Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Pijany rowerzysta nie trafi do więzienia

0
Podziel się:

Dziś w więzieniach za jazdę po alkoholu karę odbywa nawet 10 tysięcy rowerzystów.

Pijany rowerzysta nie trafi do więzienia
(tejvanphoto/cc/flickr)

Prezydent podpisał nowelizację kodeksu postępowania karnego, która zakłada, że jazda rowerem po alkoholu będzie wykroczeniem, a nie przestępstwem.

- _ To przede wszystkim dobra wiadomość dla wszystkich podatników _- komentuje zmianę przepisów Marcin Hyła ze Stowarzyszenia Miasta dla Rowerów. Przypomina, że jazda pod wpływem alkoholu na rowerze nadal będzie zabroniona, a zmienia się jedynie wymiar kary.

Pijanemu rowerzyście nadal grozi zakaz jazdy innymi pojazdami, jednak będzie on zależał od decyzji sędziów. Nie będzie automatyczny jak dotychczas, podkreśla Marcin Hyła. Michał Kalida z Warszawskiej Masy Krytycznej powiedział, że dziś w więzieniach za jazdę po alkoholu karę odbywa nawet 10 tysięcy rowerzystów. Teraz będzie można karać ich inaczej.

Kalida uważa, że polskie przepisy są zbyt rygorystyczne wobec rowerzystów, którzy jeżdżą po wypiciu niewielkiej ilości alkoholu. Według niego powinniśmy bardziej wzorować się na krajach, gdzie limit spożycia alkoholu dla rowerzystów jest wyższy:

Policja tłumaczy, że zmiana przepisów dotyczących karania jeżdżących na rowerze pod wpływem alkoholu nie oznacza, że są bezkarni. Zmiana przepisów powoduje, że skazany za to wykroczenie będzie mógł być ukarany karą grzywny lub aresztu do 30 dni. Nie trafi już jednak do więzienia. Przestępstwem z karą do 3 lat więzienia pozostaje ponowna jazda pod wpływem alkoholu, kiedy wcześniej sąd zakazał już prowadzić pojazdy w takiej sprawie.

W zasadniczej części ustawa wejdzie w życie 1 lipca 2015 roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Zmiany dla rowerzystów. Będzie rewolucja Szereg brytyjskich miast i parków narodowych ma się podzielić 94 mln funtów, które rząd przeznacza na promowanie ruchu rowerowego.
Szef prokuratury prowadził po alkoholu Prokuratorowi, który miał mniej niż pół promila alkoholu w wydychanym powietrzu, zatrzymano prawo jazdy.
Nago na rowerze. W proteście Ulicami meksykańskiego miasta Guadalajara przejechało tysiące nagich rowerzystów.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)