Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
afera pedofilska
19.07.2014 13:32

Pedofilia w Kościele. "Tragedii można było uniknąć, gdyby..."

Biskup z Malty odniósł się do odpowiedzialności biskupów za swoje diecezje.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Loozrboy/CC/FLickr)

Gdyby biskupi przestrzegali przepisów prawa kanonicznego, nie doszłoby do wielu tragedii - powiedział biskup Charles Scicluna z Malty dziennikowi _ La Repubblica _. Tak odniósł się do odpowiedzialności biskupów za swoje diecezje.

Maltański hierarcha przez 10 lat, do 2012 roku był w watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary promotorem sprawiedliwości, czyli odpowiednikiem prokuratora i zajmował się zgłaszanymi z całego świata przypadkami pedofilii.

W rozmowie z rzymską gazetą biskup Scicluna przedstawił ogłoszoną statystykę dotyczącą takich czynów w Kościele w Stanach Zjednoczonych w latach 1950-2002. Spośród wszystkich 109 tysięcy księży 4392 zostało oskarżonych o seksualne wykorzystywanie nieletnich, czyli około 4 procent.

_ Niestety _ - zauważył biskup Scicluna - procent pedofilów wśród duchowieństwa katolickiego jest taki sam, jak w _ innych zawodach i kategoriach _.

Hierarcha, który dysponuje zapewne najlepszą w Kościele katolickim wiedzą na temat pedofilii ze względu na swe ogromne doświadczenie pracy w Kongregacji, przypomniał, że wskazówki postępowania wobec organów świeckich w takich przypadkach są jasne: trzeba zawsze stosować się do przepisów prawnych danego kraju. Jeśli zatem prawodawstwo jakiegoś kraju nakazuje zgłaszanie przypadku organom ścigania czynu pedofilii, należy przestrzegać prawa - wyjaśnił.

_ - Jeśli zaś sprawa złożenia zawiadomienia pozostawiona jest przez legislatora wolnemu wyborowi ofiary, należy to uszanować i pomóc skorzystać z przysługujących jej praw _ - oświadczył.

Biskup Charles Scicluna mówiąc o odpowiedzialności biskupów za to, co dzieje się w ich diecezji, a zatem także w obliczu przypadków pedofilii stwierdził: _ Można było uniknąć wielu tragedii, gdyby stosowano się do wskazówek Kodeksu Prawa Kanonicznego _.

Zaznaczył, że Stolica Apostolska służy pomocą prawną, by ułatwić zarządzanie lokalnymi Kościołami.

_ - Decyzja o zastrzeżeniu niektórych spraw kompetencji Stolicy Apostolskiej, jak w przypadku czynów wykorzystywania seksualnego dokonywanych przez duchownych, wskazuje na ich powagę oraz świadczy o woli udzielenia właściwej na nie odpowiedzi _- tak maltański biskup wyjaśnił postępowania prowadzone w Watykanie.

Bp Scicluna położył nacisk na konieczność wyrażenia skruchy za wyrządzone zło. Następnie wytłumaczył, dlaczego Kościół wyklucza ze swoich szeregów duchownych, którzy sieją zgorszenie. Przypomniał, że Jezus mówił o konieczności _ ucięcia nogi, ręki i wykłucia oka, by się nie zatracić _. W prawie kanonicznym wykluczenie ze stanu duchownego jest najwyższą karą, stosowaną także wobec księży-pedofilów.

Czytaj więcej w Money.pl
W Polsce takiej mszy jeszcze nigdy nie było Takie słowa skierował do wiernych biskup Piotr Libera podczas liturgii pokutnej za grzechy pedofilii w Kościele. To pierwsze tego typu nabożeństwo odprawiane w naszym kraju.
Watykan o pedofilii wśród księży Licząca 24 strony odpowiedź Watykanu na kwestionariusz ONZ została wysłana wczoraj do Genewy.
660 osób zatrzymanych pod zarzutem pedofilii Śledczy w ramach działań operacyjnych namierzali osoby publikujące w internecie nieprzyzwoite treści z udziałem dzieci - poinformowano w środę.
Tagi: afera pedofilska, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz