Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
waldemar pawlak
14.07.2012 17:10

Pawlak oczekuje od Gowina wstrzymania decyzji w sprawie sądów

Politycy PSL będą zbierać w 79 miastach podpisy pod projektem ustawy, która ma storpedować działania ministra sprawiedliwości.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Zdaniem prezesa PSL Waldemara Pawlaka minister sprawiedliwości Jarosław Gowin powinien _ wstrzymać się z reformą małych sądów _ do czasu wyroku Trybunału Konstytucyjnego .

Szef MS chce przekształcić 79 sądów rejonowych w wydziały zamiejscowe większych jednostek. Zdaniem PSL doprowadzi to do spadku znaczenia powiatów, a w konsekwencji może oznaczać nawet ich późniejsze zniesienie. Ludowcy chcą, by Trybunał Konstytucyjny zbadał przepisy, na mocy których minister może dokonywać reorganizacji sądów poprzez rozporządzenie. Wniosek w tej sprawie złożyli w TK 18 czerwca.

_ - To nie jest sprawa koalicyjna, tylko konstytucyjna i byłoby dobrze gdyby pan minister Gowin lekko sobie odpuścił, dał na luz i poczekał na decyzje Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie _ - powiedział podczas kongresu wojewódzkiego PSL w Poznaniu Pawlak.

Według Pawlaka decyzja TK gwarantuje _ wyjście z twarzą, bez stresu dla wszystkich _. - _ W tej sprawie orzeczenie TK może nam dać okazję do rozwikłania tego sporu _ - podkreślił wicepremier.

Według prezesa PSL strukturę sądów trzeba określić ustawowo._ - Tutaj próbuje się zamykać małe sądy - bo to de facto będzie miało taki przebieg, a nie reformuje się sądów na poziomie regionalnym. A przecież to nie w małych sądach są problemy, tylko w dużych i trzeba naprawiać sytuację tam, gdzie ona nie działa dobrze _ - dodał Pawlak.

PSL organizuje jutro akcję w obronie mniejszych sądów. W 79 miastach powiatowych parlamentarzyści, samorządowcy i działacze Stronnictwa będą zbierać podpisy pod projektem ustawy blokującym zmiany, które chce wprowadzić minister Gowin.

W obywatelskim projekcie ustawy przygotowywanym przez PSL literalnie wymienione są wszystkie sądy rejonowe. Według PSL przyjęcie takiej propozycji oznaczałoby, że reorganizacja ministra sprawiedliwości - nawet, jeśli zostałaby przeprowadzona - zostałaby cofnięta. Stronnictwo spodziewa się zebrać do września pół miliona podpisów pod obywatelskim projektem.

Według resortu sprawiedliwości reorganizacja jest konieczna, ponieważ w znaczący sposób może usprawnić pracę sądów. Gowin uważa, że dzięki proponowanemu przekształceniu sądów skróci się przewlekłość postępowań, co - jak określił - jest _ plagą polskiego sądownictwa _. - _ Sędziowie w tych sądach będą orzekali nie tylko u siebie, w sądzie macierzystym, ale będą orzekali w drugim, czasami w dwóch innych sąsiednich sądach _ - tłumaczył wcześniej minister. Zapowiadał, ze rozporządzenie podpisze w lipcu.

Planowana reorganizacja wzbudziła sprzeciw niektórych samorządów i części sędziów. Przeciw reformie są też PiS, SLD i Ruch Palikota.

Czytaj więcej w Money.pl
Platforma przeforsowała zmiany wbrew PSL Komitet Stały Rady Ministrów poparł pomysły Jarosława Gowina w sprawie reorganizacji sądów rejonowych. Ludowcy zapowiadają akcje protestacyjne.
Rozłam w koalicji? Ludowcy chcą sądu Szef klubu PO przekonuje, że rozwiązanie zaproponowane przez Gowina jest jedynym możliwym oraz skutecznym wyjściem.
Chcą powstrzymać Gowina. Boją się reformy Reorganizacja wzbudziła sprzeciw niektórych samorządów i części sędziów. Przeciw niej poza ludowcami opowiedziały się też: PiS, SLD i Ruch Palikota.
Tagi: waldemar pawlak, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz