Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Parulski chce śledztwa w sprawie przecieku

0
Podziel się

Chodzi o sprawę rozpowszechniania bez zezwolenia informacji z postępowania dotyczącego prokuratora Marka Pasionka.

Parulski chce śledztwa w sprawie przecieku
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bEpXsIQB

Naczelny prokurator wojskowy Krzysztof Parulski już wystąpił do warszawskiego wojskowego prokuratora okręgowego o rozważenie możliwości wszczęcia śledztwa w sprawie rozpowszechniania bez zezwolenia informacji z postępowania dotyczącego prokuratora Marka Pasionka.

Jak poinformował rzecznik prasowy Naczelnej Prokuratury Wojskowej płk Zbigniew Rzepa, wystąpienie gen. Parulskiego ma związek z opublikowanym wczoraj w _ Gazecie Wyborczej _ artykułem pt. _ Cafe pod agentem _. Naczelny prokurator wojskowy, jak podał Rzepa, wystąpił do WPO _ z poleceniem rozważenia możliwości zainicjowania postępowania karnego w sprawie rozpowszechniania publicznego, bez zezwolenia, wiadomości z postępowania przygotowawczego, zanim zostały ujawnione w postępowaniu sądowym _. WPO sprawdzi teraz czy zachodzą przesłanki, aby mogła prowadzić w tej sprawie postępowanie.

Według _ Gazety Wyborczej _ 7 czerwca 2010 r. w warszawskiej kawiarni Pasionek spotkał się z pracownikami CIA i FBI, stałymi rezydentami w ambasadzie USA w Polsce - śledczy przesłuchali tych agentów. Jeden zeznał, że spotkanie umówili były szef ABW Bogdan Święczkowski i były wiceszef ABW Grzegorz Ocieczek. Gdy agenci usłyszeli od Pasionka, że nadzoruje śledztwo smoleńskie i ma dostęp do poufnych informacji, zaproponowali, by przenieść spotkanie do ambasady USA, gdzie Pasionek w obecności Ocieczka i Święczkowskiego mówił agentom o śledztwie i pytał, czy mogą sprawdzić kilka koncepcji - napisała _ Gazeta Wyborcza _.

bEpXsIQD

Według gazety amerykański agent zeznał, że chodziło o prawdopodobieństwo rozpylenia sztucznej mgły, sterowanie samolotem na odległość i zmianę transmisji danych w wieży kontroli lotów. Agent zeznał też, że ponieważ chodziło _ o sprawy ściśle tajne _, zaproponował, by do ambasady USA przysłać oficjalną prośbę o pomoc. I rzeczywiście, prokuratura prowadząca śledztwo smoleńskie wysłała wkrótce do Departamentu Sprawiedliwości USA wniosek o pomoc prawną.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/117/t141685.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wynosil;informacje;o;sledztwie;smolenskim,219,0,849883.html) Wynosił informacje o śledztwie smoleńskim?
W ubiegłym tygodniu szef Naczelnej Prokuratury Wojskowej gen. Parulski zawiesił w czynnościach Pasionka, prokuratora NPW nadzorującego śledztwo ws. katastrofy Tu-154M. Za ujawnienie tajemnicy tego śledztwa czeka go postępowanie karne oraz dyscyplinarne. Prezes PiS Jarosław Kaczyński ostro skrytykował Parulskiego za zawieszenie Pasionka. Prokurator Pasionek zapowiedział odwołanie się do prokuratora generalnego od decyzji o zawieszeniu.

Pasionek - według niepotwierdzonych przez prokuraturę doniesień mediów - miał zwracać się nieoficjalnie do przedstawicieli USA, agentów CIA i FBI z ambasady w Warszawie, w sprawie dowodów przydatnych w śledztwie w sprawie Smoleńska i przekazać im część materiałów z polskiego postępowania. _ Gazeta Wyborcza _ twierdzi, że miał też udzielać informacji ze śledztwa dziennikarzom _ Naszego Dziennika _ i _ Rzeczpospolitej _ oraz posłom PiS - o czym mają świadczyć jego billingi.

Sprawę ujawnienia informacji ze śledztwa w sprawie katastrofy prowadziła Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Poznaniu. Dotyczyła ona _ ujawnienia osobie nieuprawnionej informacji stanowiącej tajemnicę służbową _ (co zagrożone jest karą do trzech lat więzienia) oraz _ rozpowszechniania publicznego wiadomości pochodzących z postępowania przygotowawczego _ (grozi za to do dwóch lat więzienia). Ponieważ WPO _ uprawdopodobniła wersję _, że ujawnienia tajemnicy dopuścił się prokurator prokuratury wojskowej - który nie jest oficerem, lecz osobą cywilną - sprawę skierowano do Prokuratury Rejonowej Warszawa-Śródmieście. Wczoraj poinformowano, że postępowanie to kontynuować będzie Prokuratura Okręgowa w Warszawie.

bEpXsIQJ
Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/117/t141685.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/prokurator;od;smolenska;pod;lupa;sledczych,116,0,850036.html) Prokurator od Smoleńska pod lupą śledczych Prokuratura Okręgowa w Warszawie, a nie rejonowa - jak wcześniej podawano - będzie kontynuować śledztwo w sprawie prok. Marka Pasionka.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/159/t97951.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/prokurator;ujawnil;tajemnice;seremet;chce;wyjasnien,131,0,848771.html) Prokurator ujawnił tajemnice? Seremet chce wyjaśnień Przeciwko prokuratorowi prowadzącemu śledztwo w sprawie katastrofy Tu-154M wszczęte zostało postępowanie dyscyplinarne.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/251/t20475.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/macierewicz;doniesie;na;tuska;do;prokuratury,189,0,746173.html) Macierewicz doniesie na Tuska do prokuratury Jego zdaniem premier nie dopełnił obowiązków podczas badania przyczyn katastrofy smoleńskiej.
bEpXsIRe
wiadomości
wiadmomości
kraj
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)