Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Pierwsza aktywistka Greenpeace'u opuściła areszt w Petersburgu

0
Podziel się:

Rosyjski sąd dotychczas zmienił środek zapobiegawczy z tymczasowego aresztowania na kaucję 17 członkom załogi Arctic Sunrise, w tym obywatelowi RP Tomaszowi Dziemianczukowi.

Pierwsza aktywistka Greenpeace'u opuściła areszt w Petersburgu
(PAP/EPA)

Brazylijka Ana Paula Maciel to pierwsza aktywistka Greenpeace'u, która - za kaucją - opuściła dziś areszt w Sankt Petersburgu - powiadomiła organizacja ekologów. Brazylijka jest jedną z 30 osób zatrzymanych przez władze rosyjskie za akcję w Arktyce.

Po wyjściu z aresztu Brazylijka nie wypowiedziała się dla dziennikarzy; wsiadła do samochodu ze swym adwokatem i odjechała do hotelu.

Rosyjski sąd dotychczas zmienił środek zapobiegawczy z tymczasowego aresztowania na kaucję 17 członkom załogi _ Arctic Sunrise _, w tym obywatelowi RP Tomaszowi Dziemianczukowi, 37-letniemu pracownikowi Uniwersytetu Gdańskiego. Do rozpatrzenia pozostają jeszcze sprawy 12 osób.

Wnioski Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej o przedłużenie aresztowania wszystkim członkom załogi _ Arctic Sunrise _ mają być rozpatrzone do czwartku. Termin aresztowania ekologów upływa w niedzielę.

Jedynym, któremu przedłużono aresztowanie o trzy miesiące, tj. do 24 lutego 2014 roku, jest obywatel Australii Colin Russell, radiotelegrafista z _ Arctic Sunrise _. Jego adwokat zapowiedział już zaskarżenie tej decyzji.

Na razie, jak piszą agencje, nie jest jasne, czy po wpłaceniu kaucji w wysokości po 2 mln rubli (ok. 61,5 tys. dolarów) i wyjściu z aresztu zwolnieni z niego cudzoziemcy będą mogli wyjechać z Rosji.

18 września działacze Greenpeace'u z pokładu statku _ Arctic Sunrise _ usiłowali dostać się na należącą do koncernu paliwowego Gazprom platformę wiertniczą Prirazłomnaja na Morzu Barentsa, aby zaprotestować przeciwko wydobywaniu ropy naftowej w Arktyce. Interweniowała straż przybrzeżna Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB)
. Sąd rejonowy w Murmańsku na północy Rosji, dokąd przewieziono zatrzymanych, nakazał aresztowanie na dwa miesiące wszystkich członków załogi _ Arctic Sunrise _, w tym 26 cudzoziemców pochodzących z 18 krajów.

Początkowo Komitet Śledczy postawił im zarzut piractwa, za co groziło im od 10 do 15 lat pozbawienia wolności w kolonii karnej. 23 października komitet zakomunikował, że zmienił oskarżonym kwalifikację czynu z _ piractwa _ na _ chuligaństwo _, zagrożone karą do 7 lat więzienia.

Czytaj więcej w Money.pl
Znaleźli nielegalne substancje Odpowiedź Greenpeace na informację Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej, mówiącą o znalezieniu na statku Arctic Sunrise nielegalnych substancji. Władze rosyjskie mają prawdopodobnie na myśli substancje będące na wyposażeniu lekarza okrętowego i które zgodnie z prawem morskim muszą znajdować się na każdym statku (np. morfina jako środek przeciwbólowy) -Statek został gruntownie przeszukany przez rosyjskich funkcjonariuszy już tydzień ...
Areszt aktywisty Greenpeace'u przedłużony Sąd rejonowy w Petersburgu przedłużył dzisiaj o trzy miesiące tymczasowy areszt obywatelowi Australii Colinowi Russellowi.
Rosjanie łagodzą stanowisko wobec... Jest szansa, że działacze Greenpeace przetrzymywani w Rosji wkrótce opuszczą areszt. Tak przewiduje szef kremlowskiej rady do spraw praw człowieka Michaił Fiedotow.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)