Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Pięć osób zatrzymanych za próbę wylania odpadów do kanalizacji

0
Podziel się:

Wśród podejrzanych zatrzymanych przez policję są szefowie firmy zajmującej się utylizacją i przechowywaniem niebezpiecznych odpadów.

Pięć osób zatrzymanych za próbę wylania odpadów do kanalizacji
(DrabikPany/CC BY 2.0./flickr)

Pięć osób, zatrzymanych w Sosnowcu w związku z próbą wylania ponad tysiąca litrów niebezpiecznych odpadów ropopochodnych do miejskiej kanalizacji, usłyszało zarzuty związane z nieprzepisowym usuwaniem odpadów. Grozi za to do 25 lat więzienia.

Wśród podejrzanych są szefowie firmy zajmującej się utylizacją i przechowywaniem odpadów.

Jak poinformowała aspirant Sylwia Łabaj z sosnowieckiej policji, tamtejsi funkcjonariusze zajmujący się przestępczością gospodarczą wpadli na trop osób próbujących w nielegalny sposób pozbyć się niebezpiecznej substancji. Interweniowali, zanim trafiła ona do kanalizacji.

Wśród pięciorga zatrzymanych w ub. tygodniu osób znaleźli się aktualny oraz były prezes katowickiej firmy zajmującej się utylizacją i przechowywaniem odpadów oraz ich dwaj pracownicy. Piąta osoba udostępniła miejsce do zlewania odpadów.

_ Zabezpieczone odpady olejopochodne w bardzo wysokim stopniu oddziałują na środowisko naturalne i wymagają specjalnego przetworzenia przez wyspecjalizowane do tego celu podmioty. Dopiero wtedy mogą zostać poddawane procesom oczyszczenia lub utylizacji _ - zaznaczyła Łabaj.

Wszyscy zatrzymani usłyszeli zarzuty związane z nieprzepisowym usuwaniem odpadów w sposób mogący zagrażać życiu lub zdrowiu wielu osób lub spowodować zniszczenia w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach. Może za to grozić kara do 25 lat więzienia. Wszyscy podejrzani zostali też zwolnieni za kaucjami - w wysokości od 2 tys. do 20 tys. zł.

Śledztwo w tej sprawie wszczęła Prokuratura Rejonowa Sosnowiec-Południe. Jak przekazała kierująca nią prok. Agnieszka Dudziak, wszystkie zatrzymane na gorącym uczynku osoby zostały już przesłuchane i usłyszały zarzuty. Prokurator zastrzegła, że to na razie zbyt wstępny etap sprawy, by stwierdzić jej ew. powiązania z innymi podobnymi postępowaniami.

W połowie listopada jedna ze stacji telewizyjnych nadała reportaż o katowickiej firmie, która - m.in. przy pomocy osób ze świata przestępczego - miała w niejasny i niezgodny z przepisami sposób pozbywać się powierzanych jej do unieszkodliwienia niebezpiecznych odpadów. W poniedziałek stacja poinformowała o zarzutach dla prezesa firmy i trojga jej pracowników.

Czytaj więcej w Money.pl
Nastolatkowie zatrzymani za napad. Grozi im... Do napadu doszło w piątkową noc. Do 46-latka idącego z 60-letnim kolegą podbiegło dwóch młodych ludzi. Bez powodu zaczęli bić i kopać mężczyzn.
Kolejne zatrzymania w wielkiej aferze korupcyjnej Prokuratura chce trzymiesięcznego aresztu dla niektórych urzędników.
Koniec nadużyć policji? Ten gadżet w tym pomoże - _ Kiedy sąd dysponuje słowem przeciwko słowu, kamera noszona na ubraniu staje się bezstronnym świadkiem _ - tłumaczy policja.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)