Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Petro Poroszenko planuje status specjalny dla Donbasu

0
Podziel się:

"To próba zwolnienia terrorystów od odpowiedzialności!" - grzmią przeciwnicy pomysłu.

Petro Poroszenko planuje status specjalny dla Donbasu
(Ministerstwo Spraw Zagranicznych/Flickr)

Plan prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki w sprawie rozwiązania konfliktu w Donbasie przewiduje wprowadzenie szczególnego statusu władz samorządowych w tym regionie oraz zwolnienie od odpowiedzialności karnej uczestników trwających tam wydarzeń. Projekt ustawy trafi prawdopodobnie jutro do parlamentu.

Aktualizacja 22:23

Ustawa to część porozumienia zawartego 5 września w Mińsku. Chodzi o wprowadzenie na 3 lata szczególnych zasad funkcjonowania niektórych rejonów obwodów donieckiego i ługańskiego. Przede wszystkim, Kijów gwarantuje amnestię dla separatystów, ale muszą oni oddać broń, zwolnić zakładników i opuścić zajmowane budynki użyteczności publicznej. Nie dotyczy to tych, którzy są podejrzewani o popełnienie ciężkich przestępstw, w tym tych, którzy mogli być związani z zestrzeleniem malezyjskiego samolotu pasażerskiego.

Ustawa zawiera też gwarancje wykorzystania języka rosyjskiego we wszystkich sferach życia publicznego i prywatnego. Na wschodzie kraju mają się odbyć wybory lokalne. Prawdopodobnie odbędą się one na początku listopada. Miejscowe władze mają brać udział w nominacjach na stanowiska prokuratorów i sędziów. Z kolei władze centralne mogą z lokalnymi zawierać umowy dotyczące rozwoju ekonomicznego i kulturalnego rejonów. Kijów ma też finansowo pomagać w rozwoju Zagłębia Donieckiego, ale poszczególne rejony mogą współpracować też z Rosją. Przewidziano także utworzenie oddziałów _ milicji ludowej _.

_ - Poroszenko proponuje zwolnić terrorystów od odpowiedzialności _ - napisała gazeta internetowa _ Ukrainska Prawda _, która opublikowała projekt ustawy mającej doprowadzić do uregulowania kryzysu na wschodzie kraju.

Specjalny status władz samorządowych obowiązywałby przez trzy lata i nie dotyczyłby wszystkich, lecz jedynie niektórych rejonów w obwodach donieckim i ługańskim. _ - Należą do nich powiaty, miasta i wsie znajdujące się w momencie wejścia ustawy w życie w granicach operacji antyterrorystycznej _ - czytamy.

Zgodnie z projektem państwo ukraińskie miałoby zagwarantować, że uczestnicy wydarzeń w wymienionych obwodach nie tylko nie zostaną pociągnięci do odpowiedzialności, ale też nie będą w żaden sposób prześladowani bądź dyskryminowani za uczestniczenie w ruchach separatystycznych.

Zobacz, co działo się w ostatnich tygodniach na Ukrainie:

Ukraina zapewniłaby także mieszkańcom tych terytoriów prawo do korzystania z języka rosyjskiego lub jakiegokolwiek innego języka w życiu społecznym i prywatnym oraz w edukacji.

Prezydencki projekt miałby również przewidywać przeprowadzenie wyborów samorządowych, a mandat wyłonionych w nich przedstawicieli nie mógłby być uchylany przed upływem kadencji. Jako termin wyborów wskazano 9 listopada. Organy samorządowe uczestniczyłyby ponadto w procesie mianowania szefów prokuratur i sądów.

Projekt mówi, że za społeczno-gospodarczy rozwój Donbasu odpowiada państwo ukraińskie. Ono także miałoby wydzielać środki na ten rozwój oraz na ochronę socjalną obywateli mieszkających w rejonach o szczególnym statusie.

Dokument zezwala władzom tych rejonów na nawiązywanie współpracy z organami samorządowymi Federacji Rosyjskiej; miałoby się to odbywać na podstawie umów o współpracy transgranicznej. Projekt prezydenckiej ustawy, który opublikowała w poniedziałek późnym popołudniem _ Ukrainska Prawda _, nie ukazał się dotychczas w żadnym z oficjalnych źródeł na Ukrainie.

Czytaj więcej w Money.pl
Ukraina zbroi się. Czołgi, wozy opancerzone... Prezydent przekazał Gwardii Narodowej czołgi, wozy opancerzone i broń. Zapewnił, że każdy, kto teraz idzie służyć do wojska, będzie w pełni wyposażony, w nowym mundurze i sprawdzonych kamizelkach kuloodpornych.
Rebelianci na Ukrainie odrzucają plan pokojowy Rebelianci twierdzą, że nie złożą broni i nie zrezygnują ze swych separatystycznych i prorosyjskich żądań.
Prezydentem Ukrainy zostanie _ król czekolady _? Gotowość do głosowania na niego wyraziło 24,9 proc. ankietowanych.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)