Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
PiS
12.06.2007 13:53

PiS chce zmian w ordynacji i kodeksie karnym

Prawo i Sprawiedliwość przedstawiło swoje projekty ustaw. Zmianom mają ulec przepisy prawa karnego i ordynacja wyborcza. Posłowie będą też debatować nad utratą samochodu za jazdę "na gazie".

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Tomasz Gzell)

Prawo i Sprawiedliwość przedstawiło swoje projekty ustaw, którymi na rozpoczynającym się dziś posiedzeniu zajmie się Sejm. Zmianom mają między innymi ulec przepisy prawa karnego i sądowego.

PiS planuje znowelizować ustawę o sądach powszechnych. Jej efektem byłoby wprowadzeniesędziów "tymczasowych", którzy byliby powoływani na czas określony - zastąpiliby asesorów sądowych. Zdaniem PiS takie rozwiązanie umocni polski wymiar sprawiedliwości.

Zmianom miałaby ulec ordynacja wyborcza. Prawo i Sprawiedliwość proponuje wprowadzenie zapisu o pełnomocnictwie przy głosowaniu. Ma on pomóc osobom chorym, starszym i niepełnosprawnym. Otrzymanie pełnomocnictwa upoważniałoby do oddania głosu za osobę, która fizycznie nie była w stanie uczestniczyć w głosowaniu. Zdaniem partii rządzącej jest to kolejny krok na drodze do demokratyzacji życia w Polsce.

Rząd PiS przygotował gruntowną zmianę kodeksu karnego. Generalnie zaostrzeniu mają ulec przepisy dotyczące zawieszania wykonywania kar. W planach jest między innymi wprowadzenie zapisu o utracie pojazdu, przez osobę prowadzącą w stanie nietrzeźwym.

PiS planuje walczyć też z przestępstwami stadionowymi, dlatego odpowiednie projekty również zostały przygotowane. Nowelizacja, zdaniem PiS, w sposób gruntowny ma przemeblować polski system karny.

Zmianami w kodeksie karnym Sejm zajmie się w piątek.

Tagi: PiS, wiadomości, prawo, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz