Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PiS alarmuje: Demokracja jest zagrożona

0
Podziel się:

Politycy PiS twierdzą, że PO wprowadza kodeks wyborczy, by osiągnąć lepszy wynik.

PiS alarmuje: Demokracja jest zagrożona
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

PiS zaskarży w połowie lutego do Trybunału Konstytucyjnego kodeks wyborczy i jego nowelizację wprowadzającą zakaz umieszczenia płatnych spotów wyborczych w radiu i telewizji. PiS chce, aby przepisami zajął się też Europejski Trybunał Sprawiedliwości, Parlament Europejski, Rada Europy i OBWE.

Nowelę kodeksu wyborczego, która zakazuje emitowania płatnych spotów wyborczych w radiu i telewizji, ale dopuszcza publikowanie materiałów wyborczych w prasie i internecie, podpisał prezydent Bronisław Komorowski.

Rzecznik PiS Adam Hofman podkreślał, że Komorowski podpisał nowelizację, która _ istotnie ogranicza demokrację w Polsce _. Według szefa klubu PiS Mariusza Błaszczaka prace nad nowelizacją kodeksu wyborczego przebiegały w niespotykanie szybkim tempie. Mówił, że nowela została uchwalona i podpisana zanim kodeks wyborczy wszedł w życie, w okresie vacatio legis.

Błaszczak krytykował także wprowadzone w kodeksie wyborczym zmiany dotyczące wyborów do Senatu. _ - Jednomandatowe okręgi wyborcze do Senatu zostały stworzone, żeby sprawić lepszy wynik wyborczy dla PO. To niedopuszczalne _ - ocenił.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/9/t97545.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/sld;i;psl;zyja;na;kredyt;platforma;ma;80;milionow,124,0,734844.html) SLD i PSL żyją na kredyt. Platforma ma 80 milionów

_ - Rząd nie zajmuje sie problemami, lecz sprawą ograniczenia praw opozycji w czasie kampanii wyborczej. Złożymy skargę do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie tej ustawy _ - mówił.

Politycy PiS zapowiedzieli aktywność na polu międzynarodowym w sprawie kodeksu wyborczego. _ _

_ - W wymiarze formalnoprawnym mamy możliwość jako partia polityczna, a także jako osoby fizyczne i uczynimy to, zaskarżyć tę ustawę do Trybunału Europejskiego w Luksemburgu. (...) Chcemy zbadać, czy ta ustawa nie narusza dyrektywy audiowizualnej z 2007 roku _ - powiedział europoseł PiS Ryszard Czarnecki

Czarnecki dodał, że PiS będzie chciało, aby sprawą zajęła się Komisja Petycji w Parlamencie Europejskim. _ - Również chcemy zainteresować tym, już w wymiarze politycznym Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy i OBWE, tak aby dały w tej sprawie głos _ - zaznaczył europoseł PiS.

Hofman poinformował, że partia 19 lutego zorganizuje konferencję poświęconą przypadkom łamania praw obywatelskich w Polsce. - _ 19 lutego w związku z tym będzie duża konferencja w obronie demokracji. Także jeżeli chodzi o terminy działania na arenie międzynarodowej sądzę, że będą one skorelowane. To będzie jedno duże wydarzenie, które będzie opowiadać jak w Polsce zmienia się reguły gry pod siebie _ - powiedział.

W połowie stycznia prezydent podpisał kodeks wyborczy, który wprowadza m.in. jednomandatowe okręgi wyborcze w wyborach do Senatu. Kodeks przewiduje też możliwość dwudniowego głosowania, które - w myśl nowych przepisów - ma charakter fakultatywny.

O tym, czy wybory będą trwały jeden czy dwa dni, zdecyduje osoba je zarządzająca, czyli np. w przypadku wyborów samorządowych będzie to premier, prezydenckich - marszałek Sejmu, parlamentarnych - prezydent.

Kodeks reguluje równieżkwestie parytetów na listach wyborczych. Przewiduje, że nie mniej niż 35 proc. kobiet i nie mniej niż 35 proc. mężczyzn musi znaleźć się na liście wyborczej, aby została ona zarejestrowana.

Kodeks zakłada także udogodnienia dla wyborców przebywających za granicą: będą oni mogli głosować korespondencyjnie. Osoba chcąca skorzystać z takiej możliwości, będzie musiała zawiadomić o tym właściwego konsula do 15 dnia przed dniem wyborów. Będzie można to zrobić ustnie, pisemnie, telegraficznie, telefaksem lub w formie elektronicznej. Wymogiem jest także wpisanie do spisu wyborców.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/255/t130303.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/fundacje;partyjne;poprawia;polityke,248,0,763640.html) Fundacje partyjne poprawią politykę? Przeznaczenia 25 proc. subwencji na fundacje broni PO. Przeciw jest PSL.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/123/t90491.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/wkrotce;koniec;platnych;reklam;wyborczych,167,0,762535.html) Wkrótce koniec płatnych reklam wyborczych? Projekt musi być uchwalony na najbliższym posiedzeniu Sejmu - mówi Jarosław Gowin.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/170/t86442.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/30;mln;zl;na;kulture;zamiast;dla;partii,248,0,747768.html) 30 mln zł na kulturę. Zamiast dla partii Minister Zdrojewski chce przekazać dodatkowe środki na muzea.
wiadomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)