Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Pedofilia w Kościele. Zarzuty dla katolickiego księdza

0
Podziel się:

Do aresztowania duchownego doszło po kilku miesiącach negocjacji z Kościołem katolickim, aby powrócił do kraju z Watykanu.

Pedofilia w Kościele. Zarzuty dla katolickiego księdza
(JeffersonDavis/CC/Flickr)
bESvYFEB

Australijska policja aresztowała dziś księdza pod zarzutem pedofilii po kilku miesiącach negocjacji z Kościołem katolickim, aby powrócił do kraju z Watykanu. Duchowny został zwolniony za kaucją i pojawi się w sądzie pod koniec tygodnia.

Policja poinformowała, że 67-letni ksiądz, którego nazwiska nie ujawniono, pojawił się w dziś na komendzie policji stanu Wiktoria w Melbourne. Oskarżono go o 10 przypadków wykorzystywania seksualnego dzieci, do czego najprawdopodobniej doszło na przedmieściach Melbourne w latach 1976-1985.

Policja poinformowała, że od lipca 2012 r. negocjowała z Kościołem katolickim, aby sprowadzić księdza do Australii.

bESvYFED

Na początku kwietnia br. w Australii wszczęto ogólnokrajowe śledztwo w sprawie molestowania seksualnego dzieci w kościołach, szkołach i wielu innych placówkach. Specjalna komisja ma m.in. zbadać zarzuty, że Kościół katolicki ukrywał dowody i chronił podejrzanych księży.

Przewodniczący ponadpartyjnej komisji śledczej Peter McClellan powiedział, że oczekuje się zeznań ponad 5 tys. świadków. Pierwsze wysłuchania zaplanowano na maj. Wstępny raport komisji ma zostać sporządzony w przyszłym roku, a raport ostateczny jest oczekiwany w końcu 2015 roku.

We wrześniu ub. r. rzecznik australijskiego Kościoła katolickiego w stanie Wiktoria ujawnił, że od lat 30. doszło tam do co najmniej 650 przypadków seksualnego wykorzystywania dzieci i młodzieży przez duchownych.

Wykorzystywanie seksualne dzieci przez księży przestało być w Australii tematem tabu w 1993 roku. Wówczas to organizacja zrzeszająca ofiary pedofilii Broken Rites Australia uruchomiła specjalną linię telefoniczną, na którą mogły dzwonić osoby pokrzywdzone przez księży. Od tego czasu organizacji udało się postawić przez sądem 100 duchownych pedofilów.

bESvYFEJ

Podczas wizyty w Australii w 2008 roku ówczesny papież Benedykt XVI spotkał się z grupą ofiar oraz publicznie przeprosił za molestowanie seksualne dzieci przez duchownych.

Czytaj więcej w Money.pl
Niemcy wolą Franciszka niż Benedykta XVI Niemieccy katolicy mają też nadzieję, że nowy papież będzie w stanie wprowadzić zmiany w Kościele.
Historyczne spotkanie! Dwaj papieże razem Po wspólnej modlitwie i rozmowie Franciszek i Benedykt XVI zjedli razem obiad, w którym uczestniczyli też papiescy sekretarze.
Tego jeszcze nie było. Papież z papieżem Jeszcze nigdy w dziejach Kościoła katolickiego panujący papież nie rozmawiał ze swoim poprzednikiem.
bESvYFFe
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)