Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
śniadek
05.06.2014 11:01

PiS chce uchwały o roli Solidarności

- Wczoraj uroczystości odbyły się bez Solidarności, trzeba naprawić to kłamstwo - powiedział Janusz Śniadek.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Piotr Kowalczyk/Agencja SE/East News)

Posłowie PiS zaapelowali o przyjęcie przez Sejm uchwały wyrażającej wdzięczność dla NSZZ _ Solidarność _ oraz rządu Jana Olszewskiego za ich udział w budowaniu polskiej wolności. Zdaniem PiS w środowych obchodach rocznicy 4 czerwca 1989 r. pominięto ich zasługi.

Po rozpoczęciu obrad poseł PiS, b. szef _ S _ Janusz Śniadek złożył wniosek, by Sejm zajął się projektem uchwały na obecnym posiedzeniu.

_ Nie ma wolności bez Solidarności. To jest hasło, które dominowało od stanu wojennego przez całe lata 80. w czasie obrad okrągłego stołu. To jest hasło, pod którym odbyły się wybory 4 czerwca. Wczoraj uroczystości odbyły się bez Solidarności, trzeba naprawić to kłamstwo, trzeba to jak najszybciej naprawić _ - mówił Śniadek z mównicy sejmowej, trzymając białą teczką z napisem _ Solidarność _.

4 czerwca - dodał - _ ludzie głosowali za wolnością, ale też za Solidarnością, 4 czerwca to była kontynuacja Sierpnia _. Następnie zaczął skandować: _ nie ma wolności bez Solidarności _ i _ Solidarność, Solidarność _, przyłączyli się do niego posłowie PiS, wstając z miejsc i bijąc brawo.

W reakcji na wystąpienia Śniadka marszałek Sejmu Ewa Kopacz powiedziała, że informuje posła PiS, iż _ regulamin nie jest po to, żeby go nosić w teczce, tylko żeby czytać i się z nim zapoznać _. Dodała, że wnioski formalne ws. rozszerzenia porządku obrad składane są do godz. 21 dnia poprzedzającego pierwszy dzień obrad Sejmu.

W przygotowanym przez PiS projekcie uchwały napisano, że _ Sejm Rzeczpospolitej wyraża podziękowanie NSZZ Solidarność, bez którego nie byłaby możliwa polska droga do wolności _.

W projekcie _ Sejm RP wyraża też podziękowanie premierowi Janowi Olszewskiemu i jego rządowi, który podjął próbę realizacji postulatów Solidarności, otwierając drogę Polski do NATO, uznając jako pierwszy rząd na świecie niepodległe państwo ukraińskie i podejmując wysiłki na rzecz wyeliminowania obcej agentury z polskiego życia publicznego _.

Na wcześniejszej czwartkowej konferencji prasowej Śniadek mówił m.in., że środowe uroczystości rocznicowe z udziałem prezydentów Bronisława Komorowskiego i Baracka Obamy odbyły się bez udziału Solidarności. _ Trzeba to naprawić i powiedzieć prawdę o 4 czerwca, trzeba skończyć z nadużywaniem aparatu władzy do oszukiwania ludzi i zatajania prawdy. 4 czerwca był kontynuacją lat 80. i trudu Solidarności _ - mówił poseł PiS.

_ Jeśli nawet słowo solidarność przewinęło się nie przypadkiem w wystąpieniu Baracka Obamy, a przypadkiem gdzieś w wystąpieniu pana Komorowskiego, to jeszcze nie znaczy, że dopełniono tutaj wymogów _ - stwierdził Śniadek. Tłumaczył, że on sam jako członek Solidarności czuje się obrażony tym, że nie zaproszono na uroczystości przewodniczącego Solidarności Piotra Dudy. Na uwagę dziennikarzy, że przecież został on zaproszony, poseł PiS powiedział, że _ wysłano jakiegoś maila, jakiś świstek z zaproszeniem dla pana Piotra Dudy na plac Zamkowy, wskazując na jakiś sektor _. Ocenił, że takie działanie obraża całą Solidarność.

Sam Duda pytany w środę, czy otrzymał zaproszenie na uroczystości, odpowiedział, że _ to jest najmniej ważne _. _ Najważniejsze, że do tych uroczystości nie został zaproszony NSZZ S i to jest wielki błąd polityczny _ - ocenił. Rzecznik _ S _ Marek Lewandowski sprecyzował później, że zaproszenie na warszawskie uroczystości Duda otrzymał z Kancelarii Prezydenta w formie elektronicznej i _ nie wymieniono tytułu przewodniczący i nie znalazła się nazwa NSZZ Solidarność _.

Szefowa prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek podkreśliła, że szef _ S _ został zaproszony. Dodała, że na uroczystościach było obecnych wielu przedstawicieli opozycji solidarnościowej, z - jak powiedziała - jej _ twarzą _ byłym prezydentem Lechem Wałęsą na czele.

Czytaj więcej w Money.pl
Pieluchy i ulotki. Prawdziwa twarz Solidarności Gdyby nie kobiety Solidarność by nie powstała. Jednak obok takich nazwisk jak Wałęsa, Borusewicz, Bujak czy Frasyniuk, rzadko pada nazwisko konspiratorki.
Duda żali się, że związek został pominięty - _ My dzisiaj jako związkowcy walczymy o prawa pracownicze, o to, o co chodziło właśnie górnikom z kopalni Wujek w 1980 r. i dlatego jesteśmy w tym wszystkim pomijani _ - powiedział.
"Ja mówię prawdę, on był ostrzeżony..." Lech Wałęsa rozmawiał z prezydentem USA Barackiem Obamą.
Danuta Wałęsa nie o taką Polskę walczyła Żona przywódcy Solidarności w pewnym momencie doznała więcej przykrości od opozycjonistów niż komunistów.
Tagi: śniadek, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz