Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
pis
19.03.2014 13:49

PiS apeluje o poparcie zmian w kodeksie rodzinnym

Zmiany w kodeksie rodzinnym mają chronić dzieci przed pochopnym odbieraniem ich z rodzin m.in. w przypadkach, gdy rodzina żyje w biedzie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(iStockphoto)

Posłowie PiS zaapelowali o przyjęcie projektu nowelizacji kodeksu rodzinnego i opiekuńczego ich autorstwa, który - jak zapewnili - ma chronić dzieci przed pochopnym odbieraniem ich z rodzin m.in. w przypadkach, gdy rodzina żyje w biedzie.

Sejm rozpatrzy w pierwszym czytaniu dwa projekty nowelizacji Kodeksu rodzinnego, autorstwa PiS i Solidarnej Polski, które wprowadzają zakaz odbierania dzieci ze względu na biedę rodziców.

Zgodnie z art. 109 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, jeżeli dobro dziecka jest zagrożone, sąd opiekuńczy może zarządzić umieszczenie małoletniego w rodzinie zastępczej, rodzinnym domu dziecka albo w instytucjonalnej pieczy zastępczej. Zaś art. 111 mówi, że _ jeżeli władza rodzicielska nie może być wykonywana z powodu trwałej przeszkody albo jeżeli rodzice nadużywają władzy rodzicielskiej lub w sposób rażący zaniedbują swe obowiązki względem dziecka, sąd opiekuńczy pozbawi rodziców władzy rodzicielskiej _.

Podczas konferencji w Sejmie posłanka PiS Małgorzata Sadurska zaapelowała o przyjęcie proponowanych przez PiS zmian. Tłumaczyła, że obecnie dzieci są w niektórych przypadkach zbyt pochopnie odbierane z ich rodzin, na przykład ze względu na biedę, i kierowane do domów dziecka czy do rodzin zastępczych, w sytuacji, gdy tak drastyczne środki nie są wymagane. Dlatego - jej zdaniem - konieczna jest nowelizacja kodeksu rodzinnego, która zmieni tę praktykę.

Projekt PiS zakłada dodanie do Kodeksu rodzinnego przepisu, który przewiduje, że _ pozbawienie władzy rodzicielskiej, zawieszenie władzy rodzicielskiej, a także rozstrzygnięcie (...) wydane bez zgody rodziców, nie może nastąpić wyłącznie z powodu trwałej przeszkody niezawinionej przez rodziców, w tym zwłaszcza z powodu ich trudnej sytuacji materialnej _.

PiS proponuje też wpisanie preambuły do kodeksu, w której znalazłby się zapis: _ małżeństwo, rodzicielstwo i rodzina, jako szczególne związki między ludźmi, oparte na miłości, więzach krwi i wzajemnym poszanowaniu, podlegają ochronie prawnej na zasadach określonych w niniejszym kodeksie _.

Sadurska dodała, że projekt PiS ma też na celu zapewnienie dziecku podmiotowości i prawa do wysłuchania jego zdania także wtedy, gdy sąd decyduje o jego losie w przypadku rozwodu rodziców. Jak argumentowałam, dziecko _ nie jest przedmiotem jak dom, samochód czy pralka, którym rodzice mogą +grać+ w czasie rozpraw rozwodowych _.

Wsparła ją inna posłanka PiS, Józefa Hrynkiewicz. Przekonywała, że państwo ma pełnić funkcję służebną wobec rodziny, która ma prawo oczekiwać od niego pomocy. Tę właśnie pomoc - mówiła - ma zapewnić proponowany przez PiS projekt.

Czytaj więcej w Money.pl
Ten przepis dyskryminuje mężczyzn - _ Aresztowani ojcowie powinni móc opiekować się dziećmi _ - mówi pełnomocniczka rządu do spraw równego traktowania.
Ustawa żłobkowa. PiS przeciw nowelizacji Klub nie może zaakceptować sytuacji, w której nie wprowadza się do ustawy przepisów zapewniających właściwe standardy opieki nad maluchami.
Tagi: pis, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz