Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PiS ma nowe pomysły w sprawie Ukrainy

0
Podziel się:

Postulują, by rząd natychmiast rozpoczął konsultacje międzyrządowe i skierował specjalnego wysłannika do Kijowa.

PiS ma nowe pomysły w sprawie Ukrainy
(Witold Rozbicki/Reporter)

PiS postuluje, by rząd natychmiast rozpoczął intensywne konsultacje międzyrządowe ws. Ukrainy, skierował specjalnego wysłannika do Kijowa oraz zapewnił pomoc materialną dla osób represjonowanych. To wnioski z memorandum przesłanego prezydentowi przez PiS.

W dokumencie PiS przedstawia 11 postulatów dla polskich władz. Do memorandum - według informacji PAP - został dołączony list prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego do prezydenta Bronisława Komorowskiego.

PiS podkreśla, że z punktu widzenia polskiej racji stanu polityka wschodnia jest szczególnie ważna i powinna skupiać się m.in. _ na wywieraniu rozstrzygającego wpływu na kształt polityki wschodniej Unii Europejskiej _.

Politycy PiS zaznaczają, że po szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie i ostatnich wydarzeniach na Ukrainie program powinien być utrzymany. Zastrzegają jednak, że PW _ powinno wejść w dojrzałą fazę _. _ Polska powinna stać na stanowisku, że w przypadku krajów, które wyraźnie wyrażają taką wolę i czynią ku temu satysfakcjonujące starania, Partnerstwo Wschodnie powinno być drogą do członkostwa w UE.Taki powinien być wyrażany konsekwentnie i wprost postulat polskiej polityki zagranicznej _ - twierdzą.

Według szacunków PiS wydarzenia na Ukrainie stwarzają sytuację, która wymaga _ skoncentrowania polskich wysiłków dyplomatycznych na tym kierunku politycznym _. Partia Jarosława Kaczyńskiego w dokumencie przekazanym prezydentowi ocenia, że to, co dzieje się na Majdanie Niepodległości w Kijowie pokazuje, _ że tylko w przestrzeni społecznej i jedynie w niej trwa realna debata polityczna _. Zauważają, że przemiany na Ukrainie są zbyt wolne i słabe, aby nadążyć za zmianami społecznymi.

_ W strategicznym interesie Polski leży bowiem Ukraina niepodległa i demokratyczna. Taki stan można osiągnąć poprzez zbliżenie Ukrainy do UE, aż do przyszłego członkostwa włącznie. Przegranie sprawy ukraińskiej byłoby dowodem na nieskuteczność i jałowość wspólnej polityki europejskiej. Natomiast uwieńczone sukcesem starania o włączenie Ukrainy w struktury europejskie będzie umocnieniem UE w skali nie tylko Europy, ale również Zakaukazia oraz Azji Środkowej _ - oceniają posłowie.

PiS postuluje, aby polskie władze podjęły wszelkie możliwe inicjatywy na forum międzynarodowym, a zwłaszcza unijnym, których celem będzie wypracowanie nowej propozycji dla Ukrainy. _ Nie rozpoczynając powtórnych negocjacji w sprawie umowy stowarzyszeniowej, należy wypracować pakiet pomocowy dla Ukrainy, uwzględniający bardzo złą sytuację finansową kraju oraz konieczność ułatwienia kontaktów obywateli Ukrainy z Unią Europejską. W tym celu społeczność międzynarodowa, w szczególności Unia Europejska, powinna przedstawić Pakiet na rzecz Partnerstwa z Ukrainą. Powinien on stanowić podstawę do podobnych działań wobec pozostałych krajów Europy Wschodniej, które przyjęły kurs na integrację europejską _ - uważają posłowie PiS.

Ich zdaniem pakiet powinien zawierać propozycję pomocy w stabilizacji finansów państwa, zapewnienie Ukrainie wsparcia pozwalającego przetrwać rosyjskie sankcje handlowe oraz _ mechanizmy osłonowe ułatwiające ukraińskiej gospodarce dostosowanie się do funkcjonowania na rynkach europejskich _.

Postulują również wypracowanie wspólnie ze stroną ukraińską kalendarza wprowadzania w życie umowy stowarzyszeniowej i umowy o wolnym handlu. Elementem planu dla Ukrainy powinno być - zdaniem PiS - wprowadzenie ruchu bezwizowego dla obywateli Ukrainy.

W opinii posłów PiS polski rząd powinien rozpocząć niezwłocznie intensywne konsultacje międzyrządowe w sprawie Ukrainy, szczególnie w Europie Środkowo - Wschodniej; powinien też mobilizować wszystkie instytucje międzynarodowe, takie jak OBWE, WTO, ONZ, MFW czy Rada Europy _ do włączenia się w działania na rzecz europejskiej drogi państw Europy Wschodniej _.

Politycy PiS uważają, że polski parlament powinien zainicjować możliwie szerokie konsultacje między parlamentami europejskimi, szczególnie w regionie Europy Środkowej, których celem _ winno być wywarcie realnego wpływu na ośrodki decyzyjne na Ukrainie w celu przestrzegania zasad praworządności _ oraz _ okazanie solidarności z europejskimi aspiracjami Ukraińców i prodemokratycznymi dążeniami społeczeństwa _.

Według PiS w Kijowie bezzwłocznie powinien rozpocząć stałą misję specjalny wysłannik władz polskich _ aktywnie pośredniczący _ w wypracowaniu porozumienia pomiędzy władzą a opozycją.

Inny pomysł PiS to, aby w ramach pomocy rozwojowej na rok 2014, wyodrębniono pakiet programów pomocowych dla Ukrainy. Zapewniłby on pomoc materialną _ dla osób represjonowanych, relegowanych ze studiów i poddanych innym formom dyskryminacji ze względu na swoje zaangażowanie obywatelskie _.

W opinii polityków PiS rząd powinien sporządzić dogłębny bilans przewidywanych korzyści wynikających z podpisania przez Ukrainę umowy stowarzyszeniowej z UE.

Ponadto, zdaniem parlamentarzystów PiS, w przypadku, gdyby na Ukrainie _ naruszono wolności demokratyczne _ i wprowadzono represje w stosunku do opozycji i protestujących, Polska powinna postulować wprowadzenie zdecydowanych sankcji wobec ukraińskich władz.

Memorandum ws. polskiej polityki wschodniej, w szczególności wobec Ukrainy PiS zapowiedziało po zeszłotygodniowym spotkaniu wiceprezesa partii Adama Lipińskiego z prezydentem Bronisławem Komorowskim. Na środowej konferencji prasowej w Sejmie Kaczyński poinformował, że dokument, zgodnie z umową z prezydentem, został złożony.

Czytaj więcej w Money.pl
Prezydent Komorowski napisał list do Kaczyńskiego Prezes PiS chce by polityka wschodnia była poddana weryfikacji _ ze wszystkim konsekwencjami _. Co na to głowa państwa?
Kaczyński apeluje o sankcje dla Kijowa Prezes PiS: gdyby doszło do rozwiązania siłowego, to Europa powinna zablokować konta czy zakazać wjazdu.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)