Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Parlament przyjął kontrowersyjną ustawę

0
Podziel się:

Za zgłoszonym przez rząd projektem ustawy głosowało 127 deputowanych, 31 było przeciwnych.

Parlament przyjął kontrowersyjną ustawę
(AlmazUK/CC/Flickr)

Posłowie zezwolili na aborcję w przypadku zagrożenia życia kobiety. Za zgłoszonym przez rząd projektem ustawy głosowało 127 deputowanych, 31 było przeciwnych.

Ustawa legalizuje aborcję, ale tylko gdy życie kobiety jest zagrożone - także jeśli przyszła matka grozi popełnieniem samobójstwa. W tym przypadku zgodę muszę wydać dwaj psychiatrzy i lekarz położnik. Przeciwnicy aborcji przekonują, że zapis ten stanie się furtką do aborcji na życzenie.

Projekt legalizacji aborcji, nawet w ograniczonym zakresie, wzbudził ogromne kontrowersje w Irlandii, kraju o niezwykle silnej tradycji katolickiej. W czasie debaty, przed parlamentem demonstrowali jednak nie tylko jej przeciwnicy, ale także i zwolennicy.

Ustawę musi jeszcze zatwierdzić izba wyższa irlandzkiego parlamentu, w której koalicja rządowa ma większość. W 1992 roku Sąd Najwyższy Irlandii orzekł, że kobieta ma prawo do aborcji, jeśli zagrożone jest jej życie, ale politycy nie spieszyli się z dostosowaniem prawa do tego orzeczenia.

Czytaj więcej w Money.pl
W Irlandii dopuszczą abrocję?Nowa ustawa Irlandzki parlament będzie ostatecznie głosował w środę nad ustawą dopuszczającą aborcję w razie zagrożenia życia matki.
16-latki będą dopuszczone do wyborów? Irlandzki rząd premiera Endy Kenny potwierdził, że rozpisze referendum ws. obniżenia wieku uprawniającego do udziału w wyborach.
Katolicy nie lubią tego śmiechu Czy wierzącym jest w naszym kraju łatwo? Na pewno katolik musi być gotowy na drwiny i pobłażliwe spojrzenia: _ Ale naiwniak! _.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)