Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Pierwszy taki wyrok sądu w sprawie odszkodowania za opóźnienie samolotu

0
Podziel się:

Pechowi pasażerowie złożyli pozew zbiorowy przeciwko przewoźnikowi. To pierwsze takie zwycięstwo w Polsce.

Pierwszy taki wyrok sądu w sprawie odszkodowania za opóźnienie samolotu
(guerric/CC BY-NC-SA/Flickr)
bFeWSOjp

66 osób, które na początku tego roku miały lecieć dreamlinerem LOT-u na Dominikanę, wywalczyło w sądzie pierwszej instancji odszkodowanie za trzygodzinne opóźnienie.

Pechowi pasażerowie złożyli pozew zbiorowy przeciwko przewoźnikowi. To pierwsze takie zwycięstwo w Polsce. O decyzji sądu donosi Dziennik Gazeta - Prawna. Jak mówi Katarzyna Słupek z Europejskiego Centrum Konsumenta, przewoźnicy próbują unikać odpowiedzialności za spóźnienia, powołując się na siłę wyższą.

- _ Mamy dużo przypadków, gdy przewoźnik powołuje się na siłę wyższą - na przykład, gdy wystąpiła usterka i jest problem z samolotem. Trudno się z tym zgodzić, tym bardziej, że to wynika z normalnego prowadzenia działalności, przewoźnik musi ponieść pewne ryzyko _ - mówi Katarzyna Słupek.

bFeWSOjr

Każdy z pasażerów może liczyć na około dwa i pół tysiąca złotych odszkodowania. Droga do tych pieniędzy jest jednak długa, bo przewoźnik może zablokować wypłaty i odwołać się do sądu wyższej instancji. Mimo problemów, specjaliści radzą jednak, żeby nie rezygnować z dochodzenia swoich praw.

- _ Nie rezygnujmy ze swoich praw. To kosztuje trochę wysiłku i czasu, ale przewoźnicy zaczynają czuć odpowiedzialność na sobie _ - dodaje Katarzyna Słupek.

Z relacji prawników reprezentujących pasażerów wynika, że LOT tłumaczył opóźnienia problemami technicznymi. Przewoźnik ma 14 dni na odwołanie się od wyroku.

Czytaj więcej w Money.pl
Szósty dreamliner dołączył do floty LOT-u Najmłodsze dziecko polskiego przewoźnika od połowy maja zacznie latać do Nowego Jorku, Chicago, Toronto i Pekinu, a od października - na rejsach czarterowych.
LOT zaoszczędził 12 mln zł. Dzięki... Dzięki dreamlinerom LOT wydaje mniej na paliwo. W okresie czerwiec - koniec października to około 12 milionów złotych oszczędności na paliwie w porównaniu do B767.
LOT jak biuro podróży. Pomysł chwyci? LOT, jak biuro podróży. Narodowy przewoźnik realizuje kolejny pomysł na dodatkowe zyski, które mają poprawić sytuację finansową spółki.
bFeWSOjS
KOMENTARZE
(0)