Notowania

psl
23.04.2013 23:22

Piechociński: Mirosław K. zawiesi funkcje w PSL

Rezygnacji Mirosława K. z funkcji marszałka województwa zażądali też lokalni politycy PO, PiS i Solidarnej Polski.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Maciej Goclon/East News)

*Prezes PSL Janusz Piechociński zapowiedział, że Mirosław K. (PSL), którego zatrzymano w Lublinie pod zarzutami korupcji, zostanie odwołany z funkcji marszałka województwa podkarpackiego i zawiesi wszystkie funkcje w Stronnictwie do czasu wyjaśnienia sprawy. *

Rezygnacji Mirosława K. z funkcji marszałka województwa zażądali też lokalni politycy PO, PiS i Solidarnej Polski. Specjalną uchwałę w tej sprawie przyjął zarząd podkarpackiej Platformy. W Sejmiku województwa rządzi koalicja PO-PSL-SLD.

Piechociński, odpowiadając na pytanie dziennikarzy na temat zatrzymania polityka PSL, podkreślił, że to _ smutna i przykra _ wiadomość dla wszystkich, którzy znają Mirosława K. Zapowiedział jednocześnie, że na najbliższym posiedzeniu sejmiku województwa podkarpackiego _ marszałek zostanie odwołany, a także zawiesi wszystkie funkcje w PSL do czasu wyjaśnienia sprawy _. Mirosław K. należy do Naczelnego Komitetu Wykonawczego PSL, czyli najwyższych władz partii.

Szef klubu PSL Jan Bury, który jest też szefem struktur ludowców na Podkarpaciu, napisał we wtorek po południu na Twitterze: _ Konieczna dymisja marszałka i zawieszenie członkostwa w PSL do czasu wyjaśnienia i zakończenia sprawy _.

_ - Z tego co wiem, to radni sejmiku województwa podkarpackiego podjęli decyzję, że w najbliższych dniach zwołają sesję nadzwyczajną i odwołają marszałka województwa z funkcji _ - powiedział wcześniej Bury dziennikarzom.

Jak dodał, informacja o zatrzymaniu Mirosława K. dodarła do niego za pośrednictwem mediów. _ Jutro będzie oficjalny komunikat prokuratury. Wtedy się odniesiemy w sposób oficjalny _ - zapowiedział szef klubu PSL.

Pytany od kiedy wiedział, że Mirosławem K. interesuje się CBA, polityk PSL odparł, że od dwóch miesięcy, również z informacji prasowych. _ Dwa miesiące temu CBA dokonało kontroli w urzędzie marszałkowskim, w prywatnych pomieszczeniach, w tym w domu pana marszałka _ - relacjonował Bury. Jak dodał, _ CBA raczej nie jest instytucją, która dzieli się informacjami z opinią publiczną _.

Na pytanie, co się stanie w sytuacji, gdy zarzuty wobec Mirosława K. się nie potwierdzą, Bury odpowiedział, że wówczas wróci _ w glorii łask na swoją funkcję _. _ Na razie marszałek jest radnym województwa podkarpackiego. Prawo polskie jest takie, że dopóki nie będzie prawomocnego wyroku skazującego, to funkcję publiczną, w tym radnego, można pełnić, natomiast co do funkcji marszałka, to jest decyzja radnych sejmiku _ - mówił poseł Stronnictwa.

Dymisji Mirosława K. z funkcji marszałka województwa domagali się też we wtorek lokalni politycy PO, PiS i Solidarnej Polski. Rzeszowski poseł PiS Andrzej Szlachta ocenił, że zatrzymanie marszałka i postawienie mu zarzutów jest niebezpieczne dla rozwoju Podkarpacia, wizerunku regionu i aplikacji środków unijnych.

_ Dlatego powinna odbyć się nadzwyczajna sesja, na której rezygnację powinien złożyć marszałek, a koalicja powinna przystąpić do tworzenia nowego zarządu. Tego oczekujemy od koalicji, bo ona autoryzowała wszystkie decyzje marszałka _ - powiedział Szlachta na konferencji prasowej w Rzeszowie.

Nie wykluczył przy tym, że jeśli nie dojdzie do dymisji marszałka, PiS rozważy przeprowadzenie referendum ws. odwołania całego sejmiku.

Rezygnacji marszałka zażądali również politycy SP. Zdaniem posła Kazimierza Ziobry, taka decyzja powinna zostać podjęta dla dobra województwa. _ Od władzy wymaga się zaufania społecznego i autorytetu, a to zaufanie marszałek utracił. Dlatego oczekujemy konkretnej decyzji od rządzącej koalicji w sejmiku w zakresie zmian personalnych _ - podkreślił Ziobro na konferencji prasowej.

Z kolei szefowa sejmiku woj. podkarpackiego Teresa Kubas-Hul (PO) wyjaśniła we wtorkowej rozmowie z PAP, że najbliższa sesja Sejmiku Podkarpackiego zaplanowana jest na poniedziałek. _ W środę podejmiemy decyzję, czy będzie sesja nadzwyczajna, czy też rozstrzygnięcia w tej sprawie zapadną na sesji poniedziałkowej _ - zaznaczyła Kubas-Hul.

Uchwałę w sprawie K. podjął też we wtorek zarząd podkarpackiej PO. Wyraził w niej oczekiwanie od Stronnictwa - swego koalicjanta w Sejmiku _ szybkich działań zmierzających do złożenia rezygnacji przez marszałka województwa z pełnienia funkcji _.

Prokuratura w Lublinie przedstawiła we wtorek marszałkowi województwa podkarpackiego Mirosławowi K. (PSL) zarzuty korupcyjne.

Naczelnik Wydziału ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Apelacyjnej w Lublinie Andrzej Jeżyński poinformował, że do zatrzymania doszło w poniedziałek po południu. _ W tej chwili trwa przesłuchanie podejrzanego i są mu stawiane zarzuty o charakterze korupcyjnym _ - powiedział prokurator.

Zastępca prokuratora okręgowego w Lublinie Andrzej Markowski zapewnił PAP, że więcej szczegółów dotyczących sprawy prokuratura poda w środę. Potwierdził wcześniejsze informacje prokuratury, że postępowanie dotyczy pośrednictwa przy załatwianiu spraw za łapówki oraz obiecywania łapówek osobom pełniącym funkcje publiczne przez przedsiębiorców. Prokuratura sprawdza także, czy były nieprawidłowości przy zatrudnianiu osób w urzędzie oraz w delegacjach służbowych.

13 lutego funkcjonariusze CBA weszli do urzędu marszałkowskiego w Rzeszowie, zabezpieczyli dokumentację dotyczącą unijnych dotacji przyznanych przez samorząd województwa w latach 2011-12. Szukali także dowodów na nieprawidłowości przy zatrudnianiu osób w urzędzie i w delegacjach służbowych.

Postępowanie wszczęto w styczniu 2012 r. Przesłuchanych zostało ok. 100 osób. Funkcjonariusze CBA przeszukali także prywatne mieszkanie marszałka Mirosława K. W czasie akcji CBA marszałek przebywał na urlopie w Brazylii.

Czytaj więcej w Money.pl
Marszałek zatrzymany. Ważny polityk PSL usłyszał zarzuty -_ W tej chwili trwa przesłuchanie podejrzanego i są mu stawiane zarzuty o charakterze korupcyjnym _- powiedział prokurator.
Znany polityk PSL przesłuchany przez policję Szef Krajowego Związku Kółek i Organizacji Rolniczych, został przesłuchany w jednej z warszawskich komend.
PiS oskarża Tuska o nepotyzm. Jego syn... Młodzieżówka PiS apeluje do premiera Donalda Tuska, by jego syn zrezygnował z posady w Porcie Lotniczym Gdańsk.
Tagi: psl, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz