Notowania

raport
28.06.2011 11:53

PiS i PO są zgodne: "Dobrze że jest raport"

Prawo i Sprawiedliwość ma nadzieję, że raport komisji Jerzego Millera zostanie szybko opublikowany.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Wczoraj raport końcowy Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego w sprawie ustalenia okoliczności i przyczyn katastrofy samolotu TU-154M pod Smoleńskiem otrzymał premier.

Zdaniem rzecznika PiS Adama Hofmana, 14 miesięcy, które upłynęły od katastrofy to wystarczająco dużo czasu, jeśli ma się do dyspozycji cały aparat państwowy.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI ADAMA HOFMANA:

(Źródło: IAR)

Adam Hofman uważa, że polski raport musi odkłamać raport MAK i wskazać winnych. - _ Bez wyciągnięcia konsekwencji na przyszłość, nie będzie to nauczką _ - stwierdził Adam Hofman.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI POSŁA PIS:

(Źródło: IAR)

Także poseł Andrzej Dera cieszy się, że raport w końcu trafił na biurko premiera. Poseł podkreślił, że przed lekturą tego dokumentu trudno snuć jakiekolwek przypuszczenia, a tym bardziej oceny.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI ANDRZEJA DERY:

(Źródło: IAR)

Zdaniem Andrzeja Dery, bardzo ciekawe będzie porównanie raportu Jerzego Millera z raportem zespołu smoleńskiego Antoniego Macierewicza. Jak powiedział, ma nadzieję, że zawierają one identyczne wnioski.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI POSŁA PIS:

(Źródło: IAR)

Raport komisji Jerzego Millera został przekazany do tłumaczenia na angielski i rosyjski. Niezwłocznie po zakończeniu tłumaczenia zostanie upubliczniony. Rzecznik rządu Paweł Graś podkreślił dziś, że premier Donald Tusk _ nie zmieni w nim ani przecinka _. Według Grasia tłumaczenie raportu nie powinno potrwać dłużej niż kilkanaście dni.

Graś powtórzył, że raport komisji, który liczy ponad 300 stron, dostarczył wczoraj premierowi osobiście kierujący komisją Jerzy Miller. Dodał, że w tym tygodniu Donald Tusk będzie się z tym raportem zapoznawał. - _ To musi być taka wnikliwa lektura _ - zaznaczył rzecznik rządu.

_ - W momencie, gdy to tłumaczenie będzie gotowe - to pewnie trochę nam zajmie, dlatego że mamy do czynienia ze specjalistycznym słownictwem - premier podejmie decyzję o upublicznieniu. Raport zostanie upubliczniony w formie publikacji i prezentacji oraz w formie pisanej, papierowej, od razu trzy wersje: polska, rosyjska i angielska _ - zapowiedział Graś.

Jak zaznaczył, aby raport miał należyty wydźwięk, musi od razu być przetłumaczony. _ - Ważne, żeby informacje w nim zawarte dotarły zarówno do strony rosyjskiej, ale też do międzynarodowego świata lotniczego, który tą problematyką się zajmuje. Stąd decyzja o wersji angielskiej. Będzie to miało dużo większy wydźwięk, dużo większą moc tego przekazu, gdy pojawią się od razu trzy wersje językowe. Czekaliśmy dość długo, aż prace nad tym raportem zostaną zakończone, jak jeszcze poczekamy kilka, kilkanaście dni, to nic się złego nie stanie _ - mówił rzecznik rządu.

O komentarzach posłów PO czytaj na kolejnej stronie

Jak dodał, nie sądzi, by to trwało dłużej. - _ Wszystko teraz naprawdę jest w rękach tłumaczy. To można sprawdzić i to dosyć prosto, ile trwa tłumaczenie ponad 300 stron tekstu - jak już mówiłem dosyć skomplikowanego, bo najeżonego specyficznymi terminami. Nie muszę nikogo przekonywać, że tutaj precyzja słowa jest najważniejsza, bo będzie ten raport badany, czytane będzie każde zdanie, każde słowo będzie analizowane. W związku z tym precyzja jest tu bardzo istotna _ - zauważył Graś.

PO liczy na wyjaśnienie wszystkich wątpliwości

Rzetelny, obiektywny i merytoryczny - tego spodziewają się po raporcie posłowie Platformy Obywatelskiej. Według wiceszefa klubu PO Waldego Dzikowskiego, raport będzie wiarygodny. Po tylu miesiącach, Polacy poznają często bolesną prawdę.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI WALDEGO DZIKOWSKIEGO:

(Źródło: IAR)

Waldy Dzikowski zapowiedział, że raportu zespołu Antoniego Macierewicza nie zamierza czytać. - _ Nie raz udowodnił, że jest człowiekiem od spiskowych teorii _ - powiedział. Jego zdaniem, biała księga nie będzie rzetelnym dokumentem.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI POSŁA PO:

(Źródło: IAR)

Inny poseł Platformy Paweł Olszewski spodziewa się, że raport komisji Jerzego Millera będzie oderwany od politycznej dyskusji.

POSŁUCHAJ PAWŁA OLSZEWSKIEGO:

(Źródło: IAR)

Tymczasem Antoni Macierewicz zapowiedział wczoraj, że raport parlamentarnego zespołu smoleńskiego zostanie opublikowany wkrótce. Podkreślił, że będzie to _ biała księga _ - zbiór dokumentów, który koncentruje się na odpowiedzialności rządu Donalda Tuska i strony rosyjskiej za katastrofę. Całościowy raport będzie - jego zdaniem - gotowy dopiero za dwa miesiące.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/250/t20474.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/pis;najpierw;uderzy;biala;ksiega;potem;raportem;smolenskim,4,0,861188.html) PiS najpierw uderzy białą księgą, potem raportem smoleńskim Macierewicz: _ Księga koncentruje się na odpowiedzialności rządu Donalda Tuska i strony rosyjskiej _.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/247/t97271.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/pis;o;smolensku;za;zamknietymi;drzwiami,28,0,805148.html) PiS o Smoleńsku. Za zamkniętymi drzwiami -_ Nie spoczniemy zanim prawda nie zostanie ukazana _ - podkreśla poseł PiS Jarosław Zieliński.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/150/t130710.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kidawa-blonska;o;raporcie;to;byl;blad,174,0,861614.html) Kidawa-Błońska o raporcie: "To był błąd" Małgorzata Kidawa-Błońska z PO ma nadzieję, że rządowy raport w sprawie katastrofy smoleńskiej zostanie opublikowany w ciągu tygodnia.
Tagi: raport, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz