Notowania

polacy w niemczech
20.09.2014 12:50

Paul Ziemiak został szefem młodzieżówki CDU i CSU

Wstąpił do Junge Union w wieku 14 lat. Ostatnio był szefem chadeckiej młodzieżówki w Północnej Nadrenii Westfalii. Junge Union liczy 120 tys. członków i jest największą organizacją młodzieżową w Niemczech.

Podziel się
Dodaj komentarz
(JU NRW / Steffen Böttcher)
Paul Ziemiak

Paul Ziemiak - pochodzący z Polski 29-letni przesiedleniec - został wybrany na nowego przewodniczącego Junge Union, organizacji młodzieżowej partii chadeckich CDU i CSU liczącej 120 tys. członków. Na zjeździe w Inzell zagłosowało na niego 63 proc. delegatów.

_ - Urodziłem się w 1985 roku w Szczecinie, w kraju, w którym nie można było swobodnie wyrażać swego zdania. Moi rodzice spakowali w 1988 roku walizki i bez pieniędzy oraz bez pożegnania wyjechali do Niemiec _ - powiedział Ziemiak w przemówieniu przed głosowaniem, ocenionym przez _ Die Welt _ jako bardzo emocjonalne.

Jak podkreślił, gdy poszedł do przedszkola, nie znał ani słowa po niemiecku. Wyraził wdzięczność za to, że może mieszkać w tak bezpiecznym i bogatym kraju jak Niemcy. Niemcy są _ krajem wielkich możliwości _ - podkreślił. _ - Jeśli ciężko pracujesz, to do czegoś dojdziesz _ - mówił Ziemiak, zaznaczając, że właśnie taka zasada obowiązuje też w Junge Union.

Ziemiak odniósł się m.in. do kwestii polityki energetycznej. - _ Musimy mówić jednym europejskim głosem. Nie damy się szantażować cenami _ - podkreślił, krytykując rosyjską politykę wobec krajów UE.

Poprzednik Ziemiaka, Philipp Missfelder, uczestniczył w urodzinach byłego kanclerza Gerharda Schroedera zorganizowanych dla niego przez Władimira Putina w Petersburgu.

Zdaniem _ Die Welt _ wybór działacza z polskimi korzeniami na szefa chadeckiej młodzieżówki jest pozytywnym sygnałem wobec Polski i stwarza możliwości dalszego zbliżenia między liberalno-konserwatywnymi siłami w obu krajach. Natomiast _ Der Spiegel _ w wydaniu internetowym pyta: _ Paul...kto? _, pisząc, że nowy przewodniczący jest osobą zupełnie nieznaną.

Jak podaje agencja dpa, Ziemiak wstąpił do Junge Union w wieku 14 lat. Ostatnio był szefem chadeckiej młodzieżówki w Północnej Nadrenii Westfalii. Junge Union liczy 120 tys. członków i jest największą organizacją młodzieżową w Niemczech.

Czytaj więcej w Money.pl
Szybsza deportacja Romów z Niemiec Od początku tego roku do sierpnia o azyl w Niemczech wystąpiło prawie 100 tys. cudzoziemców.
Niemcy zwiększają pomoc na walkę z ebolą _ - Sytuacja w krajach dotkniętych epidemią eboli jest dramatyczna - _ powiedział Steinmeier.
Wicekanclerz liczy na pojednanie z Rosją "Europa potrzebuje Rosji, jesteśmy sąsiadami i dobre sąsiedztwo maszczególne znaczenie" - powiedział Sigmar Gabriel wywiadzie dla tygodnika "Bild am Sonntag".
Tagi: polacy w niemczech, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz