Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
daniela chrapkiewicz
18.04.2011 13:06

PiS donosi na BOR i policję. Za rocznicę

Według polityków PiS, funkcjonariusze mundurowi i ich przełożeni mogli przekroczyć swoje uprawnienia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/ Tomasz Gzell)

*PiS złożyło zawiadomienie do prokuratury w sprawiewydarzeń przed Pałacem Prezydenckim tydzień temu- poinformowało biuro prasowe klubu PiS. Według polityków PiS, funkcjonariusze mundurowi i ich przełożeni mogli przekroczyć swoje uprawnienia. *

Sprawa dotyczy m.in. niedzielnego incydentu, kiedy w pierwszą rocznicę katastrofy smoleńskiej BOR nie pozwolił grupie posłów PiS wejść na plac przed Pałacem Prezydenckim oraz zachowania Straży Miejskiej wobec osób, które w poniedziałek, 11 kwietnia, protestowały przed Pałacem pod szyldem Solidarni 2010.

Jak napisano we wniosku, klub parlamentarny PiS zawiadomił o _ uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstw przez funkcjonariuszy służb mundurowych oraz osoby wydające im polecenia, podczas zajść, do których doszło w dniach 10 kwietnia i 11 kwietnia na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, w bezpośrednim otoczeniu Pałacu Prezydenckiego _.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/223/t137183.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/politycy;i;tlum;na;krakowskim;przedmiesciu,156,0,809628.html) Politycy i tłum na Krakowskim Przedmieściu

Przestępstwa te - według PiS - polegały na bezpodstawnym zastosowaniu przymusu fizycznego wobec osób uczestniczących w legalnym zgromadzeniu 10 kwietnia, w tym posłów i senatorów, _ o takim stopniu natężenia, który spowodował obrażenia _.

PiS zarzuca też funkcjonariuszom i ich przełożonym bezprawne blokowanie posłom i senatorom wejścia na teren budynku administracji publicznej, jakim jest Kancelaria Prezydenta, co - ich zdaniem - jest złamaniem ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora.

Według PiS, bezprawnie uniemożliwiono też odbycia legalnego zgromadzenia przed Pałacem Prezydenckim i równie bezprawnie użyto do tych działań funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu. Jak napisano we wniosku, w zakres kompetencji BOR wchodzi ochrona najważniejszych osób w państwie, a nie ich atakowanie.

W ubiegłą niedzielę rano, w pierwszą rocznicę katastrofy smoleńskiej, kiedy prezes PiS Jarosław Kaczyński wraz z innymi politykami tej partii składał wieniec przed Pałacem Prezydenckim, grupa posłów PiS próbowała przejść przez barierki ochronne.

Jak informował później rzecznik PiS Adam Hofman, służby porządkowe uniemożliwiły wspólne składanie wieńców i zniczy posłom PiS, a dwie posłanki Marzena Machałek i Daniela Chrapkiewicz zostały poturbowane. MSWiA zapowiedziało kontrolę działania w tej sprawie m.in. policji, BOR i Straży Miejskiej.

Z kolei 11 kwietnia usunięty został sprzed Pałacu Prezydenckiego namiot rozstawiony przez Solidarnych 2010, którzy protestowali domagając się dymisji premiera Donalda Tuska i postawienia rządu przed Trybunałem Stanu za _ zdradę państwa, oddanie śledztwa ws. katastrofy w ręce Rosji _.

Według PiS, podczas tej interwencji doszło do użycia siły przez Straż Miejską wobec trzech dziennikarzy, a jeden z nich został _ dotkliwie pobity _.

Jak mówiła wówczas dyrektor biura bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego stołecznego ratusza Ewa Gawor, podczas interwencji zatrzymane zostały trzy osoby, które nie stosowały się do poleceń strażników; dwie z nich zostały pouczone i wypuszczone, w przypadku jednej była potrzebna pomoc policji w celu ustalenia jej tożsamości.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/251/t137211.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/pis;skarzy;sie;do;bor;za;przepychanki,144,0,810128.html) PiS skarży się do BOR. Za przepychanki Chodzi o incydent, do którego doszło, gdy grupa posłów próbowała sforsować barierki ustawione przed Pałacem Prezydenckim.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/90/t133722.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/poslowie;jada;na;beatyfikacje;podzieleni,126,0,786558.html) Posłowie jadą na beatyfikację. Podzieleni Schetyna załatwił samolot. Politycy PiS z Jarosławem Kaczyńskim wolą pociąg.
Tagi: daniela chrapkiewicz, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz