Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Pedofilia w Kościele. Są zarzuty dla księdza Grzegorza K.

0
Podziel się

Podejrzany nie przyznał się do zarzutów, złożył obszerne wyjaśnienia, w których zaprzeczył, by do tego typu sytuacji dochodziło.

Pedofilia w Kościele. Są zarzuty dla księdza Grzegorza K.
(Reporter)
bErQOmEl

Wołomińska prokuratura postawiła dziś zarzuty dotyczące m.in. współżycia z małoletnim księdzu Grzegorzowi K. Były proboszcz parafii na warszawskim Tarchominie został już wcześniej prawomocnie skazany za czyny o charakterze pedofilskim.

Jak powiedziała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej Warszawa - Praga Renata Mazur, ks. Grzegorz K. usłyszał dwa zarzuty obcowania płciowego z małoletnim i dopuszczania się wobec niego tzw. innych czynności seksualnych. Do czynów tych miało dochodzić _ w sposób ciągły od 1 stycznia 2000 r. do 7 stycznia 2003 r. _ w Radzyminie i w Otwocku Wielkim. Księdzu grozi za to do 10 lat więzienia.

Podejrzany nie przyznał się do zarzutów, złożył obszerne wyjaśnienia, w których zaprzeczył, by do tego typu sytuacji dochodziło. Prokuratura analizuje teraz, czy będzie wnioskować do sądu o jego aresztowanie - poinformowała Mazur.

bErQOmEn

Ks. Grzegorz K. został zatrzymany w poniedziałek na polecenie wołomińskiej prokuratury, która prowadzi śledztwo z zawiadomienia mężczyzny pokrzywdzonego przez b. proboszcza. Chodzi o dawnego ministranta, który sam zgłosił się do prokuratury.

K. został już prawomocnie skazany na rok więzienia w zawieszeniu na cztery lata za czyny o charakterze pedofilskim wobec ministranta w Otwocku w 2001 r. Oskarżenie w tej sprawie dotyczyło _ innej czynności seksualnej _ z osobą poniżej 15. roku życia.

Księdza K. - poza sprawą prowadzoną przez prokuraturę w Wołominie - czeka jeszcze drugi proces za _ inną czynność seksualną _ z osobą poniżej 15. roku życia; także w tej sprawie chodzi o dawnego ministranta z Otwocka.

Po poniedziałkowym zatrzymaniu księdza kuria warszawsko-praska zapewniła o swojej pełnej gotowości współpracy z organami ścigania. _ Jesteśmy w kontakcie z osobą poszkodowaną, której zaoferowaliśmy pomoc duszpasterską i psychologiczną _ - napisano w oświadczeniu przesłanym PAP. _ Czyny przeciwko szóstemu przykazaniu z osobą niepełnoletnią są wielkim złem moralnym i należą do jednych z najcięższych przestępstw. Kościół zdecydowanie potępia takie zachowania _ - zaznaczono.

bErQOmEt

W październiku ub. roku kuria warszawsko-praska poinformowała, że po wyroku z marca nieprawomocnie skazującym (prawomocny wyrok zapadł w styczniu 2014 r.) ks. K. za pedofilię otrzymał on od biskupa polecenie opuszczenia parafii na Tarchominie i _ wykazał całkowite posłuszeństwo i współpracę _ w tej sprawie. Kuria zaznaczyła, że po zakończeniu sprawy prawomocnym wyrokiem prowadzone będzie dodatkowe dochodzenie kanoniczne i wszystkie dokumenty zostaną przekazane do watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary, właściwej do rozstrzygania przypadków pedofilii osób duchownych.

W październiku 2013 r. Episkopat Polski przyjął trzy aneksy do zatwierdzonych w 2012 r. wytycznych co do procedur reagowania na przypadki pedofilii wśród duchownych. Zgodnie z aneksami, zgłoszenie do prokuratury przypadku pedofilii pozostawiono w gestii ofiary. Część publicystów krytykowała, że kościelnej zasadzie _ Zero tolerancji _ nie towarzyszy ujawnienie statystyk pedofilii wśród księży.

Czytaj więcej w Money.pl
Molestował dzieci? Nie będzie proboszczem Metropolita wrocławski ks. Abp. Józef Kupny odwołał z funkcji proboszcza w Brożcu księdza, który przed dziesięciu laty był skazany za molestowanie seksualne.
Nie ma podstaw do zatrzymania księdza Rzecznik Komendy Głównej, Mariusz Sokołowski, wyjaśnił, że zgodnie z polskim prawem, po konsultacji z prokuraturą, policjanci rozmawiali z księdzem. Pouczyli go, że jest poszukiwany przez Interpol.
Oskarżony ksiądz nie przyszedł na proces Sąd wyłączył jawność całej sprawy ze względu na ważny interes prywatny pokrzywdzonego Piotra K. Miał on być w 2001 r. jako ministrant molestowany przez ks. K.
bErQOmEO
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)