Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PiS ma pomysł na komisję. Inne partie krytykują ten plan

0
Podziel się:

Szef klubu PiS powiedział, że miarą demokracji jest fakt, iż przedstawiciele narodu szanują opinie obywateli.

PiS ma pomysł na komisję. Inne partie krytykują ten plan
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Klub PiS chce, by w Sejmie powstała komisja ds. obywatelskich inicjatyw ustawodawczych, która zajmowałaby się obywatelskimi projektami ustaw.

Przygotowany przez PiS projekt zmian w Regulaminie Sejmu zakłada, że do komisji ds. obywatelskich inicjatyw ustawodawczych trafiałyby projekty złożone zgodnie z art. 118 ust. 2 konstytucji, który stanowi, że inicjatywa ustawodawcza przysługuje grupie co najmniej 100 tys. obywateli mających prawo wybierania do Sejmu.

_ - Doświadczenie uczy nas, że część projektów jest odrzucana w pierwszym czytaniu _ - powiedział szef klubu PiS Mariusz Błaszczak. Dodał, że miarą demokracji jest fakt, że _ przedstawiciele narodu szanują opinie obywateli _.

_ - I dlatego projekty obywatelskie powinny być szczególnie pieczołowicie rozpatrywane przez Sejm _ - podkreślił. W opinii szefa klubu PiS, komisje branżowe, do których trafiają poszczególne projekty obywatelskie _ służą do tego, by je odrzucać _.

Według Błaszczaka, osobna komisja zajmująca się takimi projektami _ upowszechniałaby swobody obywatelskie _.

W uzasadnieniu do projektu podkreślono ponadto, że _ dotychczasowa praktyka wskazuje, iż prace nad obywatelskimi inicjatywami ustawodawczymi trwają niekiedy nadmiernie długo _.

Negatywnie pomysł powołania nowej komisji ocenia wiceszef komisji regulaminowej i spraw poselskich Jerzy Budnik (PO). _ - Projekty obywatelskie powinny być kierowane do komisji branżowych. Nie wiem dlaczego komisje branżowe miałyby być wyręczane przez kolejną komisję _ - powiedział Budnik.

_ - PiS chyba liczy, że proponując, by nie odrzucać w pierwszym czytaniu projektów obywatelskich, zachęci do powstawania takich oddolnych inicjatyw. A w systemie przedstawicielskim, który obowiązuje w Polsce, to rolą Sejmu jest podejmowanie inicjatyw ustawodawczych. Zalew projektów obywatelskich byłby pewną zmianą ustrojową _ - uważa Budnik.

Szef komisji regulaminowej Marcin Mroczek (RP) podkreśla, że powinno się uszanować projekty obywatelskie i nie odrzucać ich w pierwszym czytaniu, ale nie jest przekonany, czy należy powoływać osobną komisję, która zajmowałaby się takimi projektami.

Jak dodał, projekty takie powinny być kierowane do sejmowych komisji _ z szacunku dla obywateli, którzy się pod nimi podpisali _.

Jak dotąd Sejm VII kadencji zajmował się 14 projektami obywatelskimi, m.in. o systemie oświaty, o okręgach sądowych sądów powszechnych, o uprawnieniach do bezpłatnych i ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego. Jak wynika z informacji zawartych na stronie internetowej Kancelarii Sejmu, dwa z nich zostały odrzucone w pierwszym czytaniu, a pozostałe skierowane do prac w komisjach sejmowych.

Czytaj więcej w Money.pl
Znów chcą ukarania marszałek Ewy Kopacz Mariusz Błaszczak: _ Takiego wydarzenia nie spotykaliśmy wcześniej w polskim parlamencie. Część rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej rozważa pozew wobec Palikota _.
W sprawie Amber Gold PiS proponuje trzy kroki Żądają, by premier ujawnił całą prawdę o udziale służb specjalnych w aferze ze złotem.
Ziobro apeluje gorąco do Kaczyńskiego o... Rada z udziałem prokuratora generalnego zajmie się niektórymi wątkami śledztwa dot. katastrofy smoleńskiej. PiS odpowiedział.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)