Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
marsz
02.06.2012 15:06

Parada Równosci. To już koniec manifestacji

Marsz rozpoczął się na Placu Konstytucji. Na miejscu była puszczana muzyka klubowa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Brazil2/iStockphoto)

Po raz 11. ulicami Warszawy przeszła w sobotę Parada Równości - coroczna manifestacja lesbijek, gejów, biseksualistów i osób transseksualnych oraz sprzeciwiających się homofobii i dyskryminacji. Marsz odbył się pod hasłem _ Po prostu równość _.

Aktualizacja: 19.18

Według organizatorów w marszu wzięło udział ok. 4 - 5 tys. osób. Nie doszło do poważniejszych incydentów; na trasie parady były jednak trzy kontrmanifestacje. Parada wyruszyła z pl. Konstytucji i przeszła na Plac Teatralny; rozpoczęła się od odegrania Mazurka Dąbrowskiego. Uczestniczyli w niej zarówno ludzie młodzi, jak i rodziny z dziećmi. Była też grupa motocyklistów, członkowie organizacji lewicowych, politycy Sojuszu Lewicy Demokratycznej oraz Ruchu Palikota, a także obcokrajowcy. Na czterech platformach, które jechały w Paradzie, przystrojonych w tęczowe barwy, w rytm muzyki tańczyli uczestnicy manifestacji.

Niektórzy uczestnicy marszu nieśli transparenty i flagi z hasłami: _ Posłowie i posłanki wyjdźcie z szafy _, _ Żądamy związków partnerskich dla naszych dzieci _, _ Równość seksualna, równość ekonomiczna _, _ Lepiej być gejem niż dyktatorem _, _ Nienawiść nie jest wartością rodzinną _.

Ambasador Wielkiej Brytanii Ric Todd powiedział, że bierze udział w Paradzie, aby zamanifestować sprzeciw wobec dyskryminacji, a także poparcie dla równości. Jego zdaniem Polska jest tolerancyjnym krajem. Incydenty związane z brakiem tolerancji zdarzają się na całym świecie - podkreślił.

Manifestację zabezpieczało kilkuset policjantów. Nie doszło do poważniejszych incydentów. Na trasie parady były jednak trzy kontrmanifestacje; nieopodal Placu Konstytucji stała grupa osób z flagą _ Solidarności _ oraz transparentem: _ Jak geje i lesbijki chcą paradować po ulicach, to niech sobie wybudują własną Warszawę _.

Na Krakowskim Przedmieściu, przy ulicy Królewskiej pikietowali przedstawiciele Ruchu Suwerenności Narodu Polskiego. Na transparentach widniały hasła: _ Każdy Polak kulturalny dba o przyrost naturalny _, _ Za promocję eurosodomii i HIV szczególne podziękowania dla pani Hanny Gronkiewicz-Waltz i innych równie szczerych katolików _. Powiewały też biało-czerwone flagi.

Kolejna kontrmanifestacja odbyła się nieopodal Pałacu Prezydenckiego. Jej uczestnicy trzymali transparent z hasłem: _ Jak geje i ludzie ich pokroju chcą paradować, to niech sobie wybudują nową Warszawę. Tę wybudowali biali i mają do niej prawo. Lech Wałęsa _.

Marsz zakończył się w Miasteczku Równości na Placu Teatralnym, gdzie uczestnicy będą mogli bawić się do wieczora. Jak piszą organizatorzy Parady na swojej stronie internetowej, nie walczą jedynie o prawa osób LGBT, ale o prawa wszystkich wykluczonych. Ich postulaty to m.in. znoszenie barier architektonicznych, ograniczających dostępność miejsc publicznych osobom z niepełnosprawnościami lub rodzicom z wózkami dziecięcymi; uchwalenie ustawy regulującej związki niebędące małżeństwami; wprowadzenie aktywnej polityki antydyskryminacyjnej dotyczącej wszystkich mniejszości, w tym szczególnie rozszerzenie przepisów dotyczących mowy nienawiści o kwestie dotyczące tożsamości płciowej i orientacji seksualnej.

Trasa Parady została zmieniona w porównaniu do pierwotnie zgłoszonej. Wcześniej planowano, że wyruszy ona sprzed Sejmu. Do ustalenia zmiany doszło na spotkaniu, które co roku poprzedza paradę, a które organizuje stołeczne biuro bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego. Organizatorzy wyjaśnili, że zgłoszone obok Parady Równości zgromadzenia publiczne uniemożliwiałyby uczestnikom wyjście sprzed Sejmu; na pierwotnej trasie parady zarejestrowano 13 kontrmanifestacji.

Parady Równości odbywają się w Polsce od 2001 r. Organizacji imprezy zakazał w 2004 r. ówczesny prezydent Warszawy Lech Kaczyński - wtedy zamiast niej odbył się wiec przed Ratuszem, a w 2005 r. - parada przeszła mimo zakazu prezydenta. Później uznano, że zakaz był niezgodny z prawem, co potwierdził m.in. Trybunał Konstytucyjny.

Czytaj więcej w Money.pl
Pokaz równości gejów i znanych polityków Ulicami Warszawy przeszła - już po raz dziesiąty - Parada Równości.
Z okazji jej urodzin paradowały tysiące Z okazji oficjalnych urodzin Elżbiety II w centrum Londynu odbyła się tradycyjna doroczna parada wojskowa.
Znani politycy ramię w ramię z gejami _ Praw dla związków partnerskich i neutralnej edukacji _ pod takimi hasłami ulicami Warszawy przejdzie Parada Równości.
Tagi: marsz, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz