Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
po
04.04.2011 12:33

PiS do prokuratury - za słowa prezesa o Ślązakach

Tomczykiewicz: Nie spodziewaliśmy się, że w wolnej Polsce, my Ślązacy będziemy potraktowani jak V kolumna.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Andrzej Grygiel)

Platforma Obywatelska złoży doniesienie do prokuratury na Prawo i Sprawiedliwość w związku ze sformułowaniami, jakie na temat Ślązaków zostały zawarte w raporcie PiS, dotyczącym obecnego stanu państwa.

[aktualizacja 18:46]

Szef klubu parlamentarnego PO Tomasz Tomczykiewicz poinformował na konferencji w Katowicach, że pod wnioskiem do prokuratury podpisało się 10 polityków tej partii.

- _ Nie spodziewaliśmy się, że w wolnej Polsce, my Ślązacy będziemy potraktowani jak V kolumna. Od kilku dni znany jest raport Jarosława Kaczyńskiego, w którym śląskość jest traktowana jako sposób odcięcia się od polskości _- powiedział szef klubu PO.

POSŁUCHAJ POSŁA TOMCZYKIEWICZA:

Zdaniem Tomczykiewicza prezes PiS pisząc w raporcie takie zdanie, złamał artykuł 257. kodeksu karnego.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/195/t90819.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kaczynski;na;slasku;persona;non;grata,113,0,805233.html) Kaczyński na Śląsku _ personą non grata _?
Inny poseł PO ze Śląska Tomasz Głogowski powiedział, że te słowa będą miały wpływ na wyniki spisu powszechnego. Jego zdaniem, Ślązacy w formularzach spisowych, być może wbrew wcześniejszym zamierzeniom, masowo będą wpisywali narodowość śląską. Tomasz Głogowski przekonywał, że ta grupa może demonstrować swoje przywiązanie do regionu, ale równocześnie kochać Polskę.

Politycy Prawa i Sprawiedliwości tłumaczą, że słowa z deklaracji były skierowane przeciwko działaczom Ruchu Autonomii Śląska. Taką argumentację przedstawił między innymi poranny gość _ Salonu Politycznego Trójki _ Mariusz Błaszczak.

Szef klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości uważa, że interpretatorom słów Jarosława Kaczyńskiego o śląskości zależy na igrzyskach politycznych.

Poseł Błaszczak powtórzył, że śląskość jest dla Prawa i Sprawiedliwości polskością. Przypomniał też, że Platforma Obywatelska weszła w sejmiku śląskim w koalicję z Ruchem Autonomii Śląska, który podważa integralność naszego kraju.

Wyrwane z kontekstu słowa prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego dotyczyły narodowości śląskiej, a nie _ śląskości jako takiej _ - oświadczył z kolei rzecznik PiS Adam Hofman. Zaapelował też do szefa MSZ Radosława Sikorskiego, by wycofał się ze swoich słów z 1996 r. **

_ - W 1996 roku w Foreign Affairs minister Sikorski powiedział, napisał, podpisał się pod tym: Polskę byłoby łatwiej reformować, gdyby można było zrezygnować z jej wyeksploatowanych regionów przemysłowych, takich jak Śląsk. To jest zdanie pana ministra Sikorskiego _ - podkreślił Hofman.

Jak dodał PiS oczekuje od Sikorskiego - obecnie kluczowego polityka PO - wycofania się z tych słów i przeproszenia za nie.

Z kolei klub Polska Jest Najważniejsza uważa, że zapowiedź złożenia przez śląską Platformę Obywatelską pozwu do prokuratury przeciwko PiS jest prowokacyjną odpowiedzią na prowokację.

Zdaniem Elżbieta Jakubiak z PJN, PiS i PO sądzą, że wzajemny konflikt im służy. - _ To są prowokacje wzajemne - stwierdziła Jakubiak. PJN sprzeciwia się temu, by w politycznych sporach wykorzystywać kwestie śląskości _ - podkreśla Elżbieta Jakubiak.

POSŁUCHAJ ELŻBIETY JAKUBIAK:

Z kolei według prawnika i posła Ryszarda Kalisza, sprawa doniesienia PO jest bardzo interesująca. Wynik i wyrok zależy od tego, czy prokuratura przyjmie, że zamiarem PiS było oskarżenie Ślązaków o działanie na szkodę Polski - uważa poseł SLD.

POSŁUCHAJ RYSZARDA KALISZA:

Ryszard Kalisz zwrócił uwagę na fakt, że w tak zwanym _ Statucie organicznym Ruchu Autonomii Śląska _ są przepisy sprzeczne z polskim ustawodawstwem. Według posła Sojuszu, po jego apelu Ruch powinien dostosować swój statut do polskiego prawa. Jeśli tego nie zrobi, to odpowiednie organy powinny mu to nakazać.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/59/t123451.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/platforma;w;koalicji;z;ruchem;autonomii;slaska,42,0,725290.html) Platforma w koalicji z Ruchem Autonomii Śląska W koalicji rządzącej województwem śląskim jest też PSL.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/6/t101894.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/premier;za;autonomia;slaska;to;kuriozalne,212,0,727252.html) Premier za autonomią Śląska? _ To kuriozalne _ Posłowie PJN pytają Donalda Tuska o koalicję w sejmiku województwa śląskiego.
Tagi: po, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz