Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kościół katolicki
27.09.2013 13:00

Pedofilia w Kościele. Polska policja pomoże szukać oskarżonego księdza?

- Ten człowiek jest widoczny w naszym systemie jako osoba poszukiwana przez Dominikanę. Zamieścił go tam Interpol - powiedział rzecznik komendanta głównego policji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(DrabikPany/CC BY 2.0./flickr)

Dane polskiego księdza podejrzewanego przez władze Dominikany o pedofilię zostały zamieszczone przez Interpol w bazie osób poszukiwanych. Polska policja może ustalić miejsce jego pobytu, ale na razie nie ma podstaw do zatrzymania - podała Komenda Głowna Policji.

Wczoraj Dominikana zwróciła się z prośbą do Interpolu o pomoc w zatrzymaniu polskiego księdza. _ - Ten człowiek jest widoczny w naszym systemie jako osoba poszukiwana przez Dominikanę. Zamieścił go tam Interpol _ - powiedział rzecznik komendanta głównego policji insp. Mariusz Sokołowski.

_ - Polska policja ma jedynie podstawę do tego, by dzisiaj ustalić jego miejsce pobytu. W przypadku ustalenia miejsca pobytu tej osoby, jeśli byłaby na terytorium naszego kraju, taką informację przekażemy do Interpolu, a stamtąd trafi ona na Dominikanę _ - wyjaśnił rzecznik policji.

Sokołowski dodał, że w takiej sytuacji władze Dominikany mogłyby wystąpić z wnioskiem o zatrzymanie, który trafiłby do polskiej prokuratury.

_ - Na dzisiaj nie mamy podstaw prawnych do tego, żeby zatrzymać taką osobę. Mamy jedynie podstawy do tego, żeby ustalić miejsce pobytu takiej osoby _ - podkreślił Sokołowski.

O wniosku do Interpolu o pomoc w zatrzymaniu polskiego księdza podejrzanego o pedofilię poinformował w czwartek prokurator generalny Dominikany Francisco Dominguez Brito.

Ksiądz michalita Wojciech Gil, który miał się dopuścić czynów pedofilskich wobec trójki dzieci, był w Polsce na wakacjach, gdy pod koniec maja pojawiły się zarzuty wobec niego. Nie wrócił na Dominikanę, gdzie prowadził parafię w górskiej miejscowości Juncalito. W rozmowach telefonicznych z miejscowymi dziennikarzami zaprzeczał wszystkim oskarżeniom.

Władze Dominikany badają również sprawę byłego już nuncjusza apostolskiego na Dominikanie arcybiskupa Józefa Wesołowskiego, którego w sierpniu odwołał papież w związku z podejrzeniami o pedofilię.

12 września rzecznik Watykanu, ksiądz Federico Lombardi, zapewnił, że Stolica Apostolska zamierza ściśle współpracować z Dominikaną w sprawie abp. Wesołowskiego. Skandal na Dominikanie wybuchł, gdy tamtejsza telewizja nadała reportaż przedstawiający nuncjusza, który odwiedzał miejsca w stolicy kraju słynące z prostytucji nieletnich.

Czytaj więcej w Money.pl
Interpol będzie szukał polskiego księdza? Skandal na Dominikanie wybuchł, gdy tamtejsza telewizja nadała reportaż przedstawiający nuncjusza, który odwiedzał miejsca w stolicy kraju słynące z prostytucji nieletnich.
Franciszek łamie zasady bezpieczeństwa Ostatnia podróż do Brazylii była ogromnym wyzwaniem dla wszystkich, pilnujących bezpieczeństwa papieża.
Polski kościół na froncie walki z pedofilią W Krakowie rozpoczęły się kursy dla przedstawicieli instytucji kościelnych, które uczą jak zapobiegać i zwalczać przemoc seksualną wobec dzieci.
Tagi: kościół katolicki, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz