Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wybory samorządowe 2014
18.11.2014 17:55

PiS: Doniesienie do prokuratury i wniosek o komisję śledczą

Prawo i Sprawiedliwość z oburzeniem podsumowuje powyborczy chaos. Chce powołania komisji śledczej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Paweł Supernak)

Kompromitacja państwa - PiS z oburzeniem podsumowuje powyborczy chaos.
W związku z nieprawidłowościami i kłopotami z policzeniem głosów po wyborach samorządowych posłowie Prawa i Sprawiedliwości zapowiedzieli doniesienie do prokuratury i wniosek o powołanie w Sejmie komisji śledczej. Zdaniem szefa Klubu PiS Mariusza Błaszczaka doszło do kompromitacji, bo PKW to jedna z najważniejszych instytucji państwa polskiego.

Sprawą powinna zająć się w Sejmie komisja śledcza a jeżeli ktoś jest innego zdania, to według Mariusza Błaszczaka przyzwala na to, żeby łamane były elementarne reguły, które tworzą system demokratyczny w każdy kraju.
Poseł wyjaśnił, że komisja powinna zająć się zbadaniem przygotowani i przeprowadzenia wyborów przez Państwową Komisję Wyborczą.

W najbliższym czasie PiS złoży też doniesienie do prokuratury - poinformował Mariusz Błaszczak. Jego zdaniem doszło do niedopełnienia obowiązków przez tych, którzy odpowiadają za przeprowadzenie wyborów.
_ To jest karygodne kiedy słyszymy od panów z Państwowej Komisji Wyborczej, że nic się nie stało _ - mówił szef Klubu PiS.
Podkreślił, że konieczna jest także interwencja prezydenta Bronisława Komorowskiego _ bo nie może być tak, by prezydent, który stoi na straży Konstytucji Rzeczypospolitej przypatrywał się biernie temu co dzieje się złego w procesie wyborczym _.
Nie jest jasne czy PiS nosi się z zamiarem złożenia protestu wyborczego z wnioskiem o powtórzenie głosowania, które - według wstępnych sondaży - wygrał. Opinie szefa Klubu Parlamentarnego i rzecznika partii Marcina Mastalerka nieco się różnią.

_ - Nie wykluczamy żadnych działań _ - powiedział Mariusz Błaszczak.

Według Marcina Mastalerka specyfika wyborów samorządowych, w których kandyduje kilkaset tysięcy Polaków, a samo Prawo i Sprawiedliwość wystawiło 32 tysiące kandydatów uniemożliwia powtórzenie całej procedury.
_ To jest po prostu niemożliwe i nierealne _ - stwierdził rzecznik PiS.

Według Prawa i Sprawiedliwości Najwyższa Izba Kontroli, któtra rozpoczęła kontrolę w PKW powinna zbadać nie tylko proces informatyzacji ale także cały proces organizacji wyborów i liczenia głosów.

Czytaj więcej w Money.pl
Najnowsze wyniki wyborów samorządowych. Dymisje w PKW po ogłoszeniu wyników? Sekretarz bierze winę na siebie PKW ma wyniki głosowania ze 108 tys. 770 obwodowych komisji wyborczych, na 123 tys. 359 obwodów.
Wybory we Wrocławiu. Bez niespodzianek Rafał Dutkiewicz uzyskał 42,43 proc. poparcia, a kandydatka PiS Mirosława Stachowiak-Różecka 25, 77 proc. głosów.
Awaria systemu PKW. Polecą głowy? Zgodnie z kodeksem wyborczym w skład Państwowej Komisji Wyborczej wchodzi dziewięciu sędziów. Powołuje ich prezydent.
Tagi: wybory samorządowe 2014, wyniki wyborów, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz