Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Pedofilia w Kościele. Prokuratura chce nakazu aresztowania abpa Wesołowskiego

0
Podziel się

Duchownemu zarzuca się, że zmuszał nieletnich do świadczenia usług seksualnych w zamian za pieniądze - podaje dziennik Diario libre.

Pedofilia w Kościele. Prokuratura chce nakazu aresztowania abpa Wesołowskiego
(Thomas Howk/Flickr)
bEiuacEl

Prokuratura na Dominikanie chce wydania międzynarodowego nakazu zatrzymania i aresztowania oskarżonego o pedofilię byłego nuncjusza apostolskiego w tym kraju arcybiskupa Józefa Wesołowskiego - podał tamtejszy dziennik _ Diario libre _.

Według gazety nuncjuszowi zarzuca się, że zmuszał nieletnich do świadczenia usług seksualnych w zamian za pieniądze.

Dziennik z Santo Domingo podkreśla, że wniosek prokurator Yeni Berenice Reynoso ze stołecznego regionu Distrito Nacional mógłby otworzyć drogę do procedury ubiegania się o ekstradycję abpa Wesołowskiego. Opuścił on Dominikanę, gdy został odwołany przez papieża Franciszka ze stanowiska w sierpniu zeszłego roku. Ostatnio przebywał w Rzymie, oczekując na wynik postępowania kanonicznego w sprawie zarzutów pedofilii, prowadzonego w Kongregacji Nauki Wiary.

bEiuacEn

Również za Spiżową Bramą ma się rozpocząć jego proces karny przed trybunałem Państwa Watykańskiego. Termin rozpoczęcia tego procesu zależy od tego, kiedy uprawomocni się zaskarżona niedawno przez hierarchę kara kanoniczna pierwszej instancji o wydaleniu ze stanu duchownego.

25 sierpnia Watykan ogłosił, że były nuncjusz nie ma już immunitetu dyplomatycznego, i po raz pierwszy oświadczył, że mógłby on zostać osądzony przez wymiary sprawiedliwości innych krajów, które - jak dodano - mają do tego prawo.

W reakcji na te informacje wymiar sprawiedliwości Dominikany podał, że wszczął postępowanie karne przeciwko abpowi Wesołowskiemu.

Tamtejszy sąd ogłosił, że 2 września ma się odbyć pierwsze przesłuchanie ofiar seksualnego wykorzystywania nieletnich, jakiego były watykański dyplomata miał się dopuścić w trakcie pełnienia misji. Sąd wyjaśnił, że chodzi w pierwszej kolejności o ustalenie dowodów przestępstw, by prowadzić dalsze postępowanie.

bEiuacEt

Prokurator generalny Dominikany Francisco Dominguez Brito nie wyklucza możliwości podjęcia starań o ekstradycję byłego nuncjusza. Prokurator, cytowany przez dziennik _ Diario Libre _, oświadczył pod koniec sierpnia: _ Odpowiednimi kanałami zwrócimy się o informacje, jaki jest rzeczywisty status prawny tej osoby _.

Pod koniec czerwca, gdy abp Wesołowski otrzymał zaskarżoną obecnie karę kanoniczną wydalenia ze stanu kapłańskiego, tenże prokurator generalny mówił, iż Dominikana nie będzie starać się o ekstradycję byłego nuncjusza. Przyznał wówczas zarazem, że najlepszym rozwiązaniem byłoby, aby abp Wesołowski został osądzony w tym właśnie kraju. Jednak, jak zauważył prokurator z Santo Domingo, jest to niemożliwe. Powołał się na przepisy Konwencji Wiedeńskiej o stosunkach dyplomatycznych, które wykluczają ekstradycję osoby oskarżonej o pedofilię.

Wraz z wygaśnięciem immunitetu sytuacja prawna byłego dziekana korpusu dyplomatycznego zmieniła się. Tym też tłumaczy się przyspieszenie prac wymiaru sprawiedliwości na Dominikanie.

Czytaj więcej w Money.pl
Postępowanie karne ws. abpa Wesołowskiego Wymiar sprawiedliwości Dominikany wszczął postępowanie karne w sprawie pedofilii, o którą oskarżany jest były nuncjusz w tym kraju arcybiskup Józef Wesołowski - podała w środę włoska agencja prasowa ANSA, powołując się na tamtejsze media.
Bez szans na ekstradycję abp. Wesołowskiego Watykan poinformował polską prokuraturę, że podejrzany o pedofilię Józef Wesołowski, jako obywatel Watykanu, nie może zostać odesłany do Polski.
"Nie byłoby pedofilii w Kościele gdyby..." Biskup z Malty odniósł się do odpowiedzialności biskupów za swoje diecezje.
bEiuacEO
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)