Notowania

Przejdź na
acta
23.01.2012 16:29

Pawlak nie wyklucza odstąpienia przez Polskę od ACTA

Podpisanie porozumienia ws. walki z naruszeniami własności intelektualnej ACTA może zostać odłożone w czasie - uważa szef PSL.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Leszek Szymański)

Podpisanie porozumienia ws. walki z naruszeniami własności intelektualnej ACTA może zostać odłożone w czasie - uważa szef PSL, minister gospodarki Waldemar Pawlak. Jego zdaniem nie można nawet wykluczyć odstąpienia od tej umowy przez nasz kraj.

_ - Nic nie stoi na przeszkodzie - bo to jest już pięć lat debatowane - żeby odłożyć to o pięć dni, pięć tygodni czy pięć miesięcy. Nic się złego nie stanie _ - mówił Pawlak w poniedziałek na konferencji prasowej w Sejmie.

Jak zaznaczył, jeśli chodzi o decyzję polityczną w tej sprawie możliwe są teraz różne warianty. _ - Pod wpływem emocji i ruchu w internecie może być decyzja odstąpienia od podpisania takiej umowy, czego bym nie wykluczał _ - stwierdził wicepremier.

Przekonywał przy tym, że według opinii przedstawicieli polskiego rządu porozumienie ACTA nie wykracza poza przepisy, które funkcjonują już w Polsce, ponadto jest zbieżne z uregulowaniami europejskimi.

_ - Według analiz prawników to porozumienie międzynarodowe nie wymaga żadnych zmian w prawie polskim, ani w prawie europejskim. Mówiąc krótko: to, co jest w środku, jest już w prawie polskim i europejskim obecne, więc nie ma obaw, że coś się pogorszy _ - zapewnił wicepremier.

W jego ocenie w prawie krajowym są daleko bardziej dotkliwe zapisy dotyczące swobód w internecie. _ Dużą przesadą _ Pawlak nazwał przyjęcie (w zeszłej kadencji) rozwiązań zawartych w zaproponowanej przez prezydenta ustawie, która pozwala na wprowadzenie stanu wyjątkowego lub stanu klęski żywiołowej w razie zewnętrznego zagrożenia w cyberprzestrzeni.

_ - To pokazuje, że przepisy krajowe są czasami daleko bardziej odlotowe niż to, co wynika z umów międzynarodowych _ - ocenił szef PSL. _ - Jeżeli z przepisów prawa międzynarodowego wypływałyby wnioski, że przepisy prawa krajowego mogłyby być złagodzone, to warto byłoby takie działania podejmować _ - dodał.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/134/199558.jpg ) ] (http://interaktywnie.com/biznes/newsy/prawo/czym-jest-acta-przeczytaj-dokument-po-polsku-22604) *Czym jest ACTA? Zobacz dokument * ACTA wymaga od dostawców internetu, by ci kontrolowali wszystkie ruchy użytkowników.

Jego zdaniem należałoby przygotować zestawienie, w którym z jednej strony wymienione zostałyby rozwiązania zawarte w ACTA, a z drugiej byłyby pokazane, czy i w jakiej formie mają one odbicie w naszym systemie prawnym.

Pawlak oświadczył, że Polska dążyła do tego, żeby układ ACTA był ujawniony. Jak zaznaczył, w kwietniu 2010 r. po naszych sugestiach treść porozumienia została opublikowana.

Według niego forma protestu przeciwko podpisaniu tego porozumienia (blokowanie stron internetowych urzędów) przy całej swojej widowiskowości jest nieskuteczna.

PSL zaproponowało w poniedziałek rozważenie wprowadzenia _ gwarancji wolnościowych dla internautów _ do konstytucji. Jak mówił rzecznik ludowców Krzysztof Kosiński, jeśli konstytucja zapewni dalej posuniętą ochronę praw i wolności niż zakładałyby porozumienia międzynarodowe, to już nigdy nie będzie problemu takiego, jak teraz w związku z ACTA.

ACTA (Anti-counterfeiting trade agreement) to układ między Australią, Kanadą, Japonią, Koreą Południową, Meksykiem, Maroko, Nową Zelandią, Singapurem, Szwajcarią i USA, do którego ma dołączyć UE. Jego nazwę można przetłumaczyć jako _ porozumienie przeciw obrotowi podróbkami _, dotyczy jednak ochrony własności intelektualnej w ogóle, również w internecie. Zdaniem obrońców swobód w internecie, może prowadzić to do blokowania różnych treści i cenzury w imię walki z piractwem.

W związku z tym porozumieniem w weekend internauci zablokowali w Polsce kilka stron internetowych administracji państwowej. Nie można było wejść m.in. na strony Sejmu, premiera, kancelarii premiera, MON i resortu kultury.

O ACTA czytaj w Money.pl
Polskie strony znikną na 24 godziny. Już jutro Wykop, Demotywatory, JoeMonster, Kwejk - te serwisy zapowiedziały protest od północy. Przez cały wtorek strony będą zaczernione.
Premier radzi się co dalej z ACTA. Sprawa przesądzona? Boni: _ Polska może nie podpisać dokumentu _. Opozycja wzywa do bojkotu umowy, a policja tropi hakerów, którzy włamali się na rządowe strony.
"Wycofanie Polski z ACTA jest wątpliwe" Grupiński: _ Będziemy działać według efektu tych postanowień _. Jego zdaniem obecne ataki to efekt... gapiostwa internautów.
Tagi: acta, waldemar pawlak, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz