;elektronicznym;oplatom,202,0,808138.html) PiS przeciwko elektronicznym opłatom W biurach poselskich partii rusza zbieranie podpisów, pod petycją wzywającą rząd do wycofania się z pomysłu.
Tagi: protest sędziów, PiS, kraj, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz