Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Parada Równości w Warszawie. Uczestnicy zebrali się przed Sejmem

0
Podziel się

Tegoroczna trasa została pomyślana tak, by uczestnicy parady przeszli obok Sali Kongresowej, gdzie w tym czasie planowane jest zakończenie Kongresu Kobiet. Jego uczestniczki będą mogły dołączyć do przemarszu.

Parada Równości w Warszawie. Uczestnicy zebrali się przed Sejmem
(PAP/Jakub Kamiński)
bEifKRRx

Parada Równości to coroczna manifestacja środowisk LGBT (lesbijek, gejów, biseksualistów i osób transseksualnych) oraz sprzeciwiających się homofobii i dyskryminacji. Wśród demonstrantów znaleźli się też politycy. * Tegoroczna, odbywająca się pod hasłem * *_ Różnorodni Równoprawni, _ *zgromadziła niecałe dwa tysiące uczestników.

Przed rozpoczęciem Parady Kampania Przeciw Homofobii zaprezentowała _ żelazną piątkę praw _, bez których - ich zdaniem - każdy projekt ustawy o związkach partnerskich jest nie do przyjęcia.

Pięć postulatów to: instytucjonalizacja związków partnerskich i stworzenie rejestru takich związków, uznanie partnera/-ki za _ osobę bliską, wspólnie gospodarującą, pozostającą we wspólnym pożyciu _ (co pozwoli np. na uzyskiwanie informacji o stanie zdrowia i leczeniu partnera lub prawa do odmowy zeznań), dziedziczenie ustawowe (z gwarancją zwolnienia od podatku od spadków i darowizn)
, prawo do pochówku (czyli do wydania ciała zmarłego partnera i decyzji o pochówku) oraz aby ustawa o związkach partnerskich obejmowała zarówno pary tej samej jak i różnej płci.

bEifKRRz

Paradę rozpoczęły przemówienia z ruchomej platformy m.in. prof. Moniki Płatek, która przybyła z odbywającego się w Warszawie Kongresu Kobiet. Według niej _ nie jest normalne w demokratycznym kraju nierówno traktować osoby ze względu na orientację seksualną _. Z kolei lider Janusz Palikot wyraził nadzieję, że nadejdzie taki rok, gdy z uczestnikami Parady będzie prezydent. Tyle jest wolności, ile mają jej najsłabsi - przekonywał.

Natomiast poseł Ryszard Kalisz (niezrzeszony) przekonywał, że równość i szacunek dla wszystkich osób muszą zwyciężyć, a Polska musi być domem wszystkich.

Europosłanka SLD Joanna Senyszyn w rozmowie z dziennikarzami obwiniała polityków rządzącej PO o nieuchwalenie do tej pory ustawy o związkach partnerskich. Jak mówiła, _ społeczeństwo jest bardziej przekonane do legalizacji związków partnerskich niż politycy, którzy obawiają się biskupów _.

Natomiast poseł Ruchu Palikota Robert Biedroń (na zdj.) powiedział, że dziś Parada to pokojowe święto różnorodności, podczas którego nie lecą już w stronę uczestników kamienie i butelki. Zapewnił, że uczestniczył w Paradach od początku i zamierza być co roku.

bEifKRRF

Niemalże wszyscy uczestnicy Parady mają białe balony i tęczowe chorągiewki z logo KPH. Wielu demonstrantów ma kolorowe stroje lub fryzury. Na transparentach widać hasła: _ Równość seksualna, równość ekonomiczna _ i _ Ignorancja kosztuje więcej niż równość _. Są także rodzice osób LGBT z transparentami: _ Równych praw dla naszych dzieci _.

Organizatorzy Parady zaplanowali przemarsz ulicami: Wiejską, Bracką, Nowogrodzką, Kruczą, Al. Ujazdowskimi, E. Plater, Twardą, przez Plac Grzybowski, Królewską, Plac Małachowskiego, Traugutta, Kredytową, Plac Dąbrowskiego, Jasną, Zgoda, aż na parking za domem handlowym Smyk przy ul. Kruczej.

Tegoroczna trasa została pomyślana tak, by uczestnicy parady przeszli obok tablicy upamiętniającej Izabelę Jarugę-Nowacką (na gmachu Ministerstwa Pracy), a także obok Sali Kongresowej, gdzie w tym czasie planowane jest zakończenie Kongresu Kobiet. Jego uczestniczki będą mogły dołączyć do przemarszu. Na parkingu za _ Smykiem _ na uczestników Parady czekają ogródki z jedzeniem i piciem, stoiska organizacji pozarządowych, a także scena, na której zaprezentują się artyści. Jedną z gwiazd będzie Ramona Rey.

Jak co roku uczestnicy Parady Równości mają upominać się nie tylko o prawa osób LGBT, ale o prawa wszystkich wykluczonych. Znoszenie barier architektonicznych, uchwalenie ustawy regulującej związki niebędące małżeństwami, wprowadzenie do szkół rzetelnej, nowoczesnej i neutralnej światopoglądowo edukacji - to niezmienne od kilku lat postulaty uczestników przemarszu.

bEifKRRG

Kilkudziesięciu przeciwników Parady ze znakami Falangi zebrało na pl. Trzech Krzyży. Na jednym z transparentów mieli napisane _ Nie czerwona, nie tęczowa, tylko Polska narodowa _, na drugim - trzymanym przez kobiety - _ Chcemy męszczyzn, a nie cioty _ (pisownia oryginalna).

Parady Równości odbywają się w Polsce od 2001 r.

Czytaj więcej o mniejszościach homoseksualnych w Money.pl
Poseł na pikiecie pod rosyjską ambasadą Poseł powiedział, że jako parlamentarzysta jest wściekły, że rosyjscy deputowani nie rozumieją, na czym polega demokracja i różnorodność i przyjmują haniebne prawo.
Parada Równości sparaliżuje ruch w stolicy? Mają do niej dołączyć uczestniczki Kongresu Kobiet, odbywającego się w tym dniu w PKiN.
bEifKRSa
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)