Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Pierwszy transport niemieckiej broni dla Kurdów dotarł do Iraku

0
Podziel się:

Jak poinformowała Bundeswehra, w transporcie znalazły się m.in. wyrzutnie przeciwpancerne, karabiny szturmowe i amunicja.

Pierwszy transport niemieckiej broni dla Kurdów dotarł do Iraku
(PAP/EPA)
bECgTSYB

Pierwszy transport niemieckiej broni dla walczących z dżihadystami Kurdów dotarł w nocy z czwartku na piątek do Irbilu w północnym Iraku. Jak poinformowała Bundeswehra, w transporcie znalazły się m.in. wyrzutnie przeciwpancerne, karabiny szturmowe i amunicja.

Na pokładzie holenderskiego samolotu transportowego Bundeswehra dostarczyła do Iraku 27 ton broni i amunicji. Wcześniej do Irbilu przyleciała grupa niemieckich wojskowych, która zajmie się szkoleniem Kurdów, walczących z dżihadystami z Państwa Islamskiego.

Jak poinformowała agencja dpa, Niemcy chcą uzbroić około 10 tysięcy kurdyjskich żołnierzy. W sumie dostarczą im około 600 ton broni, sprzętu wojskowego i amunicji o wartości 70 milionów euro.

bECgTSYD

W czwartek gościła w Irbilu minister obrony Niemiec Ursula von der Leyen. Zapewniła ona Kurdów o poparciu rządu w Berlinie dla ich walki z Państwem Islamskim.

Po spotkaniu z von der Leyen, prezydent autonomicznego regionu Kurdystanu w Iraku Masud Barzani powiedział, że Kurdowie potrzebują od społeczności międzynarodowej dużo więcej broni i - jak podkreślił - lepszej jakości.

_ - To nie jest tylko nasza wojna. Walczymy z terrorystami także w imieniu całego świata _ - powiedział Barzani.

Decyzja o dozbrojeniu Kurdów oznacza zwrot w polityce Niemiec. Dotychczas władze w Berlinie jedynie udzielały pomocy humanitarnej uciekinierom w północnym Iraku. Rząd Niemiec sugerował ponadto, że może wysłać sprzęt wojskowy, ale nie służący do zabijania - hełmy, kamizelki kuloodporne, noktowizory i ciężarówki.

bECgTSYJ
Czytaj więcej w Money.pl
Polska nie odpowie na wezwanie. Nie ruszy na Irak Prezydent USA Barack Obama zapowiedział, że USA poprowadzą "szeroką koalicję" do kampanii mającej na celu wyeliminowanie bojowników Państwa Islamskiego.
To kolejny sukces. Tama Hadihta odbita Zapora Haditha produkuje wodę dla milionów Irakijczyków, w tym także mieszkańców Bagdadu.
W Syrii i Iraku dużo dżihadystów z Europy Liczba dżihadystów z Europy, biorących udział w walkach w Syrii i Iraku, wzrosła w ostatnim czasie do "około 3 tysięcy" - poinformował unijny koordynator ds. zwalczania terroryzmu Gilles de Kerchove.
Krwawe zamachy. Ponad 50 ofiar w Iraku Tak duża liczba ofiar śmiertelnych to skutek ostatniej serii zamachów dokonanych w kilku miastach Iraku przez siły Państwa Islamskiego.
bECgTSZe
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)