Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Pedofilia w Kościele. Komitet ONZ wzywa Watykan

0
Podziel się

Włoskie media podały, że komitet przedstawił długą listę pytań.

Pedofilia w Kościele. Komitet ONZ wzywa Watykan
(Loozrboy/CC/FLickr)
bEhIAGNx

Komitet Narodów Zjednoczonych ds. Praw Dziecka poprosił Watykan o szczegółowe wyjaśnienia dotyczące skandalu pedofilii w Kościele. Włoskie media podały, że komitet przedstawił długą listę pytań.

Komitet, który monitoruje wypełnianie przez państwa postanowień Konwencji o Prawach Dziecka, wystosował wniosek o informacje dotyczące wszystkich zgłoszonych Watykanowi przypadków nadużyć seksualnych wobec nieletnich popełnionych przez przedstawicieli duchowieństwa.

Ponadto w liście zawarto na przykład pytania jakie kroki podjęto, by żaden ksiądz oskarżony o pedofilię nie miał już więcej kontaktów z dziećmi oraz o wskazówki i zasady postępowania wobec przypadków nadużyć i współpracę Kościoła ze świeckim wymiarem sprawiedliwości. Zapytano też, według mediów, o wyjaśnienia dotyczące tego, w jakich sytuacjach poproszono hierarchię kościelną o to, by nie zawiadamiać policji i wymiaru sprawiedliwości w poszczególnych krajach.

bEhIAGNz

Komitet ONZ zainteresowany jest tym jakiego wsparcia Stolica Apostolska udziela ofiarom wykorzystywania, sprawą odszkodowań dla nich oraz procesami kanonicznymi sprawców takich czynów.

Watykan zapytano też o to, czy dochodziło do przypadków wypłaty zadośćuczynienia dla ofiary w zamian za jej milczenie na temat nadużyć. Kolejna przedstawiona do wyjaśnienia kwestia to wprowadzone zasady zapobiegania pedofilii w Kościele.

Inne punkty wniosku komitetu ONZ do Watykanu odnoszą się do skandalu nadużyć i maltretowania sierot w domach sióstr magdalenek w Irlandii oraz wydarzeń w zgromadzeniu Legioniści Chrystusa. Jego założyciel, ksiądz Marcial Maciel Degollado z Meksyku, przez kilkadziesiąt lat dopuszczał się pedofilii, a także seksualnego wykorzystywania seminarzystów. Miał również kilkoro dzieci.

Papież Benedykt XVI na początku swego pontyfikatu nakazał mu życie w odosobnieniu. Sprawcę tego największego skandalu w Kościele nie spotkała nigdy żadna inna kara. Zmarł w 2008 roku. Komitet ONZ ds. Praw Dziecka mający swą siedzibę w Genewie ogłosił, że czeka na wyjaśnienia Watykanu do 30 listopada.

bEhIAGNF

_ - Z całą pewnością udzielimy odpowiedzi _- oświadczył jeden z przedstawicieli Stolicy Apostolskiej przy siedzibie ONZ w Genewie ksiądz Massimo De Gregori. Wyraził nadzieję, że ta inicjatywa komitetu Narodów Zjednoczonych nie będzie postrzegana jako specjalna procedura dla Watykanu i że nie dojdzie do jej _ instrumentalnych _ interpretacji.

Wyjaśniono, że przedłożenie wniosku o wyjaśnienia jest działaniem rutynowym, dotyczącym wszystkich państw.

Czytaj więcej w Money.pl
"Najważniejszy jest dialog między religiami" Wyzwań dzisiejszego świata nie da się rozwiązać inaczej, niż za pomocą dialogu - uważa sekretarz generalny ONZ.
"Przez Kościół przelewa się fala tsunami" Zdaniem biskupa przez liczne afery wierni tracą zaufanie do duchownych i do Kościoła.
Pedofilia w Kościele. 400 przypadków rocznie Ze statystyki wynika, że rocznie Watykan otrzymuje około 400 doniesień na temat seksualnego wykorzystywania nieletnich przez przedstawicieli duchowieństwa.
bEhIAGOa
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)