Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Piechociński krytykuje projekt o referendach

0
Podziel się:

Dziś Sejm, bez różnicy ile osób podpisze się pod wnioskiem, może zdecydować że plebiscyt się nie odbędzie.

Piechociński krytykuje projekt o referendach
(MARIUSZ GRZELAK/Agencja SE/East News)

Wicepremier Janusz Piechociński krytykuje obywatelski pomysł na nową ustawę o referendach. Projekt ma między innymi zakładać, że referendum będzie ogłaszane obligatoryjnie, jeśli pod wnioskiem podpisze się ponad 500 tysięcy obywateli.

Dziś Sejm, bez różnicy ile osób podpisze się pod wnioskiem, może zdecydować że plebiscyt się nie odbędzie. Janusz Piechociński powiedział w radiowej Jedynce, że proponowane zmiany wywołałyby lawinę referendów, często podyktowanych interesami partyjnymi.

Jego zdaniem, jest to odwracanie uwagi od ważnych dla Polski spraw, między innymi, dotyczących gospodarki. Według wicepremiera, właśnie efektem zbyt rozbudowanej demokracji bezpośredniej są problemy gospodarcze Słowenii. Między innymi w 2011 roku Słoweńcy zagłosowali przeciw podniesieniu wieku emerytalnego.

Janusz Piechociński dodał, że obowiązkowe referenda mogłoby mieć dla państwa nieprzewidziane konsekwencję, na przykład w sytuacji, gdyby w głosowaniu podejmowano decyzje o płaceniu podatków.

Inicjatorzy projektu podkreślają, że spod rozstrzygania w referendum wyłączone byłyby takie sprawy jak obronność, amnestia, podatki czy daniny. Prace nad przygotowaniem obywatelskiego projektu ustawy o referendach rozpoczęły się w sobotę w Łodzi. Zmiana konstytucji w kwestii referendów krajowych to także jeden z głównych postulatów akcji protestacyjnej związkowców, zapowiedzianej na wrzesień.

Czytaj więcej w Money.pl
Ekonomiści oceniają 300 dni rządu Donalda Tuska - _ Pozytywne nastawienie do przedsiębiorców nie wystarczy w drugiej kadencji _ - uważają niektórzy eksperci.
Zmiany w ustawie o transporcie kolejowym Zmiany zmierzają do unifikacji systemu kolei na terytorium wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej.
Biegli dostaną ochronę. Jest projekt ustawy Ochrona ta obejmowałaby biegłego wyłącznie podczas wykonywania czynności związanych z przygotowaniem opinii.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)