Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Pedofilia w Kościele i "tsunami" wśród wiernych

0
Podziel się

Zdaniem biskupa przez liczne afery wierni tracą zaufanie do duchownych i do Kościoła.

Pedofilia w Kościele i "tsunami" wśród wiernych
(stevecadman/CC/Flickr)
bEpWZypx

Metropolita Waszyngtonu kardynał Donald William Wuerl powiedział dzisiaj podczas pierwszej sesji synodu biskupów w Watykanie na temat nowej ewangelizacji, że skandal pedofilii podważył zaufanie wiernych do Kościoła. Mówił też o _ tsunami _ sekularyzacji.

W dniu inauguracji obrad synodu _ Nowa ewangelizacja dla przekazu wiary chrześcijańskiej _ arcybiskup stolicy USA, który jest relatorem generalnym zgromadzenia, podkreślił, że na Zachodzie doszło do _ drastycznej redukcji praktyk religijnych wśród osób ochrzczonych _. Zjawisko to - dodał - sięga lat 70. i 80, kiedy _ całe pokolenia odeszły od systemów wsparcia, które ułatwiały przekazywanie wiary _.

Kardynał Wuerl w wystąpieniu wygłoszonym w obecności papieża Benedykta XVI i 260 ojców synodalnych określił obecną sytuację kryzysu wiary następująco: _ To tak, jakby tsunami wpływów sekularyzacji zburzyło cały krajobraz, porywając ze sobą takie wskaźniki społeczne, jak małżeństwo, rodzina, koncepcja dobra wspólnego i rozdzielenie dobra od zła _.

bEpWZypz

Odnosząc się zaś do skandalu pedofilii wśród księży, amerykański hierarcha oświadczył: _ W sposób tragiczny grzechy nielicznych rozbudziły brak zaufania do struktur Kościoła _.

Synod biskupów na temat nowej ewangelizacji potrwa do 28 października. W skład polskiej delegacji wchodzą: przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Józef Michalik, wiceprzewodniczący KEP arcybiskup Stanisław Gądecki, metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz oraz metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz.

Czytaj więcej w Money.pl
Przeproszą za pedofilię. 15 minut ciemności Przywództwo Benedykta XVI w walce ze skandalem pedofilii wśród duchowieństwa jest wskazówką dla całego Kościoła - powiedział ksiądz Charles Scicluna z watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary.
Kościół w kryzysie? Watykan obraduje _ Nowa ewangelizacja dla przekazu wiary chrześcijańskiej _ - to temat synodu biskupów, który przez najbliższe trzy tygodnie obradować będzie w Watykanie.
Z nimi Watykan rozmawiać nie zamierza - _ Bractwo to nie jest dla nas żadnym partnerem do negocjacji, ponieważ na temat wiary się nie negocjuje _ - oświadczył abp Mueller.
bEpWZyqa
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)