Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Pielęgniarki idą manifestować pod Sejm

0
Podziel się

Siostry chcą być zatrudniane jedynie na podstawie umowy o pracę.

Pielęgniarki idą manifestować pod Sejm
(PAP/Jacek Turczyk)
bEgxnYfF

W samo południe pod Sejmem będą manifestować pielęgniarki z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych. Siostry chcą być zatrudniane w szpitalach jedynie na podstawie umów o pracę. Minister Kopacz zarzuca im oszukiwanie w negocjacjach.

Kilkanaście pielęgniarek i położnych od czwartku przebywa na galerii sejmowej. Rozmowy zespołu negocjacyjnego z minister Ewa Kopacz zakończyły się fiaskiem.

POSŁUCHAJ RELACJI PIELĘGNIARKI:

Tymczasem kierownictwo Ministerstwa Zdrowia twierdzi, że było wprowadzane w błąd podczas negocjacji z pielęgniarkami. Minister zdrowia Ewa Kopacz i wiceminister Jakub Szulc zarzucili pielęgniarkom próbę przeforsowania niekonstytucyjnego zakazu zatrudniania pielęgniarek na kontraktach.

bEgxnYfH

Według Ewy Kopacz najpierw zabiegały one o to, by pielęgniarki zatrudnione na kontraktach mogły liczyć na zabezpieczenie socjalne podobne do tego, jakie mają siostry zatrudnione na umowę o pracę.

POSŁUCHAJ ARGUMENTÓW EWY KOPACZ:

Protestujące pielęgniarki przedstawiły opinię prawną, która wspiera ich stanowisko w sporze z Ministerstwem Zdrowia. Przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Pielęgniarek i Położnych Dorota Gardias (na zdj.) podkreśliła, że wbrew temu, co mówiła Ewa Kopacz, propozycja pielęgniarek dotycząca umów o pracę jest zgodna z konstytucją.

POSŁUCHAJ DOROTY GARDIAS:

W opinii tej doktor Adam Bodnar z Uniwersytetu Warszawskiego zwraca między innymi uwagę na fakt, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2005 roku, na który powołuje się minister Ewa Kopacz, dotyczył zupełnie innej sytuacji niż projektowana ustawa o działalności leczniczej. Ekspert podkreślił też, że zmiany dotyczące samozatrudnienia pielęgniarek nie powinny być proponowane na etapie drugiego czytania projektu ustawy w Sejmie, bo nie pozwala to na rzetelną analizę proponowanych regulacji.

bEgxnYfN

Zmiany w trybie zatrudniania pielęgniarek przewiduje uchwalona przez Sejm w ubiegły piątek ustawa o działalności leczniczej.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/78/t135758.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/niech;pielegniarki;same;sie;dogadaja,36,0,797732.html) "Niech pielęgniarki same się dogadają" Minister Kopacz zaproponowała spotkanie wszystkich sióstr, także zwolenniczek kontraktów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/68/t135492.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/pielegniarki;nocowaly;w;sejmie,233,0,796137.html) Pielęgniarki nocowały w Sejmie Pielęgniarki z OZZPiP chcą zmian w rządowym projekcie ustawy o działalności leczniczej. Są przeciwne zatrudnianiu na kontraktach.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/113/t46705.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/kopacz;wsciekla;pielegniarki;mnie;zwodzily,187,0,797371.html) Kopacz wściekła: pielęgniarki mnie zwodziły Rozmowy minister zdrowia z siostrami nie przyniosły rozstrzygnięcia.
bEgxnYgi
kraj
wiadomości
KOMENTARZE
(0)