Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Paszport dla dziecka do 5 lat będzie dłużej ważny

0
Podziel się

Od 11 sierpnia paszporty wydawane dla dzieci poniżej 5 roku życia będą ważne przez 5 lat.

Paszport dla dziecka do 5 lat będzie dłużej ważny
(Bartosz Wawryszuk)
bEifiTZx

Od 11 sierpnia br. paszporty wydawane dla dzieci poniżej 5 roku życia będą ważne przez 5 lat. Aktualnie wszystkim dzieciom do 5 roku życia wydawane są paszporty tymczasowe z rocznym terminem ważności. Zmiany to odpowiedź na sugestie rodziców, którzy co roku musieli wyrabiać nowe paszporty dla swoich dzieci.

Do 10 sierpnia dzieciom do 5 roku życia będą jeszcze wydawane paszporty tymczasowe z rocznym terminem ważności. Jeśli nie mamy więc potrzeby spieszyć się z wyrobieniem dokumentu dla pociechy, warto poczekać, by móc dostać paszport o dłuższej ważności. Od 11 sierpnia br. podstawowym dokumentem dla dzieci do 5 roku życia będzie paszport ważny przez 5 lat od daty wydania. Za jego wydanie zapłacimy tak jak dotychczas - 30 zł.

Wydłużenie terminu ważności paszportów dla dzieci poniżej 5 lat to realizacja poselskiego projektu, który poparło Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

bEifiTZz

Paszporty dla dzieci w przedziale wiekowym 5-13 lat są również ważne przez 5 lat. Natomiast paszporty wydane osobom małoletnim, które ukończyły 13. rok życia są ważne przez 10 lat od daty wydania.

MSW przypomina, że choć kontrole na granicach wewnętrznych w UE w strefie Schengen nie są prowadzone, to nie oznacza to, że dzieci mogą podróżować bez dokumentów - tak jak w Polsce. W przypadku wyjazdu do innego kraju strefy Schengen, każda osoba nawet małoletni musi mieć dokument tożsamości, który potwierdza korzystanie ze wspólnotowego prawa do swobodnego przemieszczania się. W przypadku wyjazdu poza strefę Schengen każde dziecko musi posiadać paszport.

Nowy termin ważności paszportów dla dzieci do 5 roku życia wprowadza ustawa z 25 maja br. o zmianie ustawy o dokumentach paszportowych, która 11 lipca br. została opublikowana w Dzienniku Ustaw (Dz.U. z 2012, poz. 798).

Czytaj więcej w Money.pl
Będzie łatwiej o paszport. Sprawdź, gdzie Wniosek paszportowy będzie można złożyć w każdym urzędzie. Dodatkowo szybciej i łatwiej wydawany będzie paszport tymczasowy.
Twój paszport może być nieważny. Sprawdź W tym roku upływa okresu ważności dokumentów wydanych w 2002 roku.
Zmiany w paszportach. Wpisy tracą ważność Zmiana dotyczy dzieci, które zostały wpisane do paszportów swoich rodziców przed 28 sierpnia 2006 roku.
bEifiUaa
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)