Notowania

elżbieta ii
15.06.2013 16:33

Parada z okazji urodzin królowej Elżbiety II

Kilka tysięcy Londyńczyków obserwowało doroczną paradę wojskową z udziałem około tysiąca żołnierzy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Kilka tysięcy Londyńczyków obserwowało doroczną paradę wojskową z udziałem około tysiąca żołnierzy (ceremoniał zwany _ Trooping the Colour _), organizowaną tradycyjnie w trzecią sobotę czerwca dla uczczenia oficjalnych urodzin monarchini.

Zwyczaj podwójnych urodzin - faktycznych i oficjalnych - wprowadził Edward VII, który urodził się w listopadzie, ale chciał, by poddani świętowali jego urodziny przy słonecznej pogodzie.

87-letniej Elżbiecie II nie towarzyszył tym razem 92-letni książę Filip, który przebywa w szpitalu. W jego zastępstwie u boku królowej wystąpił jej kuzyn książę Kentu, pułkownik gwardii szkockiej.

W paradzie ze sztandarem i orkiestrą uczestniczą cztery pułki królewskiej gwardii pieszej. Co roku przewodniczenie paradzie na zasadzie rotacji przejmuje jeden z nich, niosąc swój sztandar. Tym razem był to sztandar 1. Batalionu Straży Walijskiej, który ostatnio wrócił z Afganistanu.

Paradę poprzedził przejazd rodziny królewskiej karocami z Pałacu Buckingham do koszar gwardii królewskiej. Zabytkową karocę Elżbiety II eskortowali konno księżniczka Anna i książę Karol - dwoje najstarszych dzieci monarchini. Konno jechał też wnuk - książę William, pułkownik straży irlandzkiej.

Parada odbywa się na gwardyjskim placu ćwiczeń. Na zakończenie uroczystości Królewska Artyleria Konna oddaje 41 strzałów armatnich w pobliskim Green Parku.

Urodziny Elżbiety II. Wielka parada w Londynie

  • fot: PAP/EPA
  • fot: PAP/EPA
  • fot: PAP/EPA [ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://manager.money.pl/galerie/urodziny-elzbiety-ii-wielka-parada-w-londynie-g557961.html)

Z balkonu Pałacu Buckingham rodzina królewska obserwowała przelot 32 samolotów z eskadry akrobatycznej RAF-u - Red Arrows - w tym modeli Spitfire, Hurricane i Lancaster pamiętających drugą wojnę światową.

Elżbieta II skończyła 87 lat 21 kwietnia. Pod względem długości panowania ustępuje tylko królowej Wiktorii. Jest tytularnym zwierzchnikiem sił zbrojnych. W okresie 60 lat na tronie tylko raz nie uczestniczyła w paradzie wojskowej z okazji swych oficjalnych urodzin. Było to w 1955 roku, kiedy z powodu strajku na kolei uroczystość została odwołana.

Czytaj więcej o królowej w Money.pl
Oficjalnie stała się władczynią Wielkiej Brytanii Faktycznie rządziła już od lutego 1952 roku, kiedy umarł jej ojciec król Jerzy VI. W chwili koronacji miała 27 lat.
Elżbieta II przeciwko imigrantom z Rumunii Wielka Brytania planuje ograniczenie bezpłatnego dostępu nowych imigrantów do brytyjskiej służby zdrowia, mieszkań i zasiłków.
To pierwsza taka sytuacja od 1973 roku 87-letnia królowa Elżbieta II po raz pierwszy od 1973 roku nie weźmie udziału w najbliższym szczycie Commonwealthu (Wspólnoty Narodów).
Tagi: elżbieta ii, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz