Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Partia komunistyczna w Chinach. Usunięci dygnitarze tworzyli koterię

0
Podziel się:

Były minister bezpieczeństwa publicznego Chin Zhou Yongkang, oskarżony o korupcję, został wydalony z KPCh i aresztowany pod koniec 2014 r. pod zarzutem korupcji i ujawnienia tajemnic partyjnych i państwowych.

Partia komunistyczna w Chinach. Usunięci dygnitarze tworzyli koterię
(Xinhua/Photoshot/REPORTER)

Dwóch najwyższych rangą dygnitarzy państwowych, usuniętych z Komunistycznej Partii Chin (KPCH) w związku m.in. z oskarżeniami o korupcję, Bo Hilai i Zhou Yongkang, tworzyło koterię przeciwko komunistycznej władzy - informuje chińska prasa.

Dwóch członków Biura Politycznego Komitetu Centralnego KPCh zgadzało się co do tego, że polityka reform i otwarcia Chin na świat, lansowana przed trzema dekadami przez byłego przywódcę ChRL Deng Xiaopinga, powinna być _ dostosowana _ do chińskich warunków - precyzuje rządowa gazeta anglojęzyczna _ China Daily _.

Następca Mao Zedonga, Deng Xiaoping poprowadził kraj drogą reform, ku wolnemu rynkowi, co zaowocowało szybkim rozwojem Chin, należących dziś do grona światowych potentatów gospodarczych.

Związki Bo Xilaia z Zhou Yongkangiem były często komentowane przez niezależnych ekspertów, ale - jak wskazuje agencja AFP - po raz pierwszy oficjalna prasa otwarcie przyznaje, że taki sojusz między tymi politykami istniał.

We wrześniu 2013 r. Bo Xilai, niegdyś bardzo wpływowy polityk uważany za _ wschodzącą gwiazdę _, został skazany na dożywocie za korupcję, sprzeniewierzenie funduszy publicznych i nadużycie władzy. Jeszcze w 2011 r. Bo był szefem partii w okręgu Chongqing, metropolii na zachodzie Chin i członkiem elitarnego 25-osobowego Biura Politycznego KC KPCh. Był typowany do objęcia najwyższych funkcji w kraju. W zarządzanym przez siebie okręgu zasłynął z twardej kampanii przeciwko przestępczości oraz nawiązywania do stylu początków chińskiego komunizmu z czasów przewodniczącego Mao.

Były minister bezpieczeństwa publicznego Chin Zhou Yongkang, oskarżony o korupcję, został wydalony z KPCh i aresztowany pod koniec 2014 r. pod zarzutem korupcji i ujawnienia tajemnic partyjnych i państwowych. Zhou jest w całej historii ChRL najwyższą rangą osobistością uwikłaną w skandal korupcyjny. Funkcję ministra bezpieczeństwa publicznego pełnił w latach 2003-2007. W latach 2007-2012 stał na czele wpływowej partyjnej Komisji ds. Polityki i Prawa, nadzorującej wszystkie organy egzekwowania prawa, łącznie z policją.

U szczytu swoich wpływów Zhou objął jedno z najważniejszych stanowisk w Chinach - nadzór nad siłami policyjnymi, aparatem wywiadu cywilnego, paramilitarną Ludową Policją Zbrojną, sędziami i prokuratorami, a później został awansowany na członka Stałego Komitetu Biura Politycznego KC KPCh. Po przejściu Zhou na emeryturę prerogatywy ministra bezpieczeństwa publicznego, uznane za zbyt potężne, zostały zmniejszone.

Sprawa Zhoua to z jednej strony dowód, że prezydent Xi Jinping poważniej niż jego poprzednicy podchodzi do walki z korupcją, która stała się jednym z jego głównych celów. Lansowana przez Xi kampania antykorupcyjna, w wyniku której ukarano już tysiące urzędników różnego szczebla, cieszy się ogromnym poparciem Chińczyków; jednak według organizacji Transparency International korupcja w Państwie Środka wciąż ma charakter endemiczny i pogłębia się.

Czytaj więcej w Money.pl
Chiny chcą zainwestować 250 mld dolarów w... Dotąd, od 2010 r., inwestycje te wynosiły 10 miliardów rocznie.
Chiny znoszą ograniczenia eksportu metali Wywóz tych metali z kraju nadal będzie wymagał zezwoleń.
Chiny oferują kredyty na ponad 3 mld dolarów Oferta skierowana jest do 5 krajów.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)