Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
17.12.2013 20:12

Piraci porwali marynarzy z tankowca w Nigerii

Bandyci zaatakowali statek i porwali dwóch mężczyzn: ukraińskiego kapitana i greckiego inżyniera.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Rex Features/East News)

Bandyci zaatakowali statek i porwali dwóch mężczyzn: ukraińskiego kapitana i greckiego inżyniera - poinformowała grecka straż przybrzeżna. Informację potwierdziły również nigeryjskie siły bezpieczeństwa.

Tankowiec _ MT Althea _ o wyporności 6500 ton pływa pod banderą Wysp Marshalla. Z informacji greckiego armatora Medtankers Management wynika, że w chwili napadu na jego pokładzie znajdowało się 18 członków załogi. Ataku dokonało 10 uzbrojonych napastników.

_ Robimy wszystko, co w naszej mocy, aby ich uwolnić (...) Porwali dwóch ludzi, ale nie tknęli ładunku ani nie zrobili nikomu krzywdy _ - podkreślił anonimowy przedstawiciel armatora. Dodał, że na razie firma nie otrzymała żądania okupu.

Statek został zaatakowany w poniedziałek wieczorem około 35 mil morskich od wybrzeża delty Nigru - poinformowały nigeryjskie siły bezpieczeństwa. Z ich relacji wynika, że piraci uciekli z zakładnikami na pokładzie łodzi motorowej. W delcie Nigru wydobywa się największą ilość ropy naftowej w Afryce. Szacuje się, że rocznie pozyskuje się tam około 2 milionów baryłek ropy dziennie.

W ostatnim roku nastąpił znaczny wzrost liczby ataków na statki w pobliżu nigeryjskiego wybrzeża; gangi napadają na statki i porywają członków załogi. W tamtym regionie przebiega jeden z ważniejszych szlaków handlowych zachodniej części Afryki prowadzący przez Zatokę Gwinejską.

W przeciwieństwie do wschodnich wybrzeży Afryki w tych okolicach statki nie mają należytej ochrony, przez co są narażone na ataki. Po serii napadów w okolicach Somalii jednostki, które tam płyną, mają uzbrojoną ochronę na pokładzie.

Czytaj więcej w Money.pl
Al-Szabab przyznaje się do krwawego ataku Nieznana jest liczba ofiar ataku, ale według świadków jest ich wiele.
Stronnicy Al-Kaidy przyznali się do zamachu Wczoraj w stolicy Somalii zginęło sześć osób.
Piraci przez 8 lat zebrali 330 mln USD okupu Narzekają, że znaczna część tych pieniędzy posłużyła do finansowania szerokiego wachlarza działań przestępczych, od handlu ludźmi po wspieranie zbrojnych milicji.
Tagi: wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz