Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Jarosław Kaczyński
29.11.2011 14:27

PiS chce postawić Sikorskiego przed Trybunałem Stanu

Jarosław Kaczyński stwierdził, że szef resortu spraw zagranicznych złamał konstytucję w drastyczny sposób.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

*Prawo i Sprawiedliwość złoży wniosek o postawienie Radosława Sikorskiego (na zdjęciu) przed Trybunałem Stanu. Chodzi o wczorajszą wypowiedź w Berlinie, w której szef polskiej dyplomacji postulował wzmocnienie integracji europejskiej. Tymczasem Sikorski oświadczył, że cieszy się z dyskusji o przyszłości Unii, która się wywiązała. *

[Aktualizacja: 21.27]

Prezes PiS Jarosław Kaczyński mówił na konferencji prasowej, że minister Sikorski złamał konstytucję _ w drastyczny sposób _. Lider Prawa i Sprawiedliwości odwołał się do słów o tym, by Unia Europejska była federacją państw. Jego zdaniem, w takim przypadku Polska przestałaby być państwem niepodległym. W opinii Kaczyńskiego, minister Sikorski nie miał żadnych podstaw konstytucyjnych ani ustawowych do formułowania takich tez.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI JAROSŁAWA KACZYŃSKIEGO:

Źródło: IAR

Zdaniem prezesa PiS, Sikorski nie miał też podstaw, by oferować przywództwo Niemcom w przyszłej Unii Europejskiej. W opinii Jarosława Kaczyńskiego, to oferowanie Polsce pozycji podrzędnej, którą miała przez dziesięciolecia. jego zdaniem, Niemcy - w przeciwieństwie do Polski - w żadnej sprawie nie ustępują i konsekwentnie realizują swoje interesy, takie jak budowa centrum wypędzeń, gazociągu północnego czy traktowanie polskiej mniejszości.

Według Jarosława Kaczyńskiego, gdyby wprowadzić rozwiązania proponowane przez ministra spraw zagranicznych, Polska stałaby się państwem półkolonialnym i dostarczycielem taniej siły roboczej. Zapowiedział, że PiS będzie wspierał Polaków, deklarujących takie stanowisko, a innych uczyć takiej postawy.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI PREZESA PIS:

Źródło: IAR

Wieczorem w _ Kropce nad i _ w TVN24 Hofman zapowiedział złożenie w Sejmie wniosku o postawienie szefa MSZ przed Trybunałem Stanu. - _ Naszym zdaniem wyczerpał wszystkie znamiona wniosku przed Trybunał Stanu i my taki wniosek złożymy _ - powiedział Hofman.

Klub PiS złożył też wniosek o nadzwyczajne posiedzenie Sejmu w sprawie słów ministra Sikorskiego. Jarosław Kaczyński chce, by w tej sprawie wystąpił premier.

_ - Cieszę się, że wreszcie mamy dyskusję o przyszłości UE, mam nadzieję, że opozycja przedstawi poważne kontrpropozycje. Ja zgłosiłem moje autorskie (propozycje), można się z nimi zgadzać lub nie, ale debata o przyszłości UE jest nam niezbędna, mamy poważny kryzys, od którego Polska nie ucieknie _ - powiedział minister podczas konferencji prasowej w Poznaniu.

Powtórzył, że rozpad strefy euro, do której Polska kieruje większość swojego eksportu, byłby bardzo poważnym kryzysem także dla naszej gospodarki. - _ Jako Polska i jako prezydencja UE mamy obowiązek myśleć o alternatywnych scenariuszach _ - powiedział Sikorski. Przestrzegał, że scenariusz _ nicnierobienia _ grozi bardzo poważnymi konsekwencjami.

Jego zdaniem Prawo i Sprawiedliwość nie ma pomysłu na rozwiązanie kłopotów Unii. Minister, który spotkał się w Poznaniu z dziennikarzami, skomentował w ten sposób skrytykowanie przez opozycję jego wczorajszego wystąpienia w Niemczech.

Sikorski zarzucił Prawu i Sprawiedliwości, które chce go postawić przed Trybunałem Stanu, że potrafi tylko krytykować. - _ Póki co, opozycja nie przedstawiła poważnych argumentów _ - ocenił szef MSZ.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI RADOSŁAWA SIKORSKIEGO:

Źródło: IAR

Radosław Sikorski twierdzi, że w proponowanej przez niego koncepcji federacyjnej pozycja Polski byłaby lepsza, niż w słabej zintegrowanej Unii Europejskiej. Sikorski mówił, że suwerenność Polski gwarantuje unijne prawo, które pozwala nam na wystąpienie z Unii. - _ Państwo z natury jest suwerenne. Tak długo, jak mówimy o państwach członkowskich, suwerenność jest niepodważalna _ - powiedział Sikorski, zwracając uwagę na fakt, że każdy kraj członkowski ma prawo wyjścia z Unii.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI SZEFA POLSKIEJ DYPLOMACJI:

Źródło: IAR

Minister dodał, że jego wystąpienie nie było propozycją traktatową, którą trzeba rozpatrywać formalnie. Mówił, że Polska, która przewodniczy Unii, ma jednak obowiązek przedstawiania propozycji w obecnej, trudnej dla Wspólnoty sytuacji. Zdaniem Sikorskiego, Polska nie uniknęłaby negatywnych skutków rozpadu strefy euro, z czego, jego zdaniem, nie zdaje sobie sprawy prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Radosław Sikorski zapewnił, że jego wystąpienie było uzgodnione z premierem Donaldem Tuskiem. Odpowiadając na zarzuty, że wygłosił swoje przemówienie w Niemieckim Towarzystwie Polityki Zagranicznej w Berlinie, minister mówił, iż to prestiżowe miejsce, a politykę zagraniczną prowadzi się właśnie przez takie wystąpienia.

Tymczasem koalicyjny PSL nie widzi powodów do odwoływania ministra spraw zagranicznych. Poseł Stanisław Żelichowski przekonuje, że Unia Europejska musi walczyć ze skutkami kryzysu gospodarczego wspólnie. Polityk wątpi jednak, by wystąpienie ministra Sikorskiego zrobiło wrażenie na Niemcach, którzy - jak powiedział - narzucili Europie pewien rygor.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI STANISŁAWA ŻELICHOWSKIEGO:

Źródło: IAR

Poseł Żelichowski nie widzi nic złego w tym, że apel o jedność Europy padł w Berlinie, a nie w Warszawie. Stanisław Żelichowski przypomina, że Polska przewodniczy w tym półroczu pracom Unii. Jak zaznaczył, opozycja ma zawsze możliwość zapytania o politykę zagraniczną na forum parlamentu.

Czytaj więcej o sporach PiS i Sikorskiego
[ ( http://static1.money.pl/i/h/74/t190794.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/sikorski;w;berlinie;odpowiada;kaczynskiemu,174,0,978094.html) Sikorski odpowiada na atak Kaczyńskiego _ - W wielkim napięciu czekam na propozycje PiS - _ mówi minister.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/170/t196266.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/kaczynski;oskarza;sikorskiego;jego;tezy;ograniczaja;suwerennosc;polski,172,0,977836.html) Szef PiS oskarża Sikorskiego. Przez Berlin Jarosław Kaczyński zarzucił szefowi MSZ, że jego tezy ograniczają suwerenność Polski.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/165/t80037.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/sikorski;niech;pis;przestanie;szczuc;na;niemcow,55,0,928311.html) PiS musi z tym skończyć. _ Oni na nas płacą _ Pan premier Kaczyński jeszcze nie został ponownie premierem, a już szkodzi Polsce - stwierdza Radosław Sikorski.
Tagi: Jarosław Kaczyński, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz