Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pełnomocnik Kaczyńskiego chce innej prokuratury

0
Podziel się:

Mec. Piotr Pszczółkowski uważa, że WPO w Warszawie nie daje gwarancji rzetelności w tej sprawie.

Pełnomocnik Kaczyńskiego chce innej prokuratury
(prezydent.pl/GFDL)

Mec. Piotr Pszczółkowski, pełnomocnik prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, wystąpił do prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta o przekazanie do innej prokuratury sprawy śledztwa ws. katastrofy smoleńskiej, które prowadzi obecnie Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie.

_ - Kiedy tylko wniosek wpłynie, zostanie rozpoznany przez właściwego prokuratora _ - powiedział rzecznik Prokuratora Generalnego Mateusz Martyniuk, nie przesądzając o wyniku tego rozpoznania.

W komunikacie mec. Pszczółkowski poinformował, że wniosek o przekazanie sprawy śledztwa smoleńskiego do innej jednostki prokuratury, skierował do Prokuratora Generalnego wczoraj. W jego opinii, taka decyzja powinna być także związana z _ delegacją prokuratorów referentów sprawy smoleńskiej do tej jednostki _.

Zdaniem Pszczółkowskiego, za zmianą prokuratury, która bada katastrofę smoleńską przemawia m.in. _ publiczne dezawuowanie przez WPO w Warszawie znaczenia dowodowego wskazań detektorów materiałów wybuchowych podczas badań w Smoleńsku, w sytuacji pozostawania zabezpieczonych próbek na terenie państwa obcego _.

Kuriozalna - w ocenie pełnomocnika prezesa PiS - jest deklaracja prokuratury o _ konieczności sześciomiesięcznego oczekiwania na wykonanie badań w przedmiocie wykluczenia lub potwierdzenia występowania materiałów wybuchowych na próbkach zabezpieczonych na lotnisku w Smoleńsku i wraku TU 154M _.

Pszczółkowski zaznaczył ponadto, że do chwili obecnej nie zlecono Centralnemu Laboratorium Kryminalistycznemu w Warszawie _ rozpoczęcia prac nad badaniem posiadanych w Polsce próbek pobranych z ekshumowanych ciał ofiar _.

Argumentem na rzecz zmiany prokuratury jest - według Pszczółkowskiego - także fakt, że Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Poznaniu prowadzi postępowania _ w kierunku niedopełnienia obowiązków - zaniechania obecności polskich prokuratorów przy oględzinach i sekcjach zwłok ofiar katastrofy w Moskwie oraz niewykonania tych czynności w kwietniu 2010 roku w Polsce _. _ Sprawa ta dotyczy właśnie oceny postępowania prokuratorów Naczelnej Prokuratury Wojskowej i Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie _ - podkreślił.

Pełnomocnik Jarosława Kaczyńskiego negatywnie ocenił _ sposób działania prokuratury w zakresie podejmowania decyzji o ekshumacjach ciał ofiar, a także odmowę udziału w takich czynnościach biegłych, o których udział wnioskują strony _. Ponadto - według Pszczółkowskiego - WPO w Warszawie prowadzi _ niedopuszczalną politykę informacyjną _ i informuje opinię publicznej o przebiegu śledztwa _ w sposób wzajemnie sprzeczny _.

We wniosku wskazano także potrzebę prowadzenia jednego śledztwa w sprawie katastrofy smoleńskiej, które _ poprowadzi zespół prokuratorów mający dostęp do całości materiału dowodowego dotyczącego organizacji, zabezpieczenia i przebiegu lotu TU 154 M _ w kwietniu 2010 roku.

W ubiegłym tygodniu prezes PiS rozmawiał o śledztwie smoleńskim z prokuratorem generalnym Andrzejem Seremetem. _ Spotkałem się tam również z prok. (Ireneuszem) Szelągiem (szefem WPO w Warszawie) i powiedziałem mu szczerze, co myślę na temat jego śledztwa. Będziemy się starali w odpowiedniej procedurze prawnej o zmianę prokuratury _ - mówił Kaczyński w ubiegłotygodniowej rozmowie z portalem niezależna.pl.

W ubiegłym tygodniu dziennik _ Rzeczpospolita _ podał, że polscy prokuratorzy i biegli, którzy ostatnio badali wrak w Smoleńsku, odkryli na nim ślady materiałów wybuchowych - trotylu i nitrogliceryny. Informacje te zdementowała Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie.

Płk. Szeląg powiedział m.in., że _ powołani przez prokuraturę biegli nie stwierdzili obecności na wraku tupolewa trotylu ani żadnego innego materiału wybuchowego _. Dodał, że szczątki wraku zbadano tzw. spektrometrami ruchliwości jonów pod kątem obecności związków chemicznych mogących stanowić materiały wysokoenergetyczne, w tym wybuchowe; pobrano próbki. Szeląg zaznaczył, że _ dopiero badania laboratoryjne będą mogły być podstawą do twierdzenia o istnieniu bądź nieistnieniu śladów materiałów wybuchowych _.

Czytaj więcej o sprawie katastrofy smoleńskiej
Jest wniosek w sprawie zdjęć ze Smoleńska Polska prokuratura wojskowa apeluje do Rosji w sprawie zdjęć ofiar katastrofy smoleńskiej.
Ten list może zamknąć sprawę Smoleńska Pismo z kancelarii premiera nie mówi nic o ewentualnej odpowiedzialności urzędników. Czytamy w nim, że przyczyną błędów były...
Prezes PiS w prokuraturze. Chodzi o Smoleńsk Naczelna Prokuratura Wojskowa podjęła taką decyzję, by uniknąć zarzutów o brak obiektywizmu.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)