Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
stosunki usa-iran
11.02.2014 06:55

Pentagon nie jest zaniepokojony irańskimi okrętami na Atlantyku

Irańska agencja Fars cytowała oficera marynarki wojennej Iranu, który powiedział, że okręty zbliżają się do granic morskich Stanów Zjednoczonych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(David B. Gleason/CC BY-SA 2.0/wikimedia)

Pentagon zapewnił wczoraj, że nie jest zaniepokojony ogłoszeniem przez Iran wysłania okrętów w stronę granic morskich USA. Zwrócono uwagę, że jednostki wielu krajów operują na wodach międzynarodowych na Atlantyku.

Irańska agencja Fars cytowała oficera marynarki wojennej Iranu, który powiedział, że okręty _ zbliżają się do granic morskich Stanów Zjednoczonych _.

Rzecznik Pentagonu płk Steve Warren powiedział, że resort obrony USA nie otrzymał dotąd żadnych informacji o irańskich jednostkach zbliżających się do Atlantyku. _ Nie jesteśmy zaniepokojeni ich zapowiedzią wysłania okrętów na Atlantyk. Jak już wcześniej mówiłem, wolność na morzach dotyczy każdego kraju _ - oświadczył.

Według agencji Fars wysłanie irańskich okrętów na Atlantyk było częścią reakcji Teheranu na zwiększoną obecność marynarki wojennej USA w Zatoce Perskiej.

Reuters odnotowuje, że USA i ich sojusznicy regularnie organizują ćwiczenia morskie w Zatoce Perskiej, podkreślając, że chcą zapewnić swobodę żeglugi przez cieśninę Ormuz, przez którą przepływa 40 proc. światowego eksportu ropy naftowej, transportowanej drogą morską. Piąta Flota USA ma bazę w Bahrajnie.

Teheran wielokrotnie ostrzegał, że zablokuje cieśninę Ormuz, jeśli Iran zostanie zaatakowany.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: stosunki usa-iran, iran, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz